Προς το περιεχόμενο

Προβλημα! Η καινουρια μου Ibanez SV5470 ξεκουρδιζεται


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γεια σου φιλε. Πανε καταρχην εδω

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173038.0

 

και δες ολα τα βιντεακια.

Δες κ εδω

 

http://www.youtube.com/user/FruduaTv

 

Ειναι πολυ ενδιαφεροντα και πιστευω αν τα δεις απ την αρχη ως το τελος θα μπεις στο νοημα. δε νομιζω οτι ειναι ελλατωματικη η κιθαρα, θεμα σωστου setup ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου η ιστορία με το nut μου φαίνεται άκυρη, είναι αδύνατον από κει να σου παρουσιαστεί πρόβλημα σε ΟΛΕΣ τις χορδές εκτός πιά κι αν τις άλλαξες με πολύ χοντρές (δεν είπες κάτι τέτοιο). Για το ξεκούρδισμα μάλλον στη γέφυρα σου είναι το πρόβλημα. Για το φαλτσάρισμα στο 12ατο, μπορεί να φταίει είτε λάθος θέση στα βαγονάκια, είτε πάλι αντικατατάσταση των χορδών με πολύ χοντρές που μάλλον δεν έκανες, είτε το ίδιο πρόβλημα που σου δημιουργεί και το ξεκούρδισμα. Δεν είπες πόσο είναι αυτό το φαλτσάρισμα, φαντάζομαι να το μέτρησες με κάποιο κουρδιστήρι. Γενικά είναι λάθος που τα πείραξες όλα (σήκωμα γέφυρας κλπ) προσπάθησε να τα ξαναφέρεις στις αρχικές θέσεις και δώσε την κιθάρα για επαγγελματικό σετάπ. Μου κάνει εντύπωση που τόσο ακριβό όργανο σου ήρθε ασετάριστο, αλήθεια από πού την πήρες ?

 

ΥΓ σόρυ τώρα πρόσεξα ότι είπες από Thomann, κάνε τους ένα τηλέφωνο, γενικά είναι εξυπηρετικοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την γέφυρα την πείραξα γιατί είχα εξ'αρχης προβλημα. Τώρα να πάρω Thomann να μου πει τι; Τα κάλαντα; Το φαλτσαρισμα δεν ειναι φαλτσαρισμα ειναι προβλημα τονικοτητας/ μηκουσ χορδης και το εφτιαξα.

 

Και εμενα μου κάνει εντύπωση πάντως που ηρθε ασεταριστο, τουλαχιστον εδω θα την κοιτουσαν κάπως. Πάντως διαβασα και αλλες παρόμοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν είχα πάρει την ibanez xiphos, με γέφυρα edge 3, δεν μπορούσα να την κουρδίσω και να ρυθμίσω το τρέμολο. Όταν την πήγα για service ο τύπος που άλλαξε τα εργοστασιακά ελατήρια γιατί δεν έκαναν σωστή επαναφορά (ήταν χαλαρά). Μήπως και στη δικιά σου ιβανεζ είναι χαλαρά τα ελατήρια?

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα μου κάνει εντύπωση πάντως που ηρθε ασεταριστο, τουλαχιστον εδω θα την κοιτουσαν κάπως. Πάντως διαβασα και αλλες παρόμοιες περιπτώσεις.

Επειδή δούλευα σε μαγαζί με μουσικά όργανα, μπορώ να σου ονομάσω πάαααρα πολλές κιθάρες (και μπάσσα) είτε φθηνές, είτε ακριβές που ερχόντουσαν ασετάριστες και καθόμουν εγώ και σέταρα το κάθε όργανο (και δεν εννοώ απλά ξεκούρδιστες).

Για τα ελλατήρια μην κάνεις τίποτα, αν δεν καταλήξεις στο τι χορδές θα βάζεις πάνω.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε? Για ενα οργανο των 1500 ε το ελαχιστο που θα περιμενα ειναι να εχει ρυθμισμενες τις τονικοτητες, αλλα... τι να κανεις.

 

Μια ερωτηση που με καιει: Σε μια "τελεια" σεταρισμενη κιθαρα, (χωρις lock system) οταν πιεζεις τις χορδες ακριβώς πισω από το nut (καβαλαρης;) και επανερχονται, πρεπει να παραμενουν τέλεια κουρδισμενες; Γιατι εμένα δεν παραμένουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε? Για ενα οργανο των 1500 ε το ελαχιστο που θα περιμενα ειναι να εχει ρυθμισμενες τις τονικοτητες, αλλα... τι να κανεις.

Άαααχ σε καταλαβαίνω, εγώ τι να πω. Έβλεπα όργανα των 2000-2500€ να έρχονται με τις χορδές να είναι έτοιμες ν'απλώσεις ρούχα χαλαρές-χαλαρές, γέφυρες αρίθμιστες, ποτενσιόμετρα που δεν είχαν σφίξει καλά τα παξιμάδια, άσε μη πούμε και μάρκες και σκάσουν όλοι έτσι :o :o :o :o.

 

Anyway, για να επανέλθουν ακριβώς οι χορδές, πρέπει να είναι λίγο παιγμένες και να έχουν πάρει τα μπόσικά τους, αλλιώς μπορεί και να μην κάτσει ακριβώς.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση που με καιει: Σε μια "τελεια" σεταρισμενη κιθαρα, (χωρις lock system) οταν πιεζεις τις χορδες ακριβώς πισω από το nut (καβαλαρης;) και επανερχονται, πρεπει να παραμενουν τέλεια κουρδισμενες; Γιατι εμένα δεν παραμένουν!

Τα ανοίγματα στο νατ σου είναι είτε πολύ μικρά για τις χορδές που χρησιμοποιείς είτε κακοκομμένα. Δοκίμασε να γυρίσεις τη μύτη ενός μολυβιού δυο κύκλους στο κάθε άνοιγμα ώστε να πέσει ο γραφίτης που φεύγει από το μολύβι μέσα στο άνοιγμα. Αν αυτό δεν βοηθήσει πας για νέο νατ.

Edit: Σορρυ τώρα είδα ότι στο είπανε και παραπάνω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου