Προς το περιεχόμενο

ADSL απο την Τellas


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά' date=' διαβάζω, διαβάζω, σαλάτα το έχετε κάνει το θέμα. Λοιπόν διαβάστε και ας επικρατήσει η γαλήνη.

 

[b']Α - Τι πληρώνεις[/b]

 

Ο ΟΤΕ σας δίνει την τηλεφωνική γραμμή.

 

Αν θέλετε σας δίνει (με ξεχωριστό μηνιαίο κόστος) και γραμμή ADSL.

 

Αν πάρετε γραμμή ADSL από τον ΟΤΕ, αυτό δεν σημαίνει ότι θα βλέπετε ίντερνετ. Για να βλέπετε ίντερνετ, πρέπει επιπρόσθετα να πληρώνετε κάποιο είδος συνδρομής σε κάποιον παροχέα υπηρεσιών ίντερνετ. Υπάρχουν πολλά διαφορετικά πακέτα, μερικά σχεδιασμένα για εταιρική χρήση και μερικά σχεδιασμένα για ιδιώτες.

 

¶ρα, όποιος θέλει να έχει ADSL σύνδεση με το ίντερνετ πρέπει κάθε μήνα να πληρώνει δύο πράγματα: α) το μηνιαίο κόστος της γραμμής ADSL στον ΟΤΕ και β) το μηνιαίο κόστος της συνδρομής στον παροχέα υπηρεσιών ίντερνετ.

 

Β - Πως την αποκτάς

 

Είτε έχεις PSTN γραμμή μέχρι σήμερα, είτε έχεις ISDN γραμμή, παραγγέλνεις την ADSL γραμμή με ένα τηλεφώνημα στο 134. Σου την δίνουν μετά από 10 μέρες έως 4 μήνες ανάλογα με το που είσαι και το ποιος είσαι.

 

Αφού σου την δώσουν (και μόνο τότε) κοιτάς τις τιμές των παροχέων υπηρεσιών ίντερνετ για να αποφασίσεις από που θα αγοράσεις συνδρομή.

 

-----

Αν τα παραπάνω έγιναν κατανοητά, ας πάμε και στα εναλλακτικά σενάρια.

 

α) Μπορείς να μην πάρεις γραμμή ADSL από τον ΟΤΕ, αλλά από τρίτη εταιρεία, η οποία μπορεί να είναι (προς το παρόν) η Βιβόντι και η Τελλάς. Και οι δύο αυτές πασχίζουν να στήσουν τα δικά τους τηλεφωνικά κέντρα προκειμένου να μην εξαρτάται η λειτουργία τους από τον ΟΤΕ (και τις τιμές του). Το παλεύουν το πράγμα, αλλά προς το παρόν δεν έχουν επαρκή κάλυψη του λεκανοπεδίου, οπότε οι πιο πολλοί δεν μπορούμε να πάρουμε με αυτό το τρόπο.

 

β) Επειδή η αρχικά αναφερόμενη (ορθόδοξη) διαδικασία προβλέπει παράλληλη επικοινωνία με τον ΟΤΕ και τον παροχέα υπηρεσιών ίντερνετ προκειμένου να εγκατασταθεί και να λειτουργήσει η γραμμή, πολλοί παροχείς διυκολύνουν τον πελάτη αναλαμβάνοντας να κάνουν αυτοί τις σχετικές αιτήσεις στον ΟΤΕ και την παρακολούθηση της όλης ιστορίας. Σε ορισμένες περιπτώσεις - όχι πάντα - αυτό συμφέρει και για ένα άλλο λόγο, διότι ο παροχέας υπηρεσιών ίντερνετ έχοντας μία σχέση "χονδρικής" με τον ΟΤΕ, μπορεί να δώσει την γραμμή ADSL λίγο φθηνότερα από ότι ο ίδιος ο ΟΤΕ.

 

Γ - Λάθη στα προηγούμενα ποστ

 

α) Η γραμμή ADSL δεν έχει καμία σχέση με τις προϋπάρχουσες τυχόν ISDN ή PSTN. Μπορεί κανείς να είναι όλη μέρα στο ίντερνετ και να έχει τον τηλεφωνικό του αριθμό ελεύθερο για να δέχεται κλήσεις, ακόμη και αν έχει PSTN πριν βάλει και την ADSL.

 

β) Αν έχεις πάρει γραμμή ADSL από τον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ σου κόψει το τηλέφωνο, τότε μετά από λίγες ημέρες (ή άμεσα) σου κόβει και την γραμμή ADSL, όχι διότι είναι τεχνικώς αναπόφευκτο, αλλά γιατί από την σκοπιά του οργανισμού έχεις λογιστικές εκκρεμότητες μαζί του, συνεπώς δεν μπορεί να σου προσφέρει καμία υπηρεσία μέχρι να τακτοποιηθούν αυτές οι εκκρεμότητες

 

Ως εκ τούτου... (βλέπε την παρακάτω υπογραφή).

 

 

δε μιλησα για το τι γινεται αν σου κοψει ο οτε την γραμμη επειδη δε πληρωνεις. ειπα να κανεις εσυ αιτηση διακοπης τηλεφωνου πληρωνωντας ολους τους λογαριασμους που εκκρεμουν.

αν κανω λαθος διορθωστε με γιατι εχω σκοπο να το κανω. (αφου φυσικα επιβεβαιωσω τηλεφωνωντας στον οτε , οτι οντως γινεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εκανα αιτηση στην tellas για adsl 384 προ τριων εβδομαδων και μεχρι εδω ολα ωραια..............ομως δεν ξεκιναμε καλα........καθολου καλα........μου κλεινουν ενα ραντεβου 3-5 το μεσημερι για να μου φερουν με κουριερ τον εξοπλισμο....με κλεινουν 2 ωρες μες το σπιτι(συν οτι ημουν αυπνος απο εφημερια και επιθυμουσα διακαως να κοιμηθω)και δεν εμφανιζεται κανεις......δε πειραζει λεω............τους παιρνω και μου ξαναδινουν ραντεβου για σημερα...............και παλι ουδεις εμφανιστηκε.............αυτα για να μη λεμε μονο για τον οτε..................ειμαι μεταξυ του να περιμενω και 3η (και τελευταια) φορα και στο να τους πω αντε γεια και να παω HOL........ :twisted: :twisted:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανανεωση απο το προηγουμενο ποστ μου.......εχουν περασει 6 μερες απο το προηγουμενο 2ο ραντεβου που μου ειχαν κλεισει (και 3 τηλεφωνηματα μου ) και ακομα περιμενω να με παρουν τηλεφςνο για να μου φερουν τον εξοπλισμο........οι τυποι ειναι Ε-ΡΑ-ΣΙ-ΤΕ-ΧΝΕΣ.............Πλεον οταν και οπως τον φερουν θα τους συστησω ενα καλο γαστρεντερολογο να τους τοποθετησει το μοντεμ κ.λ.π στο γαστρεντερικο τους σωληνα........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που ελεγα παραπανω τελικα δε γινεται......!!! πηγα ο μ@λ@κ@ς να τιναξω τον οτε στον αερα...! που πας ρεεεε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανανεωση απο το προηγουμενο ποστ μου.......εχουν περασει 6 μερες απο το προηγουμενο 2ο ραντεβου που μου ειχαν κλεισει (και 3 τηλεφωνηματα μου ) και ακομα περιμενω να με παρουν τηλεφςνο για να μου φερουν τον εξοπλισμο........οι τυποι ειναι Ε-ΡΑ-ΣΙ-ΤΕ-ΧΝΕΣ.............Πλεον οταν και οπως τον φερουν θα τους συστησω ενα καλο γαστρεντερολογο να τους τοποθετησει το μοντεμ κ.λ.π στο γαστρεντερικο τους σωληνα........

 

παντως εντελως πληροφοριακα σε ενημερωνω οτι για την παραδοση του μοντεμ δεν ειναι υπευθυνη η Tellas αλλα η εταιρεια κουριερ που παραδιδει τις συσκευες & μαλλον στην Κερκυρα μ....ται :twisted:

 

σε εμενα το εφεραν κανονικα μεσα σε 3 μερες & μαλιστα επειδη στο πρωτο ραντεβου που ειχαμε ΕΓΩ τους εστησα με πηρανε 3 τηλεφωνα για να μου ζητησουν συγγνωμη & να κλεισουν νεο ραντεβου !!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλμέρα φίλοι μου,

 

Εγώ πάντως τον ΟΤΕ τον έκοψα και έβαλα vivodi στη θέση του. Και για τηλέφωνο και είμαι ικανοποιημένος.

 

Απλά το κακό με τη vivodi είναι οτι:

 

α) πρέπει να έχουν κόμβο στην περιοχή που μένεις

β) αργούν να σου δώσουν γραμμή αν ισχύει το πρώτο.

 

Και για το β είναι υπευνοσ ο ΟΤΕ γιατι σαμποτάρει με κάθε τρόπο τους ανταγωνιστές του.

 

Για 384/128 + DSLPhone πληρώνω 31 euros.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παντως εντελως πληροφοριακα σε ενημερωνω οτι για την παραδοση του μοντεμ δεν ειναι υπευθυνη η Tellas αλλα η εταιρεια κουριερ που παραδιδει τις συσκευες & μαλλον στην Κερκυρα μ....ται :twisted:

 

σε εμενα το εφεραν κανονικα μεσα σε 3 μερες & μαλιστα επειδη στο πρωτο ραντεβου που ειχαμε ΕΓΩ τους εστησα με πηρανε 3 τηλεφωνα για να μου ζητησουν συγγνωμη & να κλεισουν νεο ραντεβου !!

 

Μακαρι να ηταν ετσι...δεν φταιει κανενα κουριερ απλα γιατι ποτε δεν μου στειλανε κατι ωστε να χρειαστει το κουριερ ....πιστεψε με τους εχω παρει τοσες φορες τηλεφωνο που νιωθω πλεον κι εγω ενα μελος της οικογενειας tellas. Συνολικα πρεπει να τους πηρα 10 φορες στη προσπαθεια μου να κλεισω ραντεβου και καθε φορα η απαντηση ηταν¨μην ανησυχειτε.....ειστε σε προεραιοτητα θα σας παρουμε αμεσως να σας κλεισουμε καινουργιο ραντεβου...το οποιο στα συγχρονα ελληνικα σημαινει θα σας γραψουμε στους ορχεις μας.......ΠΟΤΕ δε με πηραν τηλεφςνο να μου ξανακλεισουν ραντεβου παροτι διατεινονταν οτι ο εξοπλισμος μου ηταν διαθεσιμος(ηταν αλλα τον δωσανε αλλου τελικα.....η Αθηνα εχει την προτεραιοτητα)οποτε το courier δεν εχει καμμια σχεση...... Μετα απο πολλα νευρα και ακομα περισσοτερα τηλεφωνα και αφου ειχα εκνευριστει αρκετα ωστε να μου δωσουν τον υπευθυνο πωλησεων (σημερα το πρωι) μου αποκαλυψε οτι εχουν μεγαλο φορτο εργασιας, ελλειψη εξοπλισμου, (κατανοητο λογω Χριστουγεννων) και τον εξοπλισμο τον δινουν κατα προτεραιοτητα εντος Αττικης γιατι ειναι πιο ευκολο και γρηγορες οι διαδικασιες.....τον εξοπλισμο μου (για τον οποιο μου ειχαν κλεισει ραντεβου να μου τον παραδωσουν εδω και 2 εβδομαδες) τον εδωσαν ηδη σε αλλον (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) και μου ξαναεκλεισαν 3ο ραντεβου (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) για τη Πεμπτη.........συνηθως ειμαι ευγενικος........αν και αυτη τη φορα αν δεν τον ξαναφερουν δεν νομιζω να ειμαι........ποτε πια ΤELLAS.... :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα φαινεται οτι το να μενεις στην επαρχια εχει και τα κακα του!

Απο την αλλη ζεις στον παραδεισο οταν οι περισσοτεροι ζουν στη κολαση της Αθηνας,οποτε για μια γραμμη adsl θα σκασεις?? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου