Προς το περιεχόμενο

Προβλημα! Η καινουρια μου Ibanez SV5470 ξεκουρδιζεται


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα saddles τι ειναι? 6-7 σετακια χορδών??? Αστειο είναι αυτό?

Τα saddles είναι τα βαγονάκια που πατάνε οι χορδές στη γέφυρα.

Το 6-7 σετάκια χορδών ναι μπορεί και να είναι αστείο, ίσως χρειαστεί παραπάνω.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σχετικά με το ξεκούρδισμα, είναι πιθανό να φταίει και το nut. Για το γράσο, δεν το προτείνω αλλά αν περάσεις τις εσοχές του nut με ένα μολύβι HB-2, θα γλυστρούν καλύτερα οι χορδές και δεν θα χάνουν έυκολα κούδισμα από "κολλήματα" στο nut.

Επίσης πιθανό είναι να φταίει και η συχνή αλλαγή κουρδίσματος που ανέφερες. Το κούρδισμα, αν δε μένει σταθερό για κάποιο μεγάλο διάστημα(π.χ. σε EADGBE), επηρεάζει την βέργα του μπράτσου κι άρα την σταθερότητα όλου του συστήματος. Μετά, θα έχει μεταβολές και το intonation και το action.  Γενικά, θα πρότεινα να κάνεις ένα σετάπ στην κιθάρα καθότι χρειάζεται σίγουρα ρύθμιση του τρεμολο, του action και του intonation : η νότα να είναι open και στο 12ο τάστο η ίδια(ή με ελάχιστη διαφορά). Καλό είναι να αλλαχθούν και οι χορδές με ένα νέο σετ της επιλογής σου αν γίνει ρύθμιση και το νέο σετ χορδών να "στρωθεί": με κουρδισμένη την χορδή, την τραβάς από το 12ο τάστο προς τα επάνω ή κάνεις πολύ bend, η χορδή "απλώνει" και ξεκουρδίζει και μετά  την ξανακουρδίζεις στη νότα της. Αυτό το στρώσιμο είναι απαραίτητο για νέες χορδές, ώστε να μη χάνουν κούρδισμα εύκολα.

Το ότι αφαίρεσες το floating είναι καλή κίνηση για την σταθερότητα του κουρδίσματος αλλά από μονο του δεν επαρκεί. Κράτησέ το, αλλά κάνε και μια ρύθμιση της κιθάρας.

Όσο για το action, μπορεί να είναι χαμηλότερο στις πρίμες και ψηλότερο στις μπάσσες χορδές αν θέλεις και σε βολέυει. Δεν είναι λάθος, απλά να μην έχουν τεράστια διαφορά.

Αν θέλεις να κανεις μόνος το σετάπ, δες τους σχετικούς οδηγούς στο noiz και τα παρακάτω:

http://www.projectguitar.com/tut/tutorial1.htm

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Σημειωση ότι κουρδισματα δεν έχω αρχίσει να αλλάζω ακομα, εδώ δεν εχω σταθεροτητα στο κανονικό κουρδισμα! Την κιθαρα την εχω περιπου 2 βδομαδες, αλλά δεν την εχω παιξει πολύ, λόγω... εορτων! Άρα λεώ να δοκιμασω το μολυβι, αυτό το περιεργο που αναφερες με το σηκωμα του 12ου ταστου και να τις δωσω λιγο χρονο ακομα και βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μεταξυ μας το βρισκω αστειο να εδωσες τοσα λεφτα για μια κιθαρα και να μην δινεις 30-40 για setup - το Α και το Ω σε μια κιθαρα ειναι το setup. Εχω μια bullet strat των 100 ευρω και δεν ξεκουρδιζει με τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειαστεί θα την πάω. Ελπιζω ο αγαπημενος μου service-μαγαζατορας να ξερει από Ibanez  ;)

 

Μόλις δοκιμασα το μολυβι, αλλά δεν χωραει για κανενα λογο στα αυλακια από τις 3 κατω χορδες, αρα μαλλον παω για γράσσο. Πόσο παει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να χωραει η μυτη, "γραψε" δεξια αριστερα ωστε μικρα κομματακια μολυβιου να πεσουν μεσα, και μαζι με τις χορδες γινεται η δουλεια...

Squier Tele CV 50's

Ibanez SAS36FM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού κουρδίσεις, όταν κάνεις σήκωμα και σου ξεκουρδιστει, μην πειράξεις το κλειδί, αλλά πίεσε ελαφρά τη χoρδή πίσω από το nut. Αν επανέλθει, σημαίνει ότι όντως είχε σκαλώσει στο nut, δηλαδή όπως έκανες το σήκωμα η χορδή στην ουσιά "κρέμασε" στο στήμα που παίζεις και "τέντωσε" ανάμεσα στο nut και τα κλειδιά.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μετά από 2 υπομονετικές ώρες ρυθμισης εχω να πω:

 

1) το κουρδισμα μου ειναι καπως πιο σταθερο, αλλα δεν εχω δοκιμασει ακομα tremolo, θα παιξω για μερικες ωρες/μερες και θα σας πω εντυπωσεις

 

2) αυτο που εκανα ηταν να ξυσω το μολυβι (μονο τον γραφιτη), και μετα εριξα τους κοκους γραφιτη στα αυλακια και εβαλα απο πανω την χορδη, καλα εκανα??? Παρατηρησα οτι με το σηκωμα της χορδης στο 12ο ταστο, την μεγαλυτερη σταθεροτητα εχει η low E, ενω οι υπολοιπες θελουν ενα μικρο πειραγμα. Ο χρονος θα δειξει..

 

3)Εφτιαξα την τονικοτητα ολων των χορδων (πολυ υπομονη) και πετυχα ενα πολυ καλο αποτελεσμα (το τελειο απλα δεν γινεται). Μονο που τωρα απόκησα ενα καινουριο προβλημα!! Η G χορδή τρίζει λίγο, ιδιαιτερα μετα το 14ο ταστο. Κατι μου λέει ότι γιαυτο φταιει που την τράβηξα τόσο (στη γεφυρα εννοω), που ο "κόμπος" της αγγιζει ελαφρα την γέφυρα!!! Παραθετω φωτογραφίες για να καταλάβετε. Πάντως το pitch σε αυτό το σημείο είναι σωστό.

 

4) Παραθέτω επίσης φωτογραφίες από την γεφυρα να μου πείτε αν την εχω ρυθμίσει σωστά (υψος).

 

Ευχαριστώ.

 

HPIM4503.thumb.JPG.7d26f081b60a8e5ba9e26380d7574fad.JPG

HPIM4506.thumb.jpg.4df36e465e4a124b214fbb5481579be2.jpg

HPIM4509.thumb.JPG.5576d609e563cc4c08aa74ebdf1a3fe2.JPG

HPIM4510.thumb.JPG.063cc8fbbceadb02b90dde242711fc9d.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου