Προς το περιεχόμενο

Σκέφτομαι για ένα RockBass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...για να γράφω κάποιες μπασογραμμές. Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε μοντέλο αλλά μιλάμε για κάτι φτηνό.

Ζητάω τη γνώμη σας για τα RockBass ως σειρά και δευτερευόντως για γνώμες σε μοντέλα.

Ευχαριστώ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Rockbass είναι αξιοπρεπέστατα,, πήγαινε να δοκιμάσεις αν σου κάθονται καλά στο χέρι.

 

Διάβασε και το παρακάτω άρθρο, το οποίο κάντε το στίκυ να μην το ψάχνουμε τέλοσπάντων :)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172001.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα 5άρι (μπλέ!) , το οποίο είναι μιά χαρά. Ίσως τα ηλεκτρικά του κάποια στιγμή αλλάξω με κάτι καλύτερο.

 

πήγαινε να δοκιμάσεις αν σου κάθονται καλά στο χέρι

 

να κάνω μία άσχετη ερώτηση. Θεωρούνται "ιδιαίτερα" στο παίξιμο τα warwick τύπου μπάσα? Γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει από 2-3 μπασίστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω μία άσχετη ερώτηση. Θεωρούνται "ιδιαίτερα" στο παίξιμο τα warwick τύπου μπάσα? Γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει από 2-3 μπασίστες.

 

Τι εννοούν με το ιδιαίτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον ότι δεν τους βολεύουν στο παίξιμο.  ??? Τώρα που το σκέφτομαι, είναι και οι τρεις fenderάκιδες...  :D

 

sorry για το off-topic.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "κανονικα" Warwick ειναι κατα κανονα θεοβαρα, με μπρατσο-κορμο και ουσιαστικα φλατ ταστιερα. Καποια μοντελα (οπως το Thumb) εχουν και θεμα με το neck dive.

 

Ομως ηχητικα και παικτικα, τα RockBass (ειδικα τα φτηνοτερα) ελαχιστη σχεση εχουν και ειναι πιο "συμβατικα" οργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σημαντικό που βρήκα εγώ διαφορετικό είναι ότι έχουν πιο στρογγυλο μπράτσο από ένα φέντερ. Σε άλλους αυτό είναι πιο βολικό, σε άλλους (όπως εγώ) όχι.

 

Τα Warwick στα specs αναφέρουν βάρος περίπου 4,6 kg (4-string), ενώ τα φέντερ μόνο από στοιχεία στο bassplayer.com λέει για 8lbs = 3,6kg αντίστοιχα τα 4χορδα, αλλά μου κάνει τρομερή εντύπωση γιατί το corvette που είχα δοκιμάσει μου είχε φανεί σημαντικά ελαφρύτερο από ένα fender jazz bass  ???

 

Προσωπικά τα θεωρώ πολύ καλά όργανα, αλλά δηλώνω Fender fan :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Rockbass είναι αξιοπρεπέστατα,, πήγαινε να δοκιμάσεις αν σου κάθονται καλά στο χέρι.

 

Διάβασε και το παρακάτω άρθρο, το οποίο κάντε το στίκυ να μην το ψάχνουμε τέλοσπάντων :)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172001.0

 

Ευχαριστώ (ξανά) για την ψήφο εμπιστοσύνης!  :D

 

Τα rockbass μια χαρά μπασσάκια είναι και αντίθετα με τα "original" warwick τις περισσότερες φορές φέρνουν περισσότερο σε fender παρά στα ακριβότερα ξαδερφάκια τους. Ένα basic corvette πιστεύω μια χαρά θα την κάνει τη δουλειά του, αν και για ηχογραφήσεις αποκλειστικά προσωπικά θα προτιμούσα τα γνωστά tried and true classic vibe (κυριολεκτικά ταιριάζουν παντού).  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου