Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοσιες ρευματος των πεταλιων που ερχονται απο Αμερικη


makrisn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γνωριζει κανεις τι παιζει με τις τροφοδοσιες ρευματος των πεταλιων που ερχονται απο αμερικη?ενδιαφερομαι να παρω το fulltone fulldrive 2 mosfet απο αμερικη αλλα δεν γνωριζω αν θα αντιμετωπισω προβλημα με τον υποδοχεα του ρευματος που εχει.θα μπορω πχ να συνδεσω εναν 18ν ac adapter στο πεταλι ή θα χρειαζεται καποιος μετατροπεας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεσαι μετατροπεα. Εναν απλο μετασχηματιστη 220V--->18V ac για την περιπτωση που αναφερεις.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον DC τάση  θα δίνει ο μετατροπέας

 

φίλε ΗΔΗ θα έχεις τον αντάπτορα που θα σου δίνει 18 βολτ από τα 220, δεν θες δεύτερο

 

οι αμερικάνοι έχουν έναν αντίστοιχο που τους δίνει 18 βολτ από τα 110

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάλι το έχω αγοράσει από Σικάγο. Στο ένθετο λέει σαφώς ότι θέλει DC adapter! Είμαι κι εγώ στο ψάξιμο για σωστό μετασχηματιστή αν και απ' ότι λέει το ένθετο το Pedal power θα κάνει.

Πάντως το συγκεκριμένο πετάλι είναι φοβερό εργαλείο για όσους ψάχνουν low gain ήχους. Εγώ το έχω λατρέψει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάμε πάλι  ::)

 

στις ΗΠΑ το τροφοδοτούν με αντάπτορα που τα 110 ac  τα κάνει 18 dc

 

εδώ θα πάρεις ένα αντίστοιχο μαραφέτι που τα 220 ac τα κάνει (και πάλι) 18 dc

 

και θα προσέξεις επιπλέον:

 

- αυτό που θα πάρεις να δίνει τουλάχιστον όσο ρεύμα απαιτεί το πετάλι σου

- η πολικότητα να είναι σωστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και χρονια πολλα.Λοιπον για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα γραφω εδω.Εχω και εγω ενα πεταλακι απο αμερικη το τροφοτικο του ειναι 9volt AC 1.3a.Με αυτο μπορω να κανω την δουλεια μου http://cgi.ebay.com/US-USA-to-EU-Euro-Europe-Mains-AC-Power-Plug-Adapter_W0QQitemZ380192066509QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item5885368bcd η πρεπει να παρω καινουργιο τροφοδοτικο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.3 αμπέρ?!?  :o Και 9v AC και όχι DC? Τι πετάλι είναι αυτό? Είσαι σίγουρος πως δεν κάνεις κάποιο λάθος?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατα nikos17m, ο κονέκτορας που πόσταρες δεν μετατρέπει την τάση αλλά μόνο το βύσμα.

 

Θα πρέπει να τσεκάρεις το input του τροφοδοτικού που έχεις. Αν γράφει 110V καλό είναι να αγοράσεις εναν άλλον Ευρωπαϊκό, αλλά με παρόμοια έξοδο τροφοδοσίας.

 

Άσχετα με το τι χαρακτηριστικά έχει το τροφοδοτικό, στο manual θα βρείς σαφής οδηγίες για το τι απαιτεί το πετάλι σου.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάμε πάλι  Roll Eyes

 

στις ΗΠΑ το τροφοδοτούν με αντάπτορα που τα 110 ac  τα κάνει 18 dc

 

εδώ θα πάρεις ένα αντίστοιχο μαραφέτι που τα 220 ac τα κάνει (και πάλι) 18 dc

 

και θα προσέξεις επιπλέον:

 

- αυτό που θα πάρεις να δίνει τουλάχιστον όσο ρεύμα απαιτεί το πετάλι σου

- η πολικότητα να είναι σωστή

 

Οταν λες πολικοτητα τι εννοεις?καταλαβαινω κατι αντιστοιχο με το + και το - της μπαταριας,αλλα στην προκειμενη περιπτωση τι ακριβως εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AC_adaptor_polarity.png

 

H δεξιά εικόνα, με τον αρνητικό πόλο στο κέντρο, είναι η πολικότητα που χρησιμοποιούν τα περισσότερα πεταλιά... αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις...

 

Κοίτα στο πετάλι ποιά από τις δύο πολικότητες χρησιμοποιεί, και θα αγοράσεις και αντίστοιχο τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου