Προς το περιεχόμενο

παίζει αυτο το setup?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλος θέλει να αγοράσει ένα v-amp3, και να το συνδέσει σε αυτοενισχυόμενο ηχείο τύπου PA, ενεργοποιώντας τις προσομοιώσεις καμπίνας

 

στο ίδιο ηχείο (όχι βέβαια ταυτόχρονα) θέλει να συνδέσει και την έξοδο κάρτας ήχου, από πισί όπου θα παίζει το GuitarRig

 

τα δύο αυτά σενάρια, θεωρητικά, παίζουν

 

τα έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει και πρακτικά ότι παίζουν; με το v-amp ή κάτι σαν Ρod γενικώτερα;

 

η αγορά θα γίνει από θωμά άρα δοκιμή δεν γίνεται, και έτσι υποβόσκει η υποψία ότι το ηχητικό αποτέλεσμα θα χωλαίνει

 

ζητούμενο ΔΕΝ είναι ο κορυφαίος ήχος, απλά το αποτέλεσμα να είναι "εντάξει"

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά. Θέλει να παίζουν δύο όργανα ταυτόχρονα ή τι;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι

 

θέλει να έχει στη διάθεσή του δύο "μονοπάτια παιξίματος"

 

1. κιθάρα στο βαμπ και από κει στο αυτοενισχυόμενο ηχείο

 

εναλλακτικά (και όχι ταυτόχρονα):

 

2. κιθάρα στο πισί και από κει στο αυτοενισχυόμενο ηχείο

 

η αμφιβολία εντοπίζεται στο αυτοενισχυόμενο ηχείο, θα αποδίδει αξιοπρεπώς, δεδομένου πάντα ότι είτε μέσω βαμπ είτε μέσω πισί θα υπάρχει προσομοίωση καμπίνας;

 

πιστεύω πως ΝΑΙ, αλλά επειδή τα δύο αυτά σενάρια του τα έχω προτείνει εγώ, θέλω να είμαι απόλυτα σίγουρος, όμως πρακτική εμπειρία σ' αυτά δεν έχω, δεν τα έχω ακούσει ποτέ με τα αυτιά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις σε παρακαλω να βαλεις τα λινκ αυτων που θελει να αγορασει ο φιλος σου ??

δηλαδη το αυτοενισχυομενο ηχειο γιατι το αλλο ξερουμε τι παιζει...

Θελω βασικα να δω ποση θα ειναι η διαφορα κοστους για να παρει ενα φτηνο ενισχυτη και να τελειωνει χωρις πατεντες......

πχ... http://www.thomann.de/gr/marshall_mb15.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής δεν είναι ή λύση που ζητάει μάλλον - δεδομένου του Guitar Rig... Ίσως κάποια φτηνά μόνιτορς, αλλά δεν ξέρω τις εξόδους τους v-amp...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά θα δουλέψει το σύστημα... Αλλά αντί να ξοδεύει λεφτά σε αυτοενισχυόμενα ηχεία κλπ γιατί δεν τα ξοδεύει στο να πάρει 2 καλά μόνιτορ που θα τα χρησιμοποιεί και για παραγωγές σιγά σιγά αφού θα του μπει ΣΤΑΝΤΑΡ το μικρόβιο??

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ηχείο μάλλον θα είναι αυτό, ή ένα άλλο που κάθεται στο πάτωμα σε στυλ stage monitor και είναι ακόμη φτηνώτερο

 

http://www.thomann.de/gr/the_box_ra12.htm

 

με ενισχυτή παίζουν και τα δύο σενάρια γιατί τα έχω δοκιμάσει, με σύνδεση βέβαια στο effect-return

 

ωστόσο ένας ενισχυτής τύπου marshall_mb15 έχει μεγάφωνο 8άρι, τα παραπάνω ηχεία έχουν 12άρι, και επιπλέον έχουν ισχύ 100+ βατ, οπότε...

 

κάτι που πρέπει να προσθέσω είναι πως ο φίλος παίζει και πολύ μπάσο, οπότε το θέλει το 12άρι μεγάφωνο...

 

με παραγωγές ασχολείται εδώ και χρόνια με το FruityLoops, με ακουστικά και μόνο

 

δύο καλά μόνιτορ θα ανέβουν αρκετά ψηλά σε κόστος, και δεν ξέρω αν τεχνικώς είναι συμβατά με βαμπ (μάλλον είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω κι εγώ ρωτούσα τα ίδια σε ένα άλλο τόπικ (http://www.noiz.gr/index.php?topic=173429.0), την απευθείας σύνδεση πεταλιέρας ή υπολογιστή σε κονσόλα ή μόνιτορς, όχι όμως σε ενισχυτή κιθάρας για να μην χρωματίσει καθόλου τον ήχο...

 

Παίζει. Σπίτι έχω κιθάρα -> μακ με guitar rig -> active monitors και είναι άψογο. και συμφωνώ με τον funky_bassman, ας πάρει 2 καλά active monitors για το home setup του και θα είναι μια χαρά.

 

(κι εγώ ψάχνομαι για το the box!)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου