Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μετασχηματιστη 110-220 από απλή πρίζα σε σούκο;


mij

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λέω γείωση εννοώ το μακρύτερο ακροδέκτη της πρίζας του πεταλιού. Η γείωση δεν είναι αυτή ή κάνω λάθος; Αυτού του είδους τα πετάλια (compressors, limiters) τη χρειάζονται νομίζω.

 

αφού αυτό που βάζεις στον τοίχο έχει 2 "ακροδέκτες", δεν εχεις γείωση. Το 3ο το μακρύτερο του αμερικάνου δε συνδέεται πουθενά, απλώς μπαίνει σε μια τρύπα  στο μετασχηματιστή σου :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τώρα που το καλοσκέφτομαι, μήπως φταίει ο ίδιος ο αντάπτορας που έχεις θόρυβο; Γι αυτό και σε άλλο μετασχηματιστή δε σου βγάζει θόρυβο;

 

Γιατί αυτό που όλοι παραβλέψαμε είναι ότι εφόσον το συνδέεις με κάποιον ενισχυτή (που είναι γειωμένος), γειώνεται άμεσα και αυτό μέσω του καλωδίου που πάει στον ενισχυτή. Και ένας λόγος παραπάνω να μη γειώνεται και στην πρίζα του για να μην κάνει ground loop.

 

Eκτός από την απίθανη περίπτωση να έχουν ξεχωριστό signal και power ground (που δεν το νομίζω). Σύνδεσε δοκιμαστικά μια γείωση στην πρίζα (προσεκτικά!!!) και δες αν έχεις βελτίωση με αυτόν τον αντάπτορα. Αν δεν έχεις είναι, όπως υποπτεύομαι, θόρυβος του αντάπτορα...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε, τώρα που είδα προσεκτικά τον μετασχηματιστή στην πρώτη φωτογραφία, θα σου έλεγα πέταξέ τον.

Δεν γνωρίζω εάν η Ε.Ε. επιτρέπει κάτι τέτοιο.

 

Πιό αναλυτικά...

Επειδή είχε πάθει πελάτης σοβαρή ζημιά λόγω διαρροής από τον εν λόγω μετασχηματιστή, τον έχω ακόμα ως souvenir.

Για την ακρίβεια, και για να ξανα-θυμηθώ το εσωτερικό του μεγαλείο, τον ξανα-άνοιξα μόλις τώρα. Μιλάμε για πολύ Κίνα. Το αστείο είναι ότι έχει και σήμα CE σε διάφανο αυτοκόλλητο από την κάτω πλευρά και το πιό αστείο έχει εξωτερικά πλαστικό συρταράκι με.... ασφάλεια. Η ασφάλεια του μάρανε μην πάθει τίποτα το καημένο. Η γείωση εντελώς διακοσμητική και για τα μάτια των ...

Λοιπόν, η γείωση, είπε γείωση ο ποιητής, είναι εντελώς στον αέρα. Και φυσικά είναι στον αέρα, αφού η είσοδος δεν έχει. Από που να την βρεί  ???

Εκτός κι αν μαζί με τον μετασχηματιστή σου παρέχουν ασύρματη γείωση που δεν το έχω ξαναδεί ή καμία βρύση ή καλοριφέρ όπως είπε ο φίλος πιό πάνω.

Καλά έ, μιλάμε εντελώς ... η κατάσταση. Όποιος θέλει εισάγει ότι θέλει και κυρίως πουλάει ότι θέλει. Α ρε ξύλο που θέλουνε.

 

Λύση 1.

Πας σε σοβαρό ηλεκτρονικό να δει εάν μπορεί να αλλάξει τον εσωτερικό μετασχηματιστή από 110 σε 230.

Παράλληλα σου αλλάζει και το φις σε ευρωπαϊκό.

 

Λύση 2.

Πας σε κατάστημα με ηλεκτρονικά και ζητάς μετασχηματιστή από 230 σε 100 με γείωση στην είσοδο και στην έξοδο.

Ανάλογα την έξοδο (φις) του μετασχηματιστή στα 110 παίρνεις το ανάλογο adaptor / converter για να προσαρμόσεις το φις που είναι στο καλώδιό σου.

 

Λύση 3.

Εάν δεν είσαι σχετικός με το άθλημα και είσαι Αθήνα (και εάν θες φυσικά), μπορείς να μου φέρεις το πεταλάκι, αυτό το πράμα τέλως πάντων, να σου κάνω την μετατροπή. Θα χρεωθείς φυσικά τα υλικά. Η εργασία δώρο λόγω εορτών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα τα λεει ο Χναρακης!  Παρ'ολα αυτα φιλε mij  αν αποφασισης  να  ασχοληθης μονος σου, εχουμε:  220v εισοδο  110v εξοδο στο μετασχηματιστη ,γιατι αν τα πεις στο ηλεκτρονικο,οπως τα γραφεις θα σου δωσει αλλαντ"αλλων!

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού αυτό που βάζεις στον τοίχο έχει 2 "ακροδέκτες", δεν εχεις γείωση. Το 3ο το μακρύτερο του αμερικάνου δε συνδέεται πουθενά, απλώς μπαίνει σε μια τρύπα  στο μετασχηματιστή σου :)

 

Αυτό δε λέω και γω; ότι το πετάλι χρειάζεται γείωση και ο αντάπτορας δε βγάζει...

Πάντως είναι παράξενο να μην έχουν μετασχηματιστές κάτω από 100w γείωση. Υπάρχουν συσκευές με πολύ λιγότερα βατ που τη χρειάζονται...

 

Πάντως τώρα που το καλοσκέφτομαι, μήπως φταίει ο ίδιος ο αντάπτορας που έχεις θόρυβο; Γι αυτό και σε άλλο μετασχηματιστή δε σου βγάζει θόρυβο;

 

Μπορεί και να παίζει και αυτό αλλά υποπτεύομαι ότι ο θόρυβος είναι επειδή το πετάλι δε γειώνεται.

 

Παρ'ολα αυτα φιλε mij  αν αποφασισης  να  ασχοληθης μονος σου...

 

Δε θα ασχοληθώ γιατί η γνώση μου στα ηλεκτρονικά αρχίζει και σταματάει στην αλλαγή των μαγνητών... ;D...κάποια στιγμή βέβαια έστω και στα γεράματα πρέπει να το αρχίσω...

 

Εάν δεν είσαι σχετικός με το άθλημα και είσαι Αθήνα (και εάν θες φυσικά), μπορείς να μου φέρεις το πεταλάκι, αυτό το πράμα τέλως πάντων, να σου κάνω την μετατροπή. Θα χρεωθείς φυσικά τα υλικά. Η εργασία δώρο λόγω εορτών.

 

Φίλε Μανώλη Χναράκη ευχαρίστως να κάνεις τη μόντα...όποτε μπορείς στείλε με πμ κινητό να σε πάρω...Ευχαριστώ!!!

 

 

Φίλοι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου