Προς το περιεχόμενο

B χορδή στο 5άχορδο μπάσο


sotoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα το καινούργιο μου μπάσο να είναι 5-άχορδο για λόγους που δεν είναι ίσως η στιγμή να αναλύσω. Το θέμα δεν είναι αυτό. Άκουσα ότι είναι σπάνιο φαινόμενο σε 5-αχορδο μπάσο η χορδή Β να ακούγεται καθαρά όπως οι υπόλοιπες. Εϊναι αλήθεια; Χρειάζεται μήπως ιδιαίτερη προσοχή στην επιλογή του οργάνου και του amp;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη κουβέντα, δεδομένης της ώρας (!), αλλά σύμφωνα τουλάχιστον με την προσωπική μου εμπειρία κάποια μπάσσα έχουν πολύ καλή Β, ενώ ορισμένα υστερούν εμφανώς.

 

Θεωρητικά το 35' scale βοηθάει, αλλά και πάλι έχω ακούσει εξαιρετική Β σε 34' μπάσσο. Νομίζω ότι είναι μάταιο να κάνω μια λίστα με ποια μπάσα μου φάνηκαν ότι έχουν καλή Β μιας και όλο και κάποιος θα διαφωνήσει, άρα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ακούσεις ο ίδιος τα υποψήφια προς αγορά όργανα.

 

Όσο για τον ενισχυτή, εφ'όσον είναι σχετικά αξιοπρεπής δεν θα αντιμετωπίσεις ιδιαίτερο πρόβλημα- κατ'εμέ δεν εντοπίζεται εκεί το "πρόβλημα" με την Β που παρατηρούν ορισμένοι.

 

Συνήθως το sustain υποφέρει, ιδίως στα 5 πρώτα τάστα, αλλά όπως αναφέρθηκε το σωστό σετάρισμα μπορεί να κάνει θαύματα. Βέβαια, μην περιμένεις και πολύ χαμηλό action και sustain σε όργανο με μέτρια (ή κακή) Β...

 

Ένα άλλο θέμα είναι το πόσο ισορροπημένος είναι ο ήχος της Β σε σχέση με τις λοιπές χορδές- μου έχει τύχει να είναι καθαρός μεν, πολύ δυνατός δε! Βέβαια, και το gauge των χορδών παίζει το ρόλο του...

 

Εν τέλει, προσωπικά θα έλεγα πως δεν είναι σπάνιο να έχεις καθαρή και δυνατή Β, αλλά δεν είναι και δεδομένο. Όσα όργανα έχουν καλή Β με ωθούν να χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο την 5η αυτή χορδή- ειδάλλως καταλήγεις να παίζεις όπως ακριβώς με το 4χορδο.

 

Βέβαια, εδώ που τα λέμε, τι 4χορδο, τι 5χορδο, τι 6χορδο (χαχααχα!). Το 90% του χρόνου τα ίδια θα παίζεις ανεξαρτήτως αριθμού χορδών (τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω!)- από κει και πέρα είναι θέμα του πως βολεύεται ο καθένας, ηχητικά και παικτικά... νομίζω!

 

Ας μη σε αγχώνει λοιπόν το αν θα έχεις την καλύτερη Β του κόσμου- για όσες φορές θα χρειαστείς αυτά τα 5 ημιτόνια (αν και δε μπορώ να φανταστώ ποιος χτυπάει κενή Β-lol), τα περισσότερα αξιοπρεπή μπάσσα θα σε καλύψουν!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ Nikoubis και ιδιαίτερα NickNT για τις πολύτιμες παρατηρήσεις. Επαναφέρω (με αρκετή χαρά) το 5-άρι στις σκέψεις μου για πιθανή αγορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε μου, υπάρχουν πεντάχορδα και… πεντάχορδα. Σε γενικές γραμμές επικρατεί το αξίωμα «ότι πληρώσεις… παίζεις». Δηλαδή μην περιμένεις να δώσεις 200- 300 ευρώ και να ακούσεις την Β ενός Dingwall!

Ο σύντροφος Nick NT τα έγραψε πολύ καλά by the way. Πάντως αν θέλεις να πάρεις μπάσο με την Β «καμπάνα», από τα δεκάδες που έχω παίξει, τα Dingwall που έχω πιάσει στο χέρι μου είχαν Β που ήταν ότι κοντινότερο στο απόλυτο σονάρισμα της χορδής- αν και δεν τρελαίνομε για τα Dingwall για κάποιους λόγους. Όμως ένα όργανο του Καναδού κοστίζει  πολλά, αν και εφέτος έβγαλε μια φτηνή σειρά-την combustion- που έπαιξα ένα από τα πρώτα που έβγαλε και ήταν αξιοπρεπέστατο. 

Πριν αγοράσεις άκου αρκετά όργανα, αν και από ένα budget 800- 1000 euro δύσκολα θα βρεις μπάσο που να μην παίζει η Β του στον μέσο όρο.

Πάντως τι να πω και εγώ που έχω – μεταξύ άλλων- ένα 7αρη Prestige, που ξεκινάει από F! Αυτό το Φα δεν το έχω ακούσει ποτέ και πουθενά…

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, υπάρχουν πεντάχορδα και… πεντάχορδα. Σε γενικές γραμμές επικρατεί το αξίωμα «ότι πληρώσεις… παίζεις». Δηλαδή μην περιμένεις να δώσεις 200- 300 ευρώ και να ακούσεις την Β ενός Dingwall!

Ο σύντροφος Nick NT τα έγραψε πολύ καλά by the way. Πάντως αν θέλεις να πάρεις μπάσο με την Β «καμπάνα», από τα δεκάδες που έχω παίξει, τα Dingwall που έχω πιάσει στο χέρι μου είχαν Β που ήταν ότι κοντινότερο στο απόλυτο σονάρισμα της χορδής- αν και δεν τρελαίνομε για τα Dingwall για κάποιους λόγους. Όμως ένα όργανο του Καναδού κοστίζει  πολλά, αν και εφέτος έβγαλε μια φτηνή σειρά-την combustion- που έπαιξα ένα από τα πρώτα που έβγαλε και ήταν αξιοπρεπέστατο. 

Πριν αγοράσεις άκου αρκετά όργανα, αν και από ένα budget 800- 1000 euro δύσκολα θα βρεις μπάσο που να μην παίζει η Β του στον μέσο όρο.

Πάντως τι να πω και εγώ που έχω – μεταξύ άλλων- ένα 7αρη Prestige, που ξεκινάει από F! Αυτό το Φα δεν το έχω ακούσει ποτέ και πουθενά…

 

 

Περίπου 1700 μπορώ να διαθέσω. Βέβαια πάντα ισχύει το "value for money".

Σε Warwick που έχω δει μέχρι τώρα το 5άρι είχε ελαφρώς πιο κουρμπαριστό μπράτσο από το αντίστοιχο 4άρι. Η τιμή των δύο ίδια! Συμπεραίνω ότι κατασκεθαστικά δεν έχουν ουσιαστική διαφορά. Λογικά θα έπρεπε να έχουν διαφορά και το 5άρι να κοστίζει περισσότερο. Πάντως θα δω και σε Fender και βλέπουμε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το ότι η Β έχει θέμα το είχα ακούσει κ εγώ παλιά.

Έχω Fender 5ρι αλλά προσωπικά μια χαρά μου ακούγεται εμένα. Βέβαια δεν έχω και την τρελή εμπειρία να στηρίξω οποιαδήποτε θέση.

 

Σιγουρα πιστεύω ότι κ αν είναι να πάρεις να πας να το ακούσεις οπωσδήποτε πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε Sotoli

Καλά έκανες και έθιξες το θέμα του μπράτσου, γιατί αφού θες να κάνεις μετάβαση από 4s σε 5s (αν κατάλαβα καλά) πρέπει να βρεις αυτό που σου κάθετε στο χέρι. Προσωπικά, τα Warwick δεν με βολεύουν, αλλά αν είναι να δώσεις 1700 ευρώ, θα μπορούσες να ψάξεις και για κάποιο μεταχειρισμένο όργανο- που σε αυτά τα λεφτά μπορείς να αποκτήσεις κάποιο «βαρύ κανόνι».

Όσο για τα Fender και εγώ σαν κυρίως όργανο έχω ένα Fender Rosco Beck 5αρη και παίζει εξαιρετικά. Πάντως αν δεν σου κάνει κόπο, ψάξου λίγο για κάποιο μεταχειρισμένο γιατί το budget σου είναι πολύ καλό. 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από μερικές δοκιμές αποφάσισα να πάω σε 5-άρι.

 

Για το παρακάτω όργανο τι λέτε;

 

http://www.thomann.de/gr/fender_am_deluxe_series_jazz_v_ashtsb.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, μεν, αλλά… Με ένα τέτοιο που έπαιξα σε ένα τζαμάρισμα, δεν πέταξα και την σκούφια μου. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ήταν κακό- το μπράτσο μου άρεσε πολύ- αλλά δεν ήταν τόσο… Jazz. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι είχε τα active… μπλιμπλίκα κάτι που το θεωρώ απαράδεκτο για Fender. Έχω ένα Marcus Miller Jazz Bass που έχει active και για να πω την αλήθεια με ψιλό ξενερώνει. Βεβαίως πάντα μπορείς να το παίξεις passive και σε τελική ανάλυση αυτή είναι η απλά η υποκειμενική γνώμη μου- υποκειμενικότατη θα έλεγα  καθώς είμαι φόλα Fenderακιας της παραδοσιακής σχολής…

Άσχετο: Αυτό βγαίνει με alder σώμα;

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου