Προς το περιεχόμενο

rockinger photos!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη εχω δει & παιξει την συγκεκριμενη κιθαρα (αλλα & εχω φτιαξει πολλες rockinger) πλαϊ-πλαϊ σε αυθεντικη strat του 69 αλλα & σε συγκριση με τις δεκαδες strat που εχουν περασει απο τα χερια μου σε διαβεβαιω οτι πρόκειται για εκπληκτικη κιθαρα ΤΕΛΕΙΑ κατασκευασμενη απο ολες τις απόψεις (ταστα,μπρατσο,φινιρισμα,hardware) ,παναλαφρη,resonant & με παρα πολυ καλο ηχο ακριβως οπως ΠΡΕΠΕΙ να ακουγεται μια καλη strat :wink:

απλα ο φιλος μας αγορασε τη λαθος κιθαρα για τα γουστα του :wink:

αυτο συμβαινει σε ολους π.χ. εγω "ταλαιπωριομουν" χρονια με διαφορες Les Paul μεχρι να καταλαβω οτι απλα αυτου του ειδους η κιθαρα δεν μου λεει τιποτα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

π.χ. εγω "ταλαιπωριομουν" χρονια με διαφορες Les Paul μεχρι να καταλαβω οτι απλα αυτου του ειδους η κιθαρα δεν μου λεει τιποτα...

Μία από τα ίδια... :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχην καλημερα σε ολους. :D

 

θα ηθελα και εγω να παραθεσω την ταπεινη μου γνωμη , οντας και εγω προσφατα κατοχος μιας rockinger swamp ash strat.

 

εχω την πρωτη μου στρατ (plus) απο το 1999.απο την μανα της ειχε τους lace sencors του οποιους τους εκανα ''δωρο'' σε εναν σκουπιδοτενεκε που ετυχε να πειναει... 8O το σωμα της ειναι alder και η ταστιερα rosewood.

 

της εβαλα λοιπον τοτε emg SA και αργοτερα 3 seymour duncan quarter pound flat με push/pull και οι 3!

 

βεβαια το αυτι μου ειχε ποτισει τοσο καιρο με τον ηχο του τρανζιστορατου combo.

οταν ηρθε η rockinger εβαλα πανω της τους emg και την επαιξα 4 μερες σερι στο μαγαζι , ακριβως με τις ιδιες ρυθμισεις και ενταση που επαιζα με την πρωτη μου ....

 

ιδου λοιπον τα συγκριτικα στοιχεια.....

 

ΒΑΡΟΣ : η ροκινγκερ εχει ,λογω ξυλου, σχεδον το μισο βαρος ....παναλαφρη!

 

ΜΠΡΑΤΣΟ: η ροκινγκερ εχει το σχημα D ,το οποιο σε μενα προσφερει πολυ καλυτερη σταθεροτητα στο χερι. οφειλω να πω ομως πως μου παραξοφαινεται λιγουλακι που ειναι πιο στενα το μπρατσο της. αυτο το καταλαβαινω , ειδικα στα arpeggios...θα συνιθισω ομως :D

 

εδω να σημειωσω οτι τα ξυλα της ειναι ωραια λακαρισμενα.ουτε πολυ ουτε λιγο.και ειναι προσεγμενα , κατασκευαστικα.οσο για τα ταστα της εκανα το τεστ της χαρτοπετσετας αλλα με βαμβακι και ειναι κατα την γνωμη μου παντα παρα πολυ καλα ''φαγωμενα'' στις ακρες!

 

οπως ειπα και πιο πριν τους τελευταιους μηνες -καλως η κακως- ειχα συνιθισει τον emg ηχο.βαζοντας λοιπον το ιδιο σετ στην ροκινγκερ ,διαπιστωσα τα εξης.

 

1) οι νοτες ειναι στρογγυλες και πεντακαθαρες ακομα και μετα το 10ο ταστο.εννοω οτι ακουγονται σχεδον σαν να παιζεις με ανοιχτες χορδες.

 

2) επιτελους χρησιμοποιω παρα πολυ την 2 θεση στον πενταθεσιο επιλογεα και μου αρεσει παρα πολυ ο ηχος, ο οποιος εξακολουθει να ειναι πεντακαθαρος.

 

3)το sustain για μενα , ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικο.η νοτα μενει χωρις να χανει σε ογκο....ε υ τ υ χ ι α ! 8)

 

4) η εκφραστικοτητα σε ''φρασεις'' τυπου gilmour εχει ανεβει κατακορυφα.δεν ξερω αν το ειπα σωστα , αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι η κιθαρα αυτη ''Α Κ Ο Υ Ε Ι '' σε οτιδιποτε στυλ εκφρασης θελεις να της βγαλεις....

 

5) το σκασιμο της και η καθαροτητα ,σαν fender ηχος σε σχεση με την παλια μου αμερικανιδουλα , και με ολο τον σεβασμο, ειναι σε αναλογια 65% προς 35% υπερ της ροκινγκερ

 

τελος να τονισω οτι δεν εχω μετανιωσει ουτε μια στιγμη μεχρι τωρα απο την κατασκευη μου αυτη.....και σαν επιλογο θελω να τονισω οτι στεναχωριεμαι που δεν θα χρησιμοποιω πια στο live την αμερικανα στρατ μου...

(της εχω βαλει τους duncan και ειμαι σε σκεψη να πεταξω τον bridge , και να της βαλω τον jb junior η καποιον humbucker απο di marzio...

αυτα... :D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις Duncan Δοκίμασε τον JB πιστεύω ότι "κολλάει" περισσότερο :roll:

τον έχω τον μαγνήτη και "φυσάει" είναι γκαζομένος από μόνος του αυτός :lol: :lol: σε συνδιασμό με 2 Texas Special (Duncan σχεδίαση) που δίνουν πολύ "γυαλάδα" και "τσίγκλα" ξανάκουσε την αμερικάνιδούλα μετά και θα πέσεις σε πιο τρελό "δίλημα" ανάμεσα στις 2 :oops: :oops: . Αυτα... :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε σύγκριση με μια άλλη strat τελικά η Rockinger σου' date=' Κερδίζει ή Χάνει???

Ο ήχος της strat σου αρέσει γενικότερα?

Πριν τη Rockinger είχες ή έστω είχες παίξει με μια strat? Ποιες ήταν οι εντυπώσεις σου?

 

Σε ρωτάω γιατί θέλω να δω αν τελικά οι δικές σου κιθαριστικές απαιτήσεις είναι διαφορετικές και απλά έκανες μια αγορά "κακή" για τα γούστα σου, ή τελικά απλά δεν "λέει" κατασκευαστικά μια Rockinger...[/quote']

Κοίτα πρίν από την rockinger είχα μια godin superstrat με 3 hotrails της godin όμως,όχι seymour,wilkinson,locking keys αλλά ήταν βαριά και γενικώς δεν μου έκατσε καλα.Πρίν από την godin είχα μια fender prodigy κατι σαν strat ας πουμε με λίγε διαφορές.Για πιο παλιά δεν μιλάω καθόλου...

Λοιπόν εμένα ποτε δεν μου άρεσαν οι single coils,τόσο για τον thin ήχο τους όσο και για τον θόρυβο τους.Επίσης τελικά διαπιστώνω ότι τα vintage specs δεν μου κάνουν.Για να καταλάβεις, πιστεύω πως και μια custom shop vintage fender να μου έδιναν δεν θα μου άρεσε.Ειχα επίσης για μερικές μέρες παλιά μια fender japan,τωρα τι μοντέλο ήταν δεν θυμάμαι αλλά vintage στύλ την οποία σούταρα με την πρώτη ευκαιρία.

Τώρα αν δεν δείς μονος σου ότι και να σου πω δεν θα σε καλύψει.Εξάλλου καθένας έχει διαφορετικές εμπειρίες οπότε τι να λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου