Προς το περιεχόμενο

ADSL απο την Τellas


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πιστεύω αν αρχίσουν να παίρνουν μπρός οι υπόλοιπες εταιρίες τηλεπικοινωνίας αργά η γρήγορα Ο ΟΤΕΣ θα λουστεί σκωτσέζικο ντους :twisted:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πιστεύω αν αρχίσουν να παίρνουν μπρός οι υπόλοιπες εταιρίες τηλεπικοινωνίας αργά η γρήγορα Ο ΟΤΕΣ θα λουστεί σκωτσέζικο ντους :twisted:

 

+1000 :evil: :twisted:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω αν αρχίσουν να παίρνουν μπρός οι υπόλοιπες εταιρίες τηλεπικοινωνίας αργά η γρήγορα Ο ΟΤΕΣ θα λουστεί σκωτσέζικο ντους :twisted:

 

φίλε janick o OTE εχει ήδη φάει σκωτσέζικο ντους. Το 99% των εταιρικών πελατών του κανει χρήση εναλλακτικού φορέα !!! Φαντάσου τι χρήμα χάνει !!! Στην εταιρεία που δουλεύω έχουμε Ολες τις εξερχόμενες κλήσεις σε Χ φορέα, τις διεθνείς σε άλλο και τα κινητά σε αλλο. Το μόνο που πληρώνουμε είναι τα πάγια των γραμμών (για PRI ISDN αρκετά μεγάλο νούμερο). Στο καινούργιο κτήριο που θα μετακομίσουμε όλες οι κλήσεις θα είναι μέσω LMDS (...πέθανε ο ΟΤΕ). Η Εθνική Επιτροπή Τηλεπ. είναι αυτή που τον κρατάει ζωντανό !!! :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες τις εξερχόμενες κλήσεις σε Χ φορέα' date=' τις διεθνείς σε άλλο και τα κινητά σε αλλο.[/quote'].. Ευχομαι να ήταν αλλιώς τα πράγματα (και λυπάμαι που θα σου τη σπάσω) αλλά ΟΛΟΙ αυτοί πληρώνουν τον ΟΤΕ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες τις εξερχόμενες κλήσεις σε Χ φορέα' date=' τις διεθνείς σε άλλο και τα κινητά σε αλλο.[/quote'].. Ευχομαι να ήταν αλλιώς τα πράγματα (και λυπάμαι που θα σου τη σπάσω) αλλά ΟΛΟΙ αυτοί πληρώνουν τον ΟΤΕ.

 

Ο ΟΤΕ δουλεύει με ΜΕΓΑΛΟ ποσοστό κέρδους. Οι πάροχοι αγοράζουν σε χονδρική (πίστεψε με απίστευτες τιμές ανα μονάδα) και πουλάν λιανική. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα στην Ελλάδα. Η μόνη περίπτωση να ... μην έχεις λογαριασμό ΟΤΕ είναι : για οικιακούς χρήστες η VIVODI (εάν εχει δίκτυο στην περιοχή μου μένεις) και για επιχειρήσεις :

1) πάλι VIVODI (εάν υπαρχει δίκτυο)

2) χρήση LMDS (ασύρματα - με κεραία) ή RADIO (είδος κεραίας)

3) χρήση γραμμής Αττικών τηλεπ. (εάν είσαι κοντά στην Αττική οδό) και να συνδεθείς με κάποιο πάροχο πχ HOL, Forthnet κλπ

Στίς παραπάνω περιπτώσεις μπορείς να "παρεις" και internet και τουλάχιστον δεν πληρώνεις τα υψηλα κερα...κα πάγια του ΟΤΕ.

 

Οι πάροχοι δυστυχώς δεν "σκάβουν" για γραμμές είτε λόγω κόστους είτε λόγω εμποδίων που τους βάζουν οι διάφοροι δήμοι και κοινότητες.

 

Εφαγα πρόσφατα όλο αυτό το μπάχαλο μιας και δουλεύω στην μηχανοργάνωση και έστησα τις τηλεπικοινωνίες ενος κτηρίου. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ο ΟΤΕ έχει κρατήσει την Ελλάδα 15 χρόνια πίσω στο θέμα τηλεπικοινωνίας κατά τη γνώμη μου. Ουσιαστικά έχει το μονοπώλειο (εντάξει όχι ακριβώς, αλλά είναι κάτι σαν τη Microsoft κ τα Windows). Όλοι οι ποάροχοι αναγκάζονται να νοικιάζουν/μισθώνουν γραμμές του ΟΤΕ με αποτέλεσμα αυτός να καθορίζει τις τιμές της αγοράς σε μεγάλο ποσοστό και να προχωράει σε αυθαιρεσίες χωρίς να συναντά ανταγωνισμό. Φανταστείτε πόσο κερδίζει ο ΟΤΕ που άλλες εταιρίες νοικιάζουν τις γραμμές του και πετυχαίνουν χαμηλότερες χρεώσεις. Ειδκά τα πάγια που χρεώνει ο ΟΤΕ είναι υπέρογκα (και πολλές φορές εκτός τόπου και χρόνου χαράτσια).

 

Εκτός από τη Vivodi ξέρετε άλλες εταιρίες που να στήνουν δίκτυο δικό τους? Αν δεν κάνω λάθος η νομοθεσία απαγορεύει κάτι τέτοιο. Τί γίνεται με αυτή την υπόθεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τη Vivodi ξέρετε άλλες εταιρίες που να στήνουν δίκτυο δικό τους? Αν δεν κάνω λάθος η νομοθεσία απαγορεύει κάτι τέτοιο. Τί γίνεται με αυτή την υπόθεση?

κατι εχει παρει το αυτι μου οτι το θεμα εχει παει στα δικαστηρια και πλεον εχουμε ελευθερη αγορα στην τηλεφωνια.(αχ το ευχαριστηθηκα που εχασε ο ΟΤΕΣ!! :D )

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν ερθει η vivodi στην περιοχη μου με αποκλειστικα δικες της γραμμες εννοητε πως θα εχω μονο vivodi και δεν θα εχω καθολου σταθερο τηλ (ας ειναι καλα το voipbuster)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν ερθει η vivodi στην περιοχη μου με αποκλειστικα δικες της γραμμες εννοητε πως θα εχω μονο vivodi και δεν θα εχω καθολου σταθερο τηλ (ας ειναι καλα το voipbuster)
Χμμμ... μετά όμως πριν κάνεις καμάκι σε καμιά κοπελιά θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι ξέρει τι είναι το voipbuster... αλλιώς οι πιθανότητες μετέπειτα επικοινωνίας μειώνονται δραματικά :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν ερθει η vivodi στην περιοχη μου με αποκλειστικα δικες της γραμμες εννοητε πως θα εχω μονο vivodi και δεν θα εχω καθολου σταθερο τηλ (ας ειναι καλα το voipbuster)
Χμμμ... μετά όμως πριν κάνεις καμάκι σε καμιά κοπελιά θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι ξέρει τι είναι το voipbuster... αλλιώς οι πιθανότητες μετέπειτα επικοινωνίας μειώνονται δραματικά :) :)

 

...εκτός αν την παίρνει μόνο εκείνος τηλέφωνο. :twisted:

Θα κάνει και το κομμάτι του, ότι είναι υπεράνω χρημάτων μιας και θα μιλάει τόση ώρα. Για όσους δεν έχουν μιυθεί στα μυστικά του voipbuster, με 5 ¤ εφάπαξ έχετε κλήση από τον Η/Υ σε σταθερό χωρίς χρονοχρέωση. Ο μόνος περιορισμός (τουλάχιστον αυτόν είχα δει τελευταία φορά που ασχολήθηκα) ήταν ότι στην 1 ώρα έκλεινε. Μετά έπρεπε να ξανακαλέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου