Προς το περιεχόμενο

Audiophile 24 192 Προβλήματα και Απορίες


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την έχω πολύ λίγο καιρό,η εγκατάσταση έγινε λίγο προβληματικά καθώς το συνοδευτικό cd κόλλαγε και ζητούσε σε κάποια φάση ενα αρχείο delta.sys.Κατέβασα τους τελευταίους drivers

απ'το site της maudio και έγινε φυσιολογικά η εγκατάσταση.Τα προβλήματα ξεκίνησαν όταν

προσπάθησα να κάνω τις πρώτες δοκιμές στα προγράμματα που χρησιμοποιώ.Με την Audigy όλα

ήταν απλά,"κάρφωνες",rec και ήσουν οκ.Τώρα μου εμφανίζονται αρκετά error messages.

 

Adobe Audition

The audio input is not activated.Recording audio is not possible

Please check your input configuration.

Αφου πάω και στο audio hardware setup και επιλέξω για audio driver στην καρτέλα Edit View:Maudio Delta Asio, πάλι τα ίδια

 

Cubase SX 3

Κάνει ένα test και σαν αποτέλεσματα μου βγάζει κάτι lost synchs 6-7 Κάθε φορά (δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό)

 

Guitar Rig

Το input είναι μια χαρά ενώ το Output είναι νεκρό!Επίσης το Latency είναι 12ms!Με την Audigy το ρύθμιζα γύρω στα 4ms!

 

Υπάρχει κάποιο standard setup που κάνεις σε αυτά τα προγράμματα εκτός απτο να δηλώσεις τα προφανή input και output;Υπάρχει κάτι που πρέπει να ρυθμίσω στο μίξερ της κάρτας;

 

Το Fruity Loops δουλεύει κανονικά,ευτυχώς!

 

Αν θέλω επιλέξω την επιλογη πχ what you hear για ηχογράφηση,πως θα το κάνω,αφού το παλιό

πανελάκι των windows δε δουλεύει και το μιξερ της 192 δεν έχει κάτι τέτοιο;Δεν έχει επιλογή

δηλαδή πηγής ηχογράφησης;

Το Asio4all το χρειάζομαι ή να το βγάλω μη γίνεται κανα μπέρδεμα;

 

Οτιδήποτε χρειαστεί (snapshots) σας το ανεβάζω.

Core 2 duo 2,13Ghz,Motherboard:Gigabyte GA-965P-S3(P965 Chipset),Μνήμες ocz 2x512Mb@667

αντε και κάρτα γραφικών Asus en7900GS (pci-express)

 

Οι συνδέσεις που έχω κάνει είναι οι εξής:

 

XLR output του Presonus σε stereo jack στο IN R της κάρτας.

Μικρόφωνο ή κιθάρα στα αντίστοιχα inputs του Presonus Microphone και Instrument.

Τα outputs της κάρτα δε νομίζω να παίζουν ρόλο ακούω κανονικά απτα ηχεία μου (εχω χρησιμοποιήσει τα MON Out L και R)

 

Έχω ψιλοαγχωθεί μήπως παίζει καμία ασυμβατότητα.Επαναλαμβάνω,με την Audigy δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα όλα ήταν

φυσιολογικότατα πέρα απ'την αδυναμία της κάρτας βέβαια.

Όπως καταλάβατε παίζει ασχετίλα,sorry για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων θα ρωτούσα και ελίνα αλλά απ'το τηλέφωνο δε πρόκειται

να γίνει δουλειά.

Οποιαδήποτε άποψη συμβουλή θα ήταν υπερχρήσιμη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πιθανοτερο είναι να μην εχει γινει unistall κατι απο την audigy και σου δημιουργεί πρόβλημα...

Δες λίγο στο control panel αν εχει μείνει τιποτα και επίσης δες mycomputer->hardware->device manager στο sound audio κλπ μήπως σου εχει warning.Ειχα συναντήσει κατι παρόμοιο σε έναν φίλο και το φτιάξαμε αλλα δεν θυμαμαι πως.Δες αυτα πες μου αν ειδες κατι περίεργο και τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο nikoskor41274. Αλήθεια, είχες κανει απεγκατάσταση της Audigy; ¶ν όχι, γνώμη μου να κάνεις απεγκατάσταση και Asio4all κάι της Audigy και της Audiophile. Μετά κάνε μια καινούργια εγκατάσταση της Audiophile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Uninstall στην audigy έκανα απ'τη πρώτη στιγμή,δεν εμφανίζεται πουθενά.Στο device manager πάντως είναι disabled η realtek high definition audio δηλαδή η Onboard.Έφυγαν και οι Asio4all.

Ξέρει κανείς γι'αυτό;

"Αν θέλω επιλέξω την επιλογη πχ what you hear για ηχογράφηση,πως θα το κάνω,αφού το παλιό

πανελάκι των windows δε δουλεύει και το μιξερ της 192 δεν έχει κάτι τέτοιο;Δεν έχει επιλογή

δηλαδή πηγής ηχογράφησης;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιγεις το wavelab ή κατι αντοιστιχο και ηχογραφεις ειτε οτι παιζει ο υπολογιστης ειτε το audio in.Ρυθμιζετε απο το προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιγεις το wavelab ή κατι αντοιστιχο και ηχογραφεις ειτε οτι παιζει

ο υπολογιστης ειτε το audio in.Ρυθμιζετε απο το προγραμμα.

Μάλιστα..καθόλου βολικό αυτό!

 

και έλεγα να την έπαιρνα..τελικα δεν αξιζει προβληματικη ειναι ή έτσι έκατσε σε σένα;

 

Μπα κυριλέ πρέπει να'ναι,εγώ είμαι ασχετίδης :roll:

Αν και για κάτι μικροκολλήματα του υπολογιστή απ'τη στιγμή που την έβαλα δε πρέπει να φταίω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:evil:

εστηλα e mail στο τμημα υποστηρηξης της m-audio

και δειτε τι μου απαντησαν:

There could be several reasons for this type of problem, and our units do not have a ‘record what you hear’ function which some multimedia audio cards have, however a call to our local tech support department should ensure a quick solution.

 

Information on your nearest support department in Greece can be found here:

http://www.m-audio.com/index.php?do=store.international

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου