Προς το περιεχόμενο

Lightwave bass - Τους μαγνήτες τους πάτησε το τραίνο.


Tthawth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dear guys…

Τα Lightwave έχουν κυκλοφορήσει εδώ και κάποια χρόνια, δεν είναι κάτι το καινούργιο. Όμως κατά την ταπεινή μου άποψη πέρασαν και δεν… ακούμπησαν.

 

Πιθανο να εχουν εξελιχθει αρκετα τα lightwave. Πως αλλιώς να δικαιολογησει κανεις την επιμονή τους σε νεα σχεδια. Θα ηθελα να δοκιμασω το feeling τους. Σαν αρνητικό κόβω την διαρκεια ζωης της μπαταρίας. Μολις 16 ωρίτσες. Τεχνολογία για συνεπείς μουσικούς!

Θετικότατη η τιμή τους όμως. Στο βιντεο, η ποιοτητα κατασκευής μοιάζει αρκετά υψηλή και στην τιμή τους θα τα θεωρούσα ακρως ανταγωνιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΚ, σύμφωνοι, βγαίνουν νέες τεχνολογίες και δεν πρέπει να το κάνουμε εντελώς medieval το θέμα, προσκολλημένοι στις παλιές καλές λύσεις, αλλά από την άλλη υποστηρίζω εν μέρει το ρητό "Leo got it right the first time". Καλές οι νέες τεχνολογίες και καλά και τα φωτάκια και τα laser και το enterprise bass, αλλά τα παλιά καλά μπάσσα κάνουν μέχρι τώρα άψογα τη δουλειά τους, και προφανώς το αγοραστικό κοινό των lightwave και της οιασδήποτε lightwave είναι περιορισμένο. Και φυσικά δεν νομίζω πως είμαστε όλοι απλά συντηρητικοί επειδή δεν επιλέγουμε ένα ουσιαστικά 70% ηλεκτρονικό μπάσσο!

 

Ναί λοιπόν, η τεχνολογία προχωράει, αλλά προτιμώ να μη βάζω το μπάσσο μου στην πρίζα πριν από κάθε live!  ;D

 

 

Παρεμπιπτόντως, δεν είμαι σε καμμία περίπτωση κολλημένος μόνο με fender και 4 χορδές και passive κλπ, οπότε δεν νομίζω να θεωρούμαι ο κλασσικός amish tech hater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, προφανώς αυτά τα μπάσσα δεν απευθύνονται σε κάποιον που μάζεψε επιτέλους το απαιτούμενο ποσό για να πάρει ένα αξιοπρεπές all around μπάσσο...

 

Αντίθετα, ένας επαγγελματίας μουσικός (ή έστω συλλέκτης ή απλά πορωμένος!), από του οποίου τα χέρια έχουν περάσει αρκετά όργανα, πιθανότατα να εκτιμήσει ό,τι τέλος πάντων προσφέρει ένα τέτοιο όργανο, και το αξιοποιήσει παράλληλα με πιο κλασικά όργανα.

 

Μπορεί οι οπτικοί μαγνήτες να "γράφουν" εξαιρετικά στο στούντιο, μπορεί όντως το άταστο να έχει πολύ ακουστικό ήχο, μπορεί η απόκριση τους να είναι όντως συχνοτικά ευρύτερη!

 

Φαντάζομαι ότι ανάμεσα σε μια πλειάδα οργάνων, κάτι τέτοιο έχει περισσότερο νόημα σε σχέση με ένα άκομη "τυπικό" μπάσσο! Έχει κάτι να δώσει, ή έστω αποτελεί μια αφορμή να ασχοληθεί κανείς- να έχει τέλος πάντων κάτι να σκέφτεται όσο σκάβει 6 ώρες στο μαγαζί  :P

 

Βέβαια, δεν έχω δει ποτέ από κοντά κάποιο Lightwave μπάσο, μπορεί π.χ. να το βρω απογοητευτικό. Αλλά ως προς το αν έχει κάποιο νόημα η ύπαρξη του, όσο δεν κοντραρίζεται με κάποιο Stingray/Ibanez/Warwick κτλ ως πρώτο ή δεύτερο μπάσσο, θα έλεγα ναι!

 

Θέλω να πω, αν ακούγεται όντως τόσο καλά, γιατί π.χ. να πάρω το GWB1005 και όχι αυτό, μιας και το άταστο για μένα δεν προορίζεται για διαδρομές εκτός σπιτιού/στούντιο ως κύριο μπάσσο; Εξαιρώ φυσικά το ζήτημα της αξιοπιστίας, μιας και αν το σύστημα έχει προβλήματα νεότητας ή εν γένει παρουσιάζει συχνές βλάβες, τρέχα γύρευε (ιδίως εν Ελλάδι)...  ;)

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί λοιπόν, η τεχνολογία προχωράει, αλλά προτιμώ να μη βάζω το μπάσσο μου στην πρίζα πριν από κάθε live!  ;D

Εξαιρώ φυσικά το ζήτημα της αξιοπιστίας, μιας και αν το σύστημα έχει προβλήματα νεότητας ή εν γένει παρουσιάζει συχνές βλάβες, τρέχα γύρευε (ιδίως εν Ελλάδι)...

 

Αυτα περνανε κι απο το δικο μου μυαλο. Το μπασάκι δεν ειναι ιδανικό για Liveάδες που σαρώνουν τις πίστες. Χρειάζεται μια ιδιαίτερη μεταχείριση τόσο ως προς τα αποθέματα ενεργειας όσο και ως προς το ρυθμισμα του. Ποιος μαστορας στην ελλάδα θα μπορουσε να απλωσει χερι πανω του αραγε?

Ως τεχνολογία μπορει να ειναι τα πρωτα βήματα, μπορει να ειναι και μούφα. Αλλα σίγουρα προτρέπει να δουμε τους μαγνήτες μας σαν κάτι το αναλώσιμο. Κατι που μπορει και να μην ειναι τοσο δεδομένο όσο δείχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι τελικά ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ αυτό το όργανο;

 

τι ΠΡΟΒΛΗΜΑ έρχεται να λύσει;

 

ο τύπος στο βίντεο μιλάει για (1) μαγνήτη που επηρεάζει την ταλάντωση της χορδής, πράγμα που θεωρώ από ξεχειλωμένο ως *@#&^*, και (2) για θόρυβο του μαγνήτη, τη στιγμή που αφενός υπάρχουν αθόρυβοι μαγνήτες, και αφετέρου τόσοι και τόσοι παίζουν με vintage μαγνήτες σε στρατ και δεν χαλιώνται ούτε οι ίδιοι ούτε όσοι τους ακούν

 

οπότε; τεχνολογία για την τεχνολογία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε; τεχνολογία για την τεχνολογία;

 

Εν μέρει ναί. Μην ξεχνάμε όμως πως όλα αυτά έχουν να κάνουν περισσότερο με θέματα μάρκετινγκ και "θέσεως" της εκάστοτε εταιρίας στην αγορά. Η lightwave για να συναγωνιστεί με τα μεγαθήρια της μπασσοβιομηχανίας (sic) έβγαλε το συγκεκριμένο hi-tech σύστημα. Θαύμα δεν είναι και δεν νομίζω να εξυπηρετεί μια διαφορετική ανάγκη, αλλά είναι σίγουρα κάτι πρωτότυπο και διαφορετικό κι έχει το appeal του σε συγκεκριμένο κοινό. Δεν είναι μεμπτό, απλά kate me είναι λίγο άστοχο σε ένα κοινό το οποίο στην πλειοψηφία του προτιμά πλέον vintage oriented και εντελώς back to basics όργανα, όπου φυσικά η fender έχει τη μερίδα του λέοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι τελικά ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ αυτό το όργανο;

 

τι ΠΡΟΒΛΗΜΑ έρχεται να λύσει;

 

ο τύπος στο βίντεο μιλάει για (1) μαγνήτη που επηρεάζει την ταλάντωση της χορδής, πράγμα που θεωρώ από ξεχειλωμένο ως *@#&^*, και (2) για θόρυβο του μαγνήτη, τη στιγμή που αφενός υπάρχουν αθόρυβοι μαγνήτες, και αφετέρου τόσοι και τόσοι παίζουν με vintage μαγνήτες σε στρατ και δεν χαλιώνται ούτε οι ίδιοι ούτε όσοι τους ακούν

 

οπότε; τεχνολογία για την τεχνολογία;

 

Ειλικρινά φίλε  μου δεν γνωρίζω επιστημονικώς εαν οι μαγνήτες χαλανε το sustain της χορδής. Και εμενα τραβηγμένο μου δείχνει, αλλα δεν το εχω ψαξει. Και για το θορυβο εχεις δικιο. Φυσικά μιλάμε για active προενίσχυση, οπότε και μαγνήτες να μην έχει, θα πρεπει να πεσει η απαραίτητη τεχνογνωσία για να έχεις ενα αθορυβο σύστημα.

Σκέψου όμως οτι πριν λιγα χρόνια υπήρχαν mouses με μπίλια. Υπήρχε το βινύλιο, η κασσέτα. Καλώς ή κακώς η τεχνολογία προχωράει. Μπορει η εφαρμογή οπτικής αναγνωσης στο μπάσο να μην παρουσιαζει κατι το καινοτομο, αλλα μπορει στο μελλον να υπάρξει θετική εξελιξη. Ανεξαρτητως αυτης της εξέλιξης, εαν ενα μπάσο σαν το Lightwave, κάνει άριστα την δουλειά του, και η τεχνολογία του εμφανίζει χαμηλότερο κόστος κατασκευής απο τους πατροπαραδοτους μαγνήτες, τότε υπολογίζω πως θα το βρουμε μπροστα μας.

Υ.Γ. Η Lightwave έχει κυκλοφορήσει και οπτική κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δέχομαι πως ο μαγνήτης επηρεάζει το sustain, αλλά πόσο;

 

τα οπτικά ποντίκα υπερέχουν των παλιών, ξεκάθαρα, άρα η εξέλιξη δεν ήταν μόνο τεχνολογική, ήταν ουσιαστική

 

το κόστος και η πολυπλοκότητα του οπτικού συστήματος είναι, πιστεύω, κραυγαλέα μεγαλύτερα από τον συμβατικό μαγνήτη, άρα όφελος από κει δεν βλέπω να βγάινει με τίποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δέχομαι πως ο μαγνήτης επηρεάζει το sustain, αλλά πόσο;

 

Δυστυχώς χωρίς ένα καθαρό A/B test ανάμεσα στα δύο συστήματα ποτέ δεν θα μάθουμε, οπότε...

 

 

το κόστος και η πολυπλοκότητα του οπτικού συστήματος είναι, πιστεύω, κραυγαλέα μεγαλύτερα από τον συμβατικό μαγνήτη, άρα όφελος από κει δεν βλέπω να βγάινει με τίποτε

 

Εφόσον το όλο σύστημα είναι μια πλακέτα και καθαρά ηλεκτρονικά, θεωρώ πως τα έξοδα κατασκευής είναι πάνω-κάτω τα ίδια με ένα μαγνήτη, όλα σε μια γραμμή παραγωγής με αυτοματοποιημένα συστήματα φτιάχνονται. Το όφελος είναι αυτό που αναφέρω και πιο πάνω, καθαρά marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα οπτικά ποντίκα υπερέχουν των παλιών, ξεκάθαρα, άρα η εξέλιξη δεν ήταν μόνο τεχνολογική, ήταν ουσιαστική

 

το κόστος και η πολυπλοκότητα του οπτικού συστήματος είναι, πιστεύω, κραυγαλέα μεγαλύτερα από τον συμβατικό μαγνήτη, άρα όφελος από κει δεν βλέπω να βγάινει με τίποτε

 

Ναι εχεις δικιο στο οτι τα ποντίκια εξελίχθηκαν σημαντικά μεχρι σήμερα. Τα στάδια όμως ήρθαν σιγα σιγά. Και εαν σκεφτείς οτι τα ποντίκια με την μπίλια ήταν που πλασάρισαν πρώτα την οπτική αναγνώριση (εσωτερική & έμμεση), τότε απλώς κάποια στιγμή ξεφορτωθήκαμε μια απαίσια βρωμερή μπαλίτσα απο το γραφείο μας.

Για το κόστος δεν θα ήμουν τοσο σίγουρος. Για παράδειγμα, εαν χρειαστεις ενα σετ καλών μαγνητων, πάλι θα πρεπει να σκασεις καποιο σεβαστό ποσο. Κοιτάζοντας όμως στο μέλλον, αυτη η αμμεση οπτική ψηφιοποίηση του παλμου της χορδής, μπορεί να οδηγήσει σε απίστευτες ψηφιακες ευκολίες. Σκέψου να μπορείς μέσω λογισμικού να ρυθμίσεις με την παραμικρή ψηφιακή ακρίβεια την χροιά κάθε χορδής. Να εξομοιώσεις την θέση και τον τύπο του μαγνήτη που θέλεις, να φέρεις τον ήχο σου απιστευτα κοντα σε αυτο που παντα επιθυμούσες. Εαν η τεχνολογία της lightwave αποσκοπεί σε μια τοσο σοβαρή εξελιξη, τότε πιστευω οτι ειναι καλοδεχουμενη η προσπάθεια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου