Προς το περιεχόμενο

Το τρίλημμμα του καλοκαιριού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω κάτι ώστε να μπορώ να ηχογραφώ την κιθάρα κατευθείαν στο pc με όσο το δυνατό περισσότερο studiako αποτέλεσμα γίνεται και να μπορώ να πετύχω τους τόνους που θέλω. Αρχικά στράφηκα σε πεταλιέρες απο τις οποίες μ'άρεσε αρκετά η zoom g5, η οποία με φάνηκε πολύ καλή για τα λεφτά της αλλά έχω ακούσει διάφορα παράπονα σχετικά με το ότι βγαίνει θαμπός ο ήχος απο την απευθείας ηχογράφηση usb. Να σημειωθεί ότι ποτέ δεν τις πήγαινα αυτές τις πολυπεταλιέρες.

  Μετά είδα ότι η native instruments έχει βγάλει σε προσφορά την κάρτα ήχου audio 6 και προσφέρει μαζί δώρο το guitar rig 5 pro. Έχω ένα demo του guitar rig 5 και μία behringer uca333 κάρτα ήχου και έβγαζε τρελά παράσιτα το guitar rig και είχα ξενερώσει άσχημα, δεν μπορούσα να παίξω τίποτα χωρίς να βγάζει τρελό θόρυβο, ειδικά στα high gain presets. Δεν ξέρω αν φταίει η κάρτα μου και αν με την κάρτα της native θα ακούγεται σωστά αλλά σκέφτομαι ότι είναι ρίσκο και ότι μπορεί να βγάζει πάλι πρόβλημα. Επίσης είναι και λιγότερο ευέλικτο σε αλλαγή presets καθώς πρέπει να γίνει με το χειροκίνητα. 

  Τέλος, πρόσφατα ανακάλυψα τους id ενισχυτές της blackstar που λέει ότι βγάζει τρομερό ήχο όσο πιο κοντά σε λαμπάτο γίνεται, μπορείς να τον προγραμματίσεις και βγάζει θύρα usb για απευθείας ηχογράφηση σε pc. Έχω διαβάσει διθυραμβικές κριτικές παντού. Συγκεκριμένα μ'άρεσε ο id 60 head αλλά το θέμα είναι ότι για έξοδο σε ηχείο πρέπει να έχεις ηχείο για ενισχυτή η ένα οποιδήποτε ηχείο σε ίσες προδιαγραφές watt κάνει? Να σημειωθεί ότι για ενισχυτή έχω έναν roland micro cube, και πάντα ήθελα έναν super ψαγμένο ενισχυτή που να μπορείς να κάνεις ότι τόνο έχεις στο μυαλό σου, οπότε με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια.

 

Εσείς τι θα προτείνατε από τα παραπάνω?

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω κάτι ώστε να μπορώ να ηχογραφώ την κιθάρα κατευθείαν στο pc με όσο το δυνατό περισσότερο studiako αποτέλεσμα γίνεται και να μπορώ να πετύχω τους τόνους που θέλω.

 

την κιθάρα κατευθείαν στο pc

 

απάντησες μόνος σου... βάλε και ένα κλειστό μπαφαρισμένο πεταλάκι (boss) ενδιάμεσα και χρησιμοποίησε δωρεάν plugins  ψάξε το σάιτ...  το guitar rig δεν.

πάρε και  καλά μόνιτορ αν δεν έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα demo του guitar rig 5 και μία behringer uca333 κάρτα ήχου και έβγαζε τρελά παράσιτα το guitar rig και είχα ξενερώσει άσχημα, δεν μπορούσα να παίξω τίποτα χωρίς να βγάζει τρελό θόρυβο, ειδικά στα high gain presets. Δεν ξέρω αν φταίει η κάρτα μου

 

Κ εγω οταν κουμπωνα μια ηλεκτρικη απευθειας στην καρτα ειχα τετοιο προβλημα,και τελικα μετα απο μικρο ψαξιμο ειδα οτι οφειλεται λογω στη διαφορα αντιστασεων της πηγης του ηχου και της εισοδου στην καρτα. Πιθανο με ενα DI box να ληθει το προβλημα,αλλα περεταιρω δεν το εψαξα γιατι το επιπλεον κοστος με αποθαρρυνε. Ηδη ενας λογος που ειχα αποκτησει την καρτα ηχου μου ηταν η ηχογραφηση ηλεκτρικης με το guitar rig,και φοβηθηκα οτι με ενα φθηνο DI βοχ η δουλεια δεν θα γινοταν οπως επρεπε. Αν τελικα δεν ειναι αυτος ο λογος που οφειλεται αυτο το φαινομενο, θα ηθελα μερικες πληροφοριες γιατι αντιμετωπιζω κ γω αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δεν" τι ακριβώς;

 

δεν.....

 

 

Δεν...εδώ ο John McLaughlin παίζει με το Ampitube ;D ;D

μέχρι να δοκιμάσει κάνα τιχέιτσδυο ή

 

χρησιμοποίησε δωρεάν plugins  

;)

 

 

 

 

 

. Πιθανο με ενα DY box να ληθει το προβλημα

 

βάλε και ένα κλειστό μπαφαρισμένο πεταλάκι (boss) ενδιάμεσα

 

 

;)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι να δοκιμάσει κάνα τιχέιτσδυο ή

;)

Τέτοιες βλακείες...δεν τις λέμε ΟΥΤΕ για αστείο ;)...όταν δεν ξέρουμε καλό είναι να λέμε..."δεν ξέρω"...δεν είναι ντροπή 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες βλακείες...δεν τις λέμε ΟΥΤΕ για αστείο ;)...όταν δεν ξέρουμε καλό είναι να λέμε..."δεν ξέρω"...δεν είναι ντροπή 8)

δοκιμάστε το τότε  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμάστε το τότε  ;)

είναι δοκιμασμένο...άκου τα κομμάτια που ανεβάζει ο Gregg...και πέτα τους ενισχυτές από το παράθυρο ;) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου