Προς το περιεχόμενο

Το τρίλημμμα του καλοκαιριού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι έκανα λάθος, την 222 ήθελα να πω, δεν θυμόμουν σωστά το νούμερο. 'Εχω πάρει καλώδιο από τη μία έχει input jack για κιθάρα και από την άλλη βγάζει rca.

 

έχεις διαβάσει το manual της κάρτας σου να δεις ΤΙ μπορείς να συνδέσεις σε αυτά τα inputs?

έχεις δει(στο manual επίσης) τον τρόπο που σου λέει να συνδέσεις την κιθάρα σου?

νομίζω ότι έχεις πάρει το λάθος "εργαλείο" για την δουλειά που θέλεις να κάνεις

 

 

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Άς πετάξω και γω την ερώτηση του άσχετου που είναι ομως σχετική με το θέμα.Το di μεταξύ κιθάρας και κάρτας ήχου έτσι?Όχι μετά την κάρτα ήχου?Και δλδ με di μειώνεται ο θόρυβος?Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άς πετάξω και γω την ερώτηση του άσχετου που είναι ομως σχετική με το θέμα.Το di μεταξύ κιθάρας και κάρτας ήχου έτσι?Όχι μετά την κάρτα ήχου?Και δλδ με di μειώνεται ο θόρυβος?Ευχαριστω.

 

κι εγώ άσχετος είμαι αλλά στο manual βλέπω και διαβάζω τα παρακάτω...εσύ τι θα έκανες;

uca222.thumb.JPG.b68ec079ede9528d5858daf57ea82a32.JPG

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μαλλον εχεις χασει καποια επεισοδια ψαξε να βρεις πληροφοριες για HI-z εισοδους (δηλαδη εισοδος που ειναι καταληλη για κιθαρα). Η καρτα που εχεις δεν ειναι οτι εχει μονο 35 ευρω αλλα οτι εχει μονο line in. (Χοντρικα εχουν διαφορά στην αντισταση εισοδου). Θα χρειαστεις πχ κατι τετοιο (βαζω τα πολυ φτηνα γιατι αισθανωμαι που λεει και ο Σακης οτι δεν θες να δωσεις πολλα)

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_usb1g.htm

http://www.thomann.de/gr/miditech_audioface_ii.htm

τωρα ποσο στουντιακο θα ειναι το αποτελεσμα εχει να κανει με το ποσο θα ψαξεις το guitar rig ή ακομα και καποιες τσαμπα επιλογες που υπαρχουν. Για αρχη ψαξε λιγο το φορουμ. Εχει παρα πολλες πληροφοριες και σχετικα θεματα.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άς πετάξω και γω την ερώτηση του άσχετου που είναι ομως σχετική με το θέμα.Το di μεταξύ κιθάρας και κάρτας ήχου έτσι?Όχι μετά την κάρτα ήχου?Και δλδ με di μειώνεται ο θόρυβος?Ευχαριστω.

το di κανει βασικα το παραπανω με την αντισταση. Αλλα υπαρχεi και ενα μαγικο μερος μες στο ιντερνετ (ναι δεν ειναι μονο για να κανεις like στο facebook, αυτο ανακαλυφθηκε μετα απο χρονια) που το λενε google. Νομιζω οτι ψηλοβαριεσαι.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ άσχετος είμαι αλλά στο manual βλέπω και διαβάζω τα παρακάτω...εσύ τι θα έκανες;

 

 

Εγώ από το σχεδιάγραμμα καταλαβαίνω ότι άμα έxεις amp emulation και θες να ηχογραφήσεις τον ήχο από αυτό στο pc, το συνδέεις με τη  κάρτα. Και απ'ότι βλέπω το v amp δεν βγάζει καθόλου rca εξόδους, οπότε τελείως θέμα marketing το σχεδιάγραμμα. Έτσι και αλλιώς κάρτα ήχου είναι, αν έχεις το σωστό καλώδιο γιατί να μην παίρνει κιθάρα, ότι θες συνδέεις πάνω. Επίσης την κάρτα ήχου δεν την πήρα για το guitar rig, όπως ανέφερα παραπάνω την πήρα για να ελέγχω timecode vinyls και κεί δουλεύει μια χαρά. Πάντως τώρα στο manual βλέπω λέει "Input: connect desired recording signals using audio cables with rca connectors" και στο wiring λέει "you can also use a 1/4 adapter cable". Οπότε δεν βλέπω κάτι το περίεργο στο να συνδέσεις την έξοδο της κιθάρας σου στην κάρτα. Spyroid καλό φαίνεται το καλώδιο με usb αλλά δεν θέλω να ξοδέψω τζάμπα λεφτά και να μη δουλεύει πάλι. Με φαίνεται καλή φάση το πακέτο της NI με την audio 6 αλλά μετά απο τόσο αρνητική εμπειρία με το rig με φαίνεται ρίσκο

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου