Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μετασχηματιστη 110-220 από απλή πρίζα σε σούκο;


mij

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες ερώτηση για τους ηλεκτρονικούς του νοιζ. :)

 

Έχω ένα μετασχηματιστή 110-220 σαν αυτόν:

lld50u.jpg

 

Θέλω να το χρησιμοποιήσω με ένα  MXR Limiter vintage που έχει αμερικάνικη πρίζα με γείωση:

uv-eraser-plug-USA-W512.JPG

 

O μετασχηματιστης όμως αν και δέχεται πρίζα με γείωση έχει σαν έξοδο την απλή πρίζα δίχως τη γείωση ( ???), με αποτέλεσμα ο θόρυβος να είναι αρκετός.

Γίνεται η μετατροπή; δηλ να γίνει αυτός που έχω με γείωση;

 

Να τονίσω ότι είμαι άσχετος με ηλεκτρονικά και ότι δε θέλω να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλο εξωτερικό μετασχηματιστή αλλά αυτόν που είναι σαν αντάπτορας - για λόγους χρηστικότητας  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μετασχηματιστή σου δεν έχει γείωση, και προφανώς η γείωση της "αμερικάνικης" πρίζας είναι στον "αέρα", για τα μάτια του κόσμου.

 

Αν νομίζεις ότι ο θόρυβος οφείλεται στη γείωση, βάλε ένα καλώδιο στο σασί του πεταλιού και το άλλο άκρο στο σωλήνα του καλοριφέρ, αυτό θα κάνει και η γείωση...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ skantzos σε καταστάσεις live θα...κουβαλάω και το καλοριφέρ μαζι μου;;; ;D ;D

 

Πέρα από τη πλάκα πιστεύω χωρίς να έχω γνώσεις ότι η γείωση σε αυτές τια πρίζες δεν είναι στον αέρα και παίζει το ρόλο της.

 

btw το έχω δοκιμάσει σε ξεχωριστο μεγάλο μετασχηματιστή και δεν είχε θόρυβο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον οι δύο ακροδέκτες που μπαίνουν στα 220 δεν έχουν και τρίτο έλασμα για τη γείωση (όπως οι σούκο), δεν μπορείς να κάνεις άμεσα κάποια μετατροπή στον αντάπτορα. Χρειάζεται να αντικατασταθούν αυτοί οι δύο απλοί ακροδέκτες με άλλους σούκο, αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να "ξεκολλήσουν" από το πλαστικό, άρα καταστρέφεις τον αντάπτορα.

 

Μπορείς να τραβήξεις ένα καλώδιο από τον ακροδέκτη της γείωσης, όχι στο καλοριφέρ αλλά στη γείωση μιας πρίζας σούκο στον τοίχο.

 

(πριν συνεχίσω, να πω ότι θέλει μεγάλη προσοχή όταν πλησιάζεις σε μια πρίζα αντικείμενα και ειδικά καλώδια και προχωράς με δικιά σου ευθύνη, προσοχή ΚΙΝΔΥΝΟΣ)

 

Αν κοιτάξεις προσεκτικά μια πρίζα σούκο στον τοίχο, θα παρατηρήσεις ότι έχει τις 2 τρύπες-υποδοχές για τους ακροδέκτες, αλλά έχει και στην περίμετρο της πρίζας σε δύο αντιδιαμετρικά σημεία δύο εκτεθειμένα μεταλλικά ελάσματα. Αυτά είναι ακίνδυνα στο άγγιγμα γιατί απλά αυτά είναι η γείωση του σπιτιού. Αν ποτέ χρειαστείς γείωση, αυτό είναι το καλύτερο σημείο για να συνδέσεις ένα καλώδιο (και πάλι ΠΡΟΣΟΧΗ μη σου ξεφύγει και μπει σε καμιά τρύπα της πρίζας, γιατί τότε έχεις ακριβώς 50% πιθανότητες να τη γλιτώσεις ή να τεζάρεις, ανάλογα αν ακουμπήσεις φάση ή ουδέτερο)

 

Τράβα λοιπόν ένα καλωδιάκι σε αυτό το σημείο και είσαι έτοιμος. Αυτό μπορεί να γίνει εύκολα οπουδήποτε, παντού θα βρεις σούκο πρίζα, δε χρειάζεται να κουβαλάς το καλοριφέρ μαζί σου ;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Babtua.

Γίνεται να πάρω όλο το εσωτερικό του αντάπτορα και να το βάλω σε κάποιο άλλο περίβλημα με σούκο;

Λέμε τώρα.... δε ξέρω καν αν υπάρχει κατι τέτοιο.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατ'αρχήν δες εάν μπορεί το μηχάνημα να δουλέψει στα 230 Volt. Κάτι θα λέει το manual ή πίσω στην είσοδο του μηχανήματος.

Εάν όχι, τότε πάρε ένα σοβαρό μετασχηματιστή από 230V σε 110V και έναν universal αντάπτορα για την πρίζα. Όλα με γείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τη πλάκα πιστεύω χωρίς να έχω γνώσεις ότι η γείωση σε αυτές τια πρίζες δεν είναι στον αέρα και παίζει το ρόλο της.

 

Ποια γείωση; Αφού δεν έχει γείωση στο φις ο μετασχηματιστής σου!!! Και ασύρματη γείωση δεν υπάρχει :)

 

Το πετάλι δηλαδή έχει ενσωματωμένο τροφοδοτικό; Μήπως είναι καλύτερα να βρεις που παέι το συνεχές μέσα στο πετάλι και να του δώσεις εκεί την κατάλληλη τάση με ένα κατάλληλο τροφοδοτικό;

 

Τα καλώδια στο σουκο κατευθειαν τα σκέφτηκα κι εγώ, αλλά προτείνω καλοριφέρ σε πρώτη φαση, για να μην έχουμ άλλα χρονιαρες μέρες ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν δες εάν μπορεί το μηχάνημα να δουλέψει στα 230 Volt. Κάτι θα λέει το manual ή πίσω στην είσοδο του μηχανήματος.

Εάν όχι, τότε πάρε ένα σοβαρό μετασχηματιστή από 230V σε 110V και έναν universal αντάπτορα για την πρίζα. Όλα με γείωση.

 

Το limiter είναι παλιό και manual δεν υπάρχει.

Είναι αυτό:

bgnbjbgkkgrhqehduesjj1l.jpg

 

Πρέπει να δουλεύει στα 18v, χωρίς να είμαι σίγουρος

 

 

Ποια γείωση; Αφού δεν έχει γείωση στο φις ο μετασχηματιστής σου!!! Και ασύρματη γείωση δεν υπάρχει :)

 

Το πετάλι δηλαδή έχει ενσωματωμένο τροφοδοτικό; Μήπως είναι καλύτερα να βρεις που παέι το συνεχές μέσα στο πετάλι και να του δώσεις εκεί την κατάλληλη τάση με ένα κατάλληλο τροφοδοτικό;

 

 

Όταν λέω γείωση εννοώ το μακρύτερο ακροδέκτη της πρίζας του πεταλιού. Η γείωση δεν είναι αυτή ή κάνω λάθος; Αυτού του είδους τα πετάλια (compressors, limiters) τη χρειάζονται νομίζω.

 

Πάντως με ένα γρήγορο ψάξιμο στο νετ οι converters που έχουν σούκο είναι πάνω από 100w. Ακόμα και αυτοί που δεχονται πρίζα με 3 ακροδέκτες βγάζουν πρίζα με 2 (παλιού στυλ).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βλέπω γιατί να επιμείνεις να χρησιμοποιήσεις τον αμερικάνικο αντάπτορα  που έχεις στην πρώτη φωτό  (ή μήπως κατάλαβα λάθος;)

 

πάνω του όπως βλέπω γράφει τάση/ρεύμα/πολικότητα

 

πας λοιπόν σε ηλεκτρονικάδικο και αγοράζεις έναν αντάπτορα που από τα 220 βόλτ, πλέον,  θα σου δίνει την ίδια τάση/ρεύμα/πολικότητα, και αφήνεις τον αμερικάνικο αντάπτορα στο βάθος ενός συρταριού

 

πολύ πιο κομψή λύση από το να φορτωθείς ΚΑΙ μετασχηματιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Ψάξε μήπως βρεις έναν άλλο Μ/Σ 220/110 που να σε βολεύει και να έχει πρίζα με γείωση... και να είναι μικρότερος από 100 watt!

 

Μια άλλη λύση είναι να μετατρέψεις το MXR σε 220 βολτ. Ή να αλάξεις το μετασχηματιστή που έχει εσωτερικά ή μπορεί και να είσαι τυχερός και ο μετασχηματιστής να είναι universal και απλά να αλλαχτεί εσωτερικά η καλωδίωση στο πρωτεύον ώστε να λειτουργεί στα 220V.

 

Στη θέση σου θα έκανα το τελευταίο... αντί να δώσεις τα χρήματά σου στον Μ/Σ 220/110, θα τα δώσεις στον τεχνικό να σου κάνει την μετατροπή. Θα σου βάλει και μία πρίζα "ελληνική" στη θέση της "αμερικάνικης" και είσαι κομπλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου