Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για low tune


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, έχωντας σκαλώσει με τους Periphery κάμποσο καιρό τώρα, είπα να δοκιμάσω να χαμηλοκουρδίσω μία κιθάρα (σε Drop C) ώστε να μπω λίγο στη φιλοσοφία τους αλλά και να δω κάτι διαφορετικό, καθώς ποτέ δεν δοκίμασα να αλλάξω κούρδισμα μέχρι τώρα.

Οι ερωτήσεις λοιπόν:

 

1. Αυτή τη στιγμή φοράω υβριδικές 9άρες χορδές σε όλες τις κιθάρες μου εκτός από τις Gibson (εκεί φοράω 11άρες). Από τις κιθάρες που έχω είμαι μεταξύ μίας ESP MII Deluxe και μιας Ibanez Jem7v. Δεδομένου θα χρειαστώ νέες χορδές, περίπου τι νούμερο να υπολογίζω ότι πρέπει να βάλω; 10άρες θα "ισοφάριζαν" την αλλαγή τάσης, ή θα χρειαστεί μεγαλύτερο νούμερο;

 

2. Από τις δύο παραπάνω κιθάρες (την ESP και την Ibanez) οι οποίες φοράνε, Seymour Duncan (δεν ξέρω ποιοι είναι) και Dimarzio EVO μαγνήτες αντίστοιχα, ποια θεωρείτε κατάλληλη για το droptuning; Ξαναλέω ότι δεν έχω παλαιότερη εμπειρία σε τέτοια κουρδίσματα, για να ξέρω αν υπάρχει κάποιο θέμα με τους μαγνήτες, αν κάποιοι συμπεριφέρονται καλύτερα από άλλους και γενικά τέτοιου είδους θέματα.

 

Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία δώσετε ευπρόσδεκτη.

 

Υ.Σ: Τι μπαντάρα οι Periphery (ακούστε το Erised)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γεια χαρά, έχωντας σκαλώσει με τους Periphery κάμποσο καιρό τώρα, είπα να δοκιμάσω να χαμηλοκουρδίσω μία κιθάρα (σε Drop C) ώστε να μπω λίγο στη φιλοσοφία τους αλλά και να δω κάτι διαφορετικό, καθώς ποτέ δεν δοκίμασα να αλλάξω κούρδισμα μέχρι τώρα.

Οι ερωτήσεις λοιπόν:

 

1. Αυτή τη στιγμή φοράω υβριδικές 9άρες χορδές σε όλες τις κιθάρες μου εκτός από τις Gibson (εκεί φοράω 11άρες). Από τις κιθάρες που έχω είμαι μεταξύ μίας ESP MII Deluxe και μιας Ibanez Jem7v. Δεδομένου θα χρειαστώ νέες χορδές, περίπου τι νούμερο να υπολογίζω ότι πρέπει να βάλω; 10άρες θα "ισοφάριζαν" την αλλαγή τάσης, ή θα χρειαστεί μεγαλύτερο νούμερο;

 

2. Από τις δύο παραπάνω κιθάρες (την ESP και την Ibanez) οι οποίες φοράνε, Seymour Duncan (δεν ξέρω ποιοι είναι) και Dimarzio EVO μαγνήτες αντίστοιχα, ποια θεωρείτε κατάλληλη για το droptuning; Ξαναλέω ότι δεν έχω παλαιότερη εμπειρία σε τέτοια κουρδίσματα, για να ξέρω αν υπάρχει κάποιο θέμα με τους μαγνήτες, αν κάποιοι συμπεριφέρονται καλύτερα από άλλους και γενικά τέτοιου είδους θέματα.

 

Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία δώσετε ευπρόσδεκτη.

 

Υ.Σ: Τι μπαντάρα οι Periphery (ακούστε το Erised)

 

 

Συγγνώμη εκ των προτέρων για το off topic,αλλά είναι τυχαίο ότι διάλεξες το μόνο τραγούδι που έχει guest solo o Petrucci??  ;D  Τρομερό και το Racecar με guest τον άλλο θεό,τον Jeff Loomis!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη εκ των προτέρων για το off topic,αλλά είναι τυχαίο ότι διάλεξες το μόνο τραγούδι που έχει guest solo o Petrucci??  ;D  Τρομερό και το Racecar με guest τον άλλο θεό,τον Jeff Loomis!!

 

Ρε συ είπα να μην το πω, γιατί πολλοί στο άκουσμα του Petrucci θα τους ρίξουν το υγρό πυρ, θα φωνάξουν παπάδες για εξορκισμό, θα κάνουν λιτανείες, θα χορέψουν το χορό των Μάγια και άλλα τέτοια.. Αλλά πραγματικά το σολο του είναι καταπληκτικό! Πολύ καλύτερο από πολλά που έχει γράψει για τους theater. Όλο το Periphery ΙΙ album είναι πανέξυπνο, κολλητικό, πρωτοποριακό και ότι άλλο θες.

 

Ααα και για πολλούς θα αποτελεί και ..τυράκι. Ο Govan παίζει και αυτός σόλο σε κομμάτι του δίσκου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις με 9αρες με ένα υβριδικό set 10-52 μάλλον θα είσαι οκ. Εγώ που παιζω με 10αρες σε standard κούρδισμα (πάντα για 25.5 scale όργανα) προτιμώ 11-54 για drop c. Είναι θέμα προτίμησης.

 

Όσο για την κιθάρα εγώ θα διάλεγα esp γιατί προτιμώ τους seymour σε χαμηλά κουρδίσματα (λογικά jb/jz ή jb/59 θα έχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις με 9αρες με ένα υβριδικό set 10-52 μάλλον θα είσαι οκ. Εγώ που παιζω με 10αρες σε standard κούρδισμα (πάντα για 25.5 scale όργανα) προτιμώ 11-54 για drop c. Είναι θέμα προτίμησης.

 

Όσο για την κιθάρα εγώ θα διάλεγα esp γιατί προτιμώ τους seymour σε χαμηλά κουρδίσματα (λογικά jb/jz ή jb/59 θα έχει)

 

Σε ευχαριστώ, θα δοκιμάσω μάλλον τις 11 κατευθείαν. Δεν πιστεύω να σφίξει τόσο πολύ στα bend..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ, θα δοκιμάσω μάλλον τις 11 κατευθείαν. Δεν πιστεύω να σφίξει τόσο πολύ στα bend..

Λίγο πιο σφιχτές θα είναι αλλά παίζονται don't worry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε drop C οι 11αρες είναι καλούτσικες... Οι 12αρες καλύτερες!!! Επειδή όμως έχεις floyd σκέψου ότι ίσως χρειαστεί να το κάνεις lock...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε drop C οι 11αρες είναι καλούτσικες... Οι 12αρες καλύτερες!!! Επειδή όμως έχεις floyd σκέψου ότι ίσως χρειαστεί να το κάνεις lock...

 

Έχω δει πολλούς οι οποίοι παίζουν σε Drop C να έχουν floyd και να το χρησιμοποιούν. Δεδομένο ότι και οι δύο κιθάρες αυτές, έχουν καλά floyd, είχα κατά νου να το αφήσω floating...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζω drop C# με 11-54 και είναι ΟΚ. Προσωπικά θα πήγαινα για 12άρες για drop C, αλλά ίσως το 11-54 να βγάζει πιο djentίλα. Από κιθάρες, μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσεις και τις δύο διαδοχικά, θεωρητικά δεν βγάζεις συμπέρασμα, το θέμα είναι τι σε βολεύει.

 

Καλός ο Misha, αλλά ψηφίζω Abasi!

 

ΥΓ: αν στο avatar σου είναι ο Adam Jones, Έυγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: αν στο avatar σου είναι ο Adam Jones, Έυγε!

 

Άλλο οι αγάπες και άλλοι οι έρωτες, κάποια πράγματα είναι διαχρονικά! Τι καλά να μας ερχόταν ένα πακέτο Tool - Periphery...

 

Ρε συ να κάνω και τις δύο κιθάρες χλωμό.. γιατί εκτός από χορδές θέλουν setup ξανά μανά από την αρχή οπότε δύσκολο.. βλέπω την αγαπημένη μου ESP να αναλαμβάνει djentικό ρόλο από εδώ και πέρα..

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, ποια κιθάρα μέχρι 1000 ευρώ θα παίρνατε ακριβώς και μόνο για αυτό το λόγο? (Drop C tuning)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου