Προς το περιεχόμενο

Γνωμη για μπασσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες εχω ενα φθηνο μπασσο 4αχορδο.Τα ηλεκτρικα του δεν ειναι και τοσο δυνατα,θα ηθελα να με πειτε αν αν αξιζει τον κοπο να αλλαξω μαγνητες.Και αν ναι ποιους θα προτεινατε?

το μπασσο φοραει presicion kai jazz στην γεφυρα.Passive

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λες καν τι μάρκα είναι το μπάσο, πως να σου απαντήσουν? Η γνώμη μου είναι να φυλάξεις τα λεφτά σου κ να πάρεις αργότερα κάτι καλύτερο χωρίς να μπλέξεις με μετατροπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harley benton ειναι αν και δεν νομιζω οτι παιζει μεγαλο ρολο η μαρκα σε οργανα των 100 και 150 ευρω.

 

εχω κατι καλυτερο απλα ηθελα την γνωμη περισωτερων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου μην φανταστεις και καμια ποιοτητα φοβερη στα ξυλα.

Απλα επειδη τωρα τελευταια εχω γυρισει λιγακι στην customia και θελω να πειραματιστω,πιο πολυ για αυτο ρωταω..

Και μηπως ξερεται κανενα καλο site για μαγνητες εκτος απο thomann?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό ακριβώς ειναι το πρόβλημα με το μπάσο? Γιατι πιστευεις οτι φταινε οι μαγνήτες? Θα πρότεινα να κανεις ενα test drive στο μπασο σου δίνοντας το σε κάποιον έμπειρο παίκτη. Να δεις πως πραγματικά ακούγεται*. Εαν το test drive βγάλει μουφα το όργανο, τότε πάρε καινουργιο όργανο! Με τα χρήματα που εχει μια καλη μετατροπή-μπάλωμα, θα βρεις & ολοκληρωμένες προτάσεις με καλύτερη ποιότητα απο το benton.

 

*εκρινα οτι δεν εισαι εμπειρος παίκτης λαμβανοντας υποψιν το κόστος/τύπο του μπασου σου & τις στατιστικές. Οι άρρωστοι μπασίστες σπανίως μένουν με φθηνό μπάσο & πολύ σπανιότερα ρίχνουν χρήματα σε μετατροπές φθηνών οργάνων. Πολυ πιθανο να κάνω λαθος, οπότε ζητώ ταπεινά συγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινω να μην ριξεις χρηματα σε αυτο, ειχα ενα 5χορδο, ηταν καλο για τα λεφτα του, εβαλα εναν EMG απανω γιατι χαλασαν τα ηλεκτρικα του και το μετανιωσα..

δεν αξιζει να δωσεις πυτε 1 ευρω για να το βελτιωσεις.

Αντιθετα σενα μετριο μπασο τως 600ευρω εβαλα 2 EMG απανω και ανεβηκε 2 επιπεδα!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις active μαγνήτες τύπου EMG θα επισκιάσουν πολύ τα ξύλα του οργάνου. Ειδικά αν βάλεις 18V πάνω... Αν θες passive κοίτα για hot μαγνήτες οι οποίοι θα βοηθήσουν στο να ακούγεται καλύτερα το μπάσο το οποίο πιστεύω ότι θέλει ένα καλό σετάρισμα και θα ακούγεται καλούτσικα για τα λεφτά του... Αν σκεφτείς όμως ότι θα δώσεις 150-200 ευρώ για να αλλάξεις μαγνήτες και ηλεκτρικά γιατί δεν τα δίνεις να πάρεις κάποιο μεταχειρισμένο μπασάκι Ibanez ή Cort το οποίο θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο χωρίς μετατροπές?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου