Προς το περιεχόμενο

Gummy Bear!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι η "μεταπολιτευτικη ψευτοαριστεριστικη πολιτικη ορθοτης τους" που όλοι οι 40something συνεχώς κοπανάνε ξεχνώντας πως ΜΟΝΟ αυτοί την θυμούνται από την εφηβική απόρριψη των 80's καθότι πλέον δυστυχώς έχει εξαφανιστεί ως έννοια αλλά και ως αντίβαρο.

 

εγω παλι τη βλεπω γυρω μου ΠΑΝΤΟΥ μια και οι κυριοι εκφραστες της ακομα "κανουν κουμαντο" στο τι θεωρειται "ποιοτικο" και τι οχι...για αυτο και η Ελλαδα εχει να βγαλει τεχνη της προκοπης απο τα 60s....& καθε μετριοτητα του κερατα βαφτιζεται αυτοματα αριστουργημα ::) (εξαιρεσεις βεβαια υπαρχουν αλλα απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρε συ Νίκο πάλι την ουρά μας θα κυνηγάμε αλλά δεν υπάρχει κατά την άποψή μου αυτή τη στιγμή κάτι τέτοιο. Ούτε στο καλλιτεχνικό, ούτε στο εμπορικό, ούτε καν στο φοιτητικό κομμάτι της κοινωνίας. Θέλεις απενεχοποίηση, θέλεις κυνισμός, θέλεις απληστία, θέλεις κοινωνική σοφία, πάρτο όπως θες αλλά η αριστερή (και κατ' επέκταση ψευδοαριστερή) έκφραση (και δεν την συγχέω με τον υπαρκτό σοσιαλισμό / κομμουνισμό) της κοινωνίας μας πνέει τα λοίσθια εδώ και δεκαετίας, πολλώ δε μάλλον η επιρροή της. Κάτι που κατ' εμέ τουλάχιστον είναι προφανές τριγύρω μας και όχι απαραίτητα καλό. Ο Μανίκας (τον οποίο αγαπητε Wow και εγώ επικρίνω τα μάλλα και όχι γιατί νοιώθω κομπλεξαρισμένος που δεν έχω γίνει γνωστός δημοσιογράφος όπως αυτός) όπως και κάθε θυμωμένος αριστερός (γιατί θυμωμένοι τριγύρω μας υπάρχουν περισσότεροι από ότι πρέπει), δεν είναι κανόνας πλέον.

Ο καλλιτέχνης με το τραγογενάκι και το κασκόλ που αραδιάζει 15 αριστερά τσιτάτα το δευτερόλεπτο και συγκρίνει τους πάντες με τον Aϊζενστάιν, μάλλον τελεί είδος υπό εξαφάνιση. Και κρίνοντας από τα είδη που ευημερούν, αυτό δε είναι απαραίτητα καλό. Γιατί τουλάχιστον εκείνος, με την ψευδεπίφαση του διαλόγου, είχε διαβάσει και 10 οπισθόφυλλα.

Και θα επιμείνω να διαφωνούμε. Λίγο ως πολύ, υπογείως ή υπεργείως, μπορεί πάσχουσα κι ασθμαίνουσα αλλά η Ελλάδα ακόμα παράγει τέχνη.

Τεσπά .....  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα οταν βλεπω το χαμογελο των παιδιων μου ακουγοντας και βλεποντας gummy,mazzo,ζουζουνια και κλασσικη μουσικη (ναι κολλήσανε το μικροβιο απο την παιδικη σειρα Μικροι Αινσταιν) είναι ολα τα λεφτά.Μεχρι εκει ομως χωρις υστερίες και τρεξίματα .Αν μου αρεσει? ναι μαλλον τοσες φορες που το εχω ακουσει τωρα μου αρεσει .Μακαρι να μπορουσα να αμολησω τα παιδια μου κατω απο το σπιτι μου να παιξουν στο δρομο οπως καναμε εμεις παλια αλλα δυστυχώς δεν μπορουμε να το κανουμε και ετσι προσπαθουμε να τα ευχαριστούμε με οτιδήποτε τα κανει να γελανε,παιχνιδια χιλιαδες , παιδότοποι κλπ κλπ  .Εγω παντως παιδικα τραγουδια και τηλεορασεις δεν θυμαμαι να ειχα ,το μονο που θυμαμαι ειναι ενα πικαπ (ενα επιπλο τεραστιο με μινι μπαρ και ραδιοφωνο)οπου οι δικσοι που ειχαμε ηταν Μαργαριτης,Διονυσιου,Καζαντζιδης και τα ηξερα ολα απ έξω!! ;D ;D  αν εγινα καλύτερος ακουγοντας αυτα ? δεν ξερω...οπως και να έχει τα σημερινα παιδικα απο την στιγμη που δεν ειναι χυδαία ,δεν εχουν βια πιστευω πως ειναι καλα για τα παιδια μου.Βεβαια αν τα 'κοναμανε απο αυτο ? δεν με απασχολει ,αν και ειμαι αντιθετος ,αλλα πλεον τιποτα δεν γινεται χωρις την κονομα !! Πχ βρισκω παραλογο τα 200 ευρω που ζητανε στα κεντρα το μπουκαλι για να δεις μια φιρμα καθως και 15 ευρω για να ακουσεις 100 φορες την διαφημιση αλλα και στις δυο περιπτωσεις καποιος περναει καλα .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος.

 

Αν και σε πληροφορω οτι και στη Γερμανια (που τα παιδακια ΟΝΤΩΣ παιζουν ολη τη μερα μεσα στα παρκα,μια και...υπαρχουν παρκα... ;D) ο Γκαμις εχει γινει τεραστιο σουξε..... ;D

 

Δεν φταιει ο...Γκαμις για την καταντια του μεσου Ελληνα,ο μεσος Ελληνας φταιει για τη καταντια του.

 

Εξαλλου αν το παμε ετσι μη ξεχνας οτι τα γουρουνια που καταντησαν τη χωρα μας σε αυτα τα χαλια τα τελευταια 40 χρονια, μεγαλωσαν μεσα στα πλουτη , τις ανεσεις & τη συνεχη εκθεση στις "τεχνες & τα γραμματα" που η οικονομικη δυναμη των οικογενειων τους επετρεπε να εχουν .

 

Σε αντιθεση τα εκατομμυρια των "μεροδουλι-μεροφαϊ" Ελληνων που τους ανεχονται τοσα χρονια παρα τη "χαμηλη" τους μορφωση ειναι χιλιες φορες καλυτεροι ανθρωποι απο δαυτους..... και ας τους αρεσει η Αντζελα και ο Γκαμι Μπερ... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος.

 

Αν και σε πληροφορω οτι και στη Γερμανια (που τα παιδακια ΟΝΤΩΣ παιζουν ολη τη μερα μεσα στα παρκα,μια και...υπαρχουν παρκα... ;D) ο Γκαμις εχει γινει τεραστιο σουξε..... ;D

 

Δεν φταιει ο...Γκαμις για την καταντια του μεσου Ελληνα,ο μεσος Ελληνας φταιει για τη καταντια του.

 

Εξαλλου αν το παμε ετσι μη ξεχνας οτι τα γουρουνια που καταντησαν τη χωρα μας σε αυτα τα χαλια τα τελευταια 40 χρονια, μεγαλωσαν μεσα στα πλουτη , τις ανεσεις & τη συνεχη εκθεση στις "τεχνες & τα γραμματα" που η οικονομικη δυναμη των οικογενειων τους επετρεπε να εχουν .

 

Σε αντιθεση τα εκατομμυρια των "μεροδουλι-μεροφαϊ" Ελληνων που τους ανεχονται τοσα χρονια παρα τη "χαμηλη" τους μορφωση ειναι χιλιες φορες καλυτεροι ανθρωποι απο δαυτους..... και ας τους αρεσει η Αντζελα και ο Γκαμι Μπερ... ::)

 

+10000,28

 

Φυσικα  συμφωνώ ,ειναι τι ευχαριστει τον καθενα να ακουει ανεξαρτητα οικονομικης επιφανειας και πνευματικου επιπεδου (υπογείου  ;D ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Δεν τα έβαλα με το Γαμομπέαρ (που να μην το άνοιγα το στόμα μου) αλλά με την υστερία με την οποία αντιμετωπίζουμε τα πάντα. Η διαφημιστική καμπάνια μια χαρά έκανε την δουλειά της. Και μένα μου αρέσει να βλέπω τα παιδιά μου να γελάνε και να χοροπηδάνε. Απλώς να ξέρουν που σταματάει το παραμύθι και να γνωρίζουν και τι άλλες επιλογές υπάρχουν. Και το Γκάμι θα δουν και τον Μπεν Τεν και τους Γκορμίτι και στο Μέγαρο και στα Μουσεία και στις βιβλιοθήκες και να μην έχουν καμία ενοχή που έχουν πρόσβαση στην τέχνη. Γιατί η πρόσβαση στην τέχνη δεν θέλει να έχεις λεφτά. Από την άλλη η δυνατότητα να αφομοιώσεις την πληροφορία του τι είναι τέχνη και να την αναζητήσεις είναι πολύ μεγάλη κουβέντα.

Από την άλλη επειδή τα παιδιά μου μεγαλώνουν ακριβώς στο ίδιο σπίτι που μεγάλωσα και εγώ με λυπεί τρομερά ότι εκεί που εγώ δεν μαζευόμουνα μέσα, τα παιδιά μου δεν έχουν χώρο και γειτονόπουλα (τα παιδιά απασχολημένα να παίζουν Nintendo και οι γονείς εφησυχασμένοι που κανείς δεν θα τους κλέψει/βιάσει/ξεκοιλιάσει/πυροβολήσει το παιδί όπως εξάλλου διαβεβαιώνει και το Σταρ)

 

β) Ποιός είναι τελικά αυτός ο μέσος Έλληνας; Είμαστε και εμείς; Δεν είμαστε; Τι κάνουμε για αυτό;

Σε αντιθεση τα εκατομμυρια των "μεροδουλι-μεροφαϊ" Ελληνων που τους ανεχονται τοσα χρονια παρα τη "χαμηλη" τους μορφωση ειναι χιλιες φορες καλυτεροι ανθρωποι απο δαυτους..... και ας τους αρεσει η Αντζελα και ο Γκαμι Μπερ... ::)

Αν και καταλαβαίνω την αριστερή  ;D δημοκρατικότητα πίσω από αυτό που λες, μην ξεχνάς ένα , κατ' εμέ, από τα ολέθρια σφάλματα που έκανε το δεύτερο τεύχος (sic) της μεταπολίτευσης, είναι που φώναξε και καλά απενεχοποιημένα στο λούμπεν "κι αν είσαι γκάου κι άξεστος και δεν καταλαβαίνεις μία, αυτά δεν σου χρειάζονται μιας κι είσαι λεβέντης. Η καρδιά σου είναι μεγάλη κι μαγκιά σου φτάνει.Προχώρα μπροστά και πάρτα όλα."

Και όλα αυτά είναι καλά να εκφράζονται σε μία κοινωνία που προσπαθεί να ανακτήσει αυτοπεποίθηση μετά από Σμύρνες ή WWII και εμφυλίους αλλά όχι σε μια κοινωνία που ξεπέρασε το ζήτημα του ζειν και προσβλέπει το ευ ζειν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο εχεις απολυτο δικιο αλλα και παλι προτιμω 1000 φορες τον καγκουρα απο τη Νεα Ζωη με το φτιαγμενο παπι απο τον "λογιο" παπαρα που τρωει με δεκα μασελες.....& το παιζει τιμητης των παντων...

 

Από την άλλη επειδή τα παιδιά μου μεγαλώνουν ακριβώς στο ίδιο σπίτι που μεγάλωσα και εγώ με λυπεί τρομερά ότι εκεί που εγώ δεν μαζευόμουνα μέσα, τα παιδιά μου δεν έχουν χώρο και γειτονόπουλα (τα παιδιά απασχολημένα να παίζουν Nintendo και οι γονείς εφησυχασμένοι που κανείς δεν θα τους κλέψει/βιάσει/ξεκοιλιάσει/πυροβολήσει το παιδί όπως εξάλλου διαβεβαιώνει και το Σταρ)

 

σε αυτο φταινε οι ιδιοι οι γονεις δυστυχως.

 

και εξηγουμαι,ζω μπροστα σε παρκο και στην Αθηνα αλλα και στο Βερολινο.

 

Στην Αθηνα δεν εχω δει ουτε ΕΝΑ παιδακι να παιζει στο παρκο (το οποιο btw δεν εχει...ανωμαλους.. ;D) ,ενω στο Βερολινο τα παιδακια παιζουν μεχρι το βραδυ (& σκεψου οτι νυχτωνει και νωριτερα),βεβαια στο Βερολινο ο.... πατερας και η μανα ειναι στο σπιτι απο τις 5 το απογευμα (οπως αλλωστε και τα παιδακια) και δεν μαζευονται στις 10 το βραδυ απο τις δουλειες & τα φροντιστηρια οπως στην Ελλαδα οποτε ειναι ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ μαζι τους στο παρκο...  ,εχουν τα ΜΙΣΑ υλικα αγαθα απο τον μεσο Ελληνα ,σκεψου οτι απο τα δεκα ζευγαρια με τα οποια κανουμε παρεα στο Βερολινο ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ εχουν τα 2 και μονο τα 3 μενουν σε σπιτι ανω των 70 τμ ....αλλα πιστεψε με περνανε ΠΟΛΥ καλυτερα απο τους "πλουσιους" Ελληνες...

 

Βεβαια το γιατι περνανε πολυ καλυτερα το καταλαβα οταν πηγα με τη γυναικα μου ενα μεσημερι να παρουμε απο το νηπιαγωγειο το γυιο του καλυτερου μου φιλου στο Βερολινο..... (αν ειναι ετσι τα νηπιαγωγεια φανταζομαι πως θα ειναι τα...σχολεια... :o) ...νομιζα οτι μπηκα σε γκαλερι τεχνης & αιθουσα συναυλιων  και οχι σε δημοσιο σχολειο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σσε αυτο φταινε οι ιδιοι οι γονεις δυστυχως.

 

και εξηγουμαι,ζω μπροστα σε παρκο και στην Αθηνα αλλα και στο Βερολινο.

 

Στην Αθηνα δεν εχω δει ουτε ΕΝΑ παιδακι να παιζει στο παρκο (το οποιο btw δεν εχει...ανωμαλους.. ;D) ,ενω στο Βερολινο τα παιδακια παιζουν μεχρι το βραδυ (& σκεψου οτι νυχτωνει και νωριτερα),βεβαια στο Βερολινο ο δολιος πατερας και μανα ειναι στο σπιτι απο τις 5 το απογευμα (οπως αλλωστε και τα παιδακια) και δεν μαζευονται στις 10 το βραδυ απο τις δουλειες οπως στην Ελλαδα

Δεν νομιζω οτι φταινε οι γονεις μονο,φταινε οι τρομο-ειδησεις και οτι εχουμε γεμισει ανωμαλους  ;D ;D ναι φοβαμαι να τα αφησω μονα τους και ναι ειμαι απο πανω τους σαν μπαστακας σε οτι κανουνε.Εμεις παιζαμε στην γειτονια και μας προσεχανε οι γιαγιαδες που καθοντουσαν εξω απο τα σπιτια τους και κουτσομπολευανε.Τωρα ουτε γιαγιαδες βλεπεις ουτε τιποτα ολοι μεσα απο τον φοβο τους.Θυμαμαι που μπαιναμε σε οποιο σπιτι θελαμε για νερο κλπ κλπ και ολοι απλοχερα δινανε,καλοκαιρακι στρωματσαδα μπαλκονάκι και τα παντα ανοιχτα.Και να φανταστεις οτι ειμαι 33 ετων,μιλαμε για καμια 25 αρια χρονια πριν μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες γιαγιαδες αγορι μου...αφου ολες στο spa για beauty care ειναι τα απογευματα.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου