Προς το περιεχόμενο

ADSL απο την Τellas


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαλλον δεν καταλαβες τι λεω η μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινουμε

 

ΚΑΤΑΡΧΗΝ τα 41 ευρω τα σκαω ΚΑΘΕ ΔΙΜΗΝΟ στον οτε μια και ειναι τα παγια της ISDN Γραμμης (15 ευρα το μηνα +φπα)

 

Η Tellas σε χρεωνει για την ADSL συνδεση ΚΑΙ την ADSL γραμμη (ΕΧΕΙ ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ADSL) 29.90 euro +φπα ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ

 

Δεν πληρωνεις ΤΙΠΟΤΕ αλλο!

 

δηλ.για να το κανω ΑΚΟΜΑ πιο ξεκαθαρο αν καποιος παρει την adsl της tellas για ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ χρηση του internet θα πληρωνει ΚΑΘΕ 2ΜΗΝΟ

τα εξης

 

2 Χ 29,90 + 19% φπα= 71,16 ευρω

 

& στον απατεωνα τον ΟΤΕ

 

2 χ 15 + 19% φπα=35,7 για το παγιο της ISDN η κατι λιγοτερο αν εχει PSDN συν αλλα 3 ευρω το μηνα για κατι 'αλλα" κερατιατικα = 41 ευρω

 

(+ οτι αστικα τηλεφωνα κανει πανω απο 4 ωρες & τα υπεραστικα & "κινητα" τηλ του)

 

Eννοειται οτι μπορεις να εχεις και PSDN γραμμη αν θες (αλλα τοτε δεν θα μπορει να σε παρει κανεις τηλ. μια & θα'σαι ολη μερα στο noiz!) :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

OK...μην τρελαινεσαι man...

 

Εγω εχω adsl pano se pstn...adsl tsampa apo HOL και μονο παγιο στον οτε 15 ευρω το μηνα....αυτα!!!

ΑDSL Kai ISDN MAZI δεν αξιζει πιστευω....μιας και με pstn pali το τηλ μου ειναι free all day...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εγώ που θέλω να έχω ΜΟΝΟ την γραμμή ADSL της Tellas θα δίνω 35 Ευρώ.Δεν θέλω να παίρνω τηλέφωνα και γενικώς δε θα έχω τηλεφωνική συσκευή σπίτι.Εκείνα τα 23 ευρώ πάγιο που δίνω τα γλιτώνω;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως οχι...τον ο.τ.ε δεν τον γλυτωνεις ποτε..(μονο αν συμπεριλαμβανεσαι στο δικτυο της vivodi,δηλ αν μενεις κεντρο.)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

janick αλλα τα παγια του τηλεφωνου και αλλα του dsl. αυτο σημαινει οτι μπορεις αν θες πλεον να εχεις dsl (και να πληρωνεις τα παγια του στον οτε) και να διακοψεις το τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, διαβάζω, διαβάζω, σαλάτα το έχετε κάνει το θέμα. Λοιπόν διαβάστε και ας επικρατήσει η γαλήνη.

 

Α - Τι πληρώνεις

 

Ο ΟΤΕ σας δίνει την τηλεφωνική γραμμή.

 

Αν θέλετε σας δίνει (με ξεχωριστό μηνιαίο κόστος) και γραμμή ADSL.

 

Αν πάρετε γραμμή ADSL από τον ΟΤΕ, αυτό δεν σημαίνει ότι θα βλέπετε ίντερνετ. Για να βλέπετε ίντερνετ, πρέπει επιπρόσθετα να πληρώνετε κάποιο είδος συνδρομής σε κάποιον παροχέα υπηρεσιών ίντερνετ. Υπάρχουν πολλά διαφορετικά πακέτα, μερικά σχεδιασμένα για εταιρική χρήση και μερικά σχεδιασμένα για ιδιώτες.

 

¶ρα, όποιος θέλει να έχει ADSL σύνδεση με το ίντερνετ πρέπει κάθε μήνα να πληρώνει δύο πράγματα: α) το μηνιαίο κόστος της γραμμής ADSL στον ΟΤΕ και β) το μηνιαίο κόστος της συνδρομής στον παροχέα υπηρεσιών ίντερνετ.

 

Β - Πως την αποκτάς

 

Είτε έχεις PSTN γραμμή μέχρι σήμερα, είτε έχεις ISDN γραμμή, παραγγέλνεις την ADSL γραμμή με ένα τηλεφώνημα στο 134. Σου την δίνουν μετά από 10 μέρες έως 4 μήνες ανάλογα με το που είσαι και το ποιος είσαι.

 

Αφού σου την δώσουν (και μόνο τότε) κοιτάς τις τιμές των παροχέων υπηρεσιών ίντερνετ για να αποφασίσεις από που θα αγοράσεις συνδρομή.

 

-----

Αν τα παραπάνω έγιναν κατανοητά, ας πάμε και στα εναλλακτικά σενάρια.

 

α) Μπορείς να μην πάρεις γραμμή ADSL από τον ΟΤΕ, αλλά από τρίτη εταιρεία, η οποία μπορεί να είναι (προς το παρόν) η Βιβόντι και η Τελλάς. Και οι δύο αυτές πασχίζουν να στήσουν τα δικά τους τηλεφωνικά κέντρα προκειμένου να μην εξαρτάται η λειτουργία τους από τον ΟΤΕ (και τις τιμές του). Το παλεύουν το πράγμα, αλλά προς το παρόν δεν έχουν επαρκή κάλυψη του λεκανοπεδίου, οπότε οι πιο πολλοί δεν μπορούμε να πάρουμε με αυτό το τρόπο.

 

β) Επειδή η αρχικά αναφερόμενη (ορθόδοξη) διαδικασία προβλέπει παράλληλη επικοινωνία με τον ΟΤΕ και τον παροχέα υπηρεσιών ίντερνετ προκειμένου να εγκατασταθεί και να λειτουργήσει η γραμμή, πολλοί παροχείς διυκολύνουν τον πελάτη αναλαμβάνοντας να κάνουν αυτοί τις σχετικές αιτήσεις στον ΟΤΕ και την παρακολούθηση της όλης ιστορίας. Σε ορισμένες περιπτώσεις - όχι πάντα - αυτό συμφέρει και για ένα άλλο λόγο, διότι ο παροχέας υπηρεσιών ίντερνετ έχοντας μία σχέση "χονδρικής" με τον ΟΤΕ, μπορεί να δώσει την γραμμή ADSL λίγο φθηνότερα από ότι ο ίδιος ο ΟΤΕ.

 

Γ - Λάθη στα προηγούμενα ποστ

 

α) Η γραμμή ADSL δεν έχει καμία σχέση με τις προϋπάρχουσες τυχόν ISDN ή PSTN. Μπορεί κανείς να είναι όλη μέρα στο ίντερνετ και να έχει τον τηλεφωνικό του αριθμό ελεύθερο για να δέχεται κλήσεις, ακόμη και αν έχει PSTN πριν βάλει και την ADSL.

 

β) Αν έχεις πάρει γραμμή ADSL από τον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ σου κόψει το τηλέφωνο, τότε μετά από λίγες ημέρες (ή άμεσα) σου κόβει και την γραμμή ADSL, όχι διότι είναι τεχνικώς αναπόφευκτο, αλλά γιατί από την σκοπιά του οργανισμού έχεις λογιστικές εκκρεμότητες μαζί του, συνεπώς δεν μπορεί να σου προσφέρει καμία υπηρεσία μέχρι να τακτοποιηθούν αυτές οι εκκρεμότητες

 

Ως εκ τούτου... (βλέπε την παρακάτω υπογραφή).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο στον EYEPROTOCOL!!!!!!

Το πιο κατανοητο και ουσιωδες post σε αυτη την συζητηση,....

Ισχυουν κατα 100% τα παραπανω που εξηγει...

Δεν μιλαω αλλο..με καλυψε πληρως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶σχετο αλλά σχετικό...

ξέρει κανείς τις επιδόσεις του adsl στα online games??

Ως φανατικός του call of Duty θα ήθελα να ξέρω αν μπορεί κάποιος να παίξει σε servers του εξωτερικού χωρίς να σέρνεται το σύμπαν... από το σπίτι μιλάω πάντα..

έχω ακούσει και αρνητικά και θετικά σχόλια.... :? τι λέτε...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδύνατον να σου απαντήσει κάποιος σε αυτό το θέμα, διότι η αίσθηση που θα έχεις για την ταχύτητα θα είναι επηρρεασμένη από τα παρακάτω:

 

α) από την ταχύτητα που θα έχει την ώρα που παίζεις η γραμμή σου

β) από το πόσο φορτωμένος είναι ο σέρβερ που συντονίζει τους online παίκτες

γ) από τον όγκο των δεδομένων που χρειάζεται να στείλει και να πάρει το παιγχνίδι από και προς τον σέρβερ (ο οποίος μου είναι άγνωστος, αν το παιγχνίδι είναι κακογραμμένο θα στέλνει και θα παίρνει πολλά data)

 

Είμαστε όμως εκτός της θεματολογίας του noiz, όλοι οι υπόλοιποι (εκτός από τον Ikon) κρατήστε μόνο το (α), το οποίο κακώς ξέχασα να αναφέρω πριν, ότι δηλαδή η γραμμή ADSL ΔΕΝ έχει εγγυημένο bandwidth !!!

 

Οπότε, πάμε πάλι στην γνωστή υπογραφή....

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε' date=' πάμε πάλι στην γνωστή υπογραφή....[/quote']

 

:lol: :lol:

Συμφωνώ απολύτως.

 

Πως θα γίνει ρε γ@μ%το να τους δώσουμε ένα μάθημα...??

μου τη δίνει στα νεύρα το δημόσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου