Προς το περιεχόμενο

Ποιά μεγάφωνα προτιμάτε για rock, metal?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ηχεια που προτεινεις SF ειναι αρκετα watt. Δεν θα υπαρχει προβλημα στην οδηγηση τους?

Θελω να πω το eminence delta που ειναι και ενα προσιτο οικονομικα ηχειο δηλωνει 400 rms. Με εναν ενισχυτη combo, για παραδειγμα τον δικο μου marshall valvestate avt150 (150@4ohm) στα 8ohm θα αποδωσει σαφως λιγοτερα(ο απο τα 150 των 4ohm) με αποτελεσμα με αυτα τα λιγα watt θα ειναι σε θεση να διεγυρουν το γουρουνοπηνιο να κουνηθει και να αποδωσει τα μεγιστα ή μηπως θα επρεπε να κοιταμε σε πιο οικονομικες σε απαιτησεις watt εφαρμογες οπως τα celestions (greenback-vin30s-75t) ?

(Ερωτημα θετω, συμφωνα με την μικρη εμπειρια πανω στα μεγαφωνα caraudio που ασχοληθηκα παλαιοτερα.)(Εκει παντα κοιτουσαμε να παρουμε το 100% του μεγαφωνου χρησιμοποιωντας μεγαλυτερους ενισχυτες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα ηχεια που προτεινεις SF ειναι αρκετα watt. Δεν θα υπαρχει προβλημα στην οδηγηση τους?

 

Οχι.Το sensitivity ειναι που μετραει στο ΜΕΓΑΦΩΝΟ (οχι ηχειο ;D) & αυτα που προτεινω ειναι το ιδιο η και περισσοτερο ευαισθητα απο τα κλασσικα low wattage κιθαρομεγαφωνα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα απο εκει και περα οταν εχουμε να κανουμε με δυο μεγαφωνα με υψηλη ευαισθησια και τετοια τεραστια διαφορα στο wattage?

 

ΥΓ. Περι ηχειου και μεγαφωνου---->

http://el.thefreedictionary.com/%CE%B7%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF

http://el.thefreedictionary.com/%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%BF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα απο εκει και περα οταν εχουμε να κανουμε με δυο μεγαφωνα με υψηλη ευαισθησια και τετοια τεραστια διαφορα στο wattage?

 

οσο υψηλοτερο το wattage τοσο πιο ανετο & "καθαρο" ειναι το μεγαφωνο (δεν ζοριζεται δηλαδη και παραμενει ο ηχος καθαρος ακομα και σε πολυ υψηλες εντασεις,αν βεβαια και ο ενισχυτης μπορει)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο υψηλοτερο το wattage τοσο πιο ανετο & "καθαρο" ειναι το μεγαφωνο (δεν ζοριζεται δηλαδη και παραμενει ο ηχος καθαρος ακομα και σε πολυ υψηλες εντασεις,αν βεβαια και ο ενισχυτης μπορει)

 

Δεν διαφωνω μαζι σου. Αλλα μιλας στην περιπτωση που υπαρχουν αρκετα watt.

Για παραδειγμα εαν εχεις εναν μικρο λαμπατο (για παραδειγμα τον epi valve jr head) με μια καμπινα loaded με δυο ev 400 rms εκαστο κατα την προσωπικη μου γνωμη και αποψη δεν θα εχεις κανενα αποτελεσμα ανταξιο των προσδοκειων των μεγαφωνων. Αυτο γιατι τα ev εχουν φτιαχτει για να δεχονται αρκετο ρευμα στα πηνια τους. Τα 5watt του μικρου  και τιμιου epi δεν επαρκουν για να κανουν τα ηχεια να δουλεψουν οπως πρεπει.

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι παντα πρεπει να γινεται το καταλληλο παντρεμα. Καταλληλος ενισχυτης για τα καταλληλα μεγαφωνα και αντιστροφα.

 

Και για να μην ξεφευγουμε απο το αρχικο θεμα απο τα λιγα μεγαφωνα που εχω ακουσει περισσοτερο μου αρεσαν τα vintage 30s αν και θα ηθελα να εχω ακουσει περισσοτερα eminence.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 5watt του μικρου  και τιμιου epi δεν επαρκουν για να κανουν τα ηχεια να δουλεψουν οπως πρεπει.

 

επαρκουν ανετοτατα (σκεψου ας πουμε τις hi fi υλοποιησεις οπου ενισχυτες σε ταξη Α με ισχυ 5-20 βαττ οδηγουν 200αρια και 300αρια ηχεια),βεβαια σε εναν ενισχυτη 5 βαττ**** το να βαλεις 400αρι μεγαφωνο ειναι λιγο...μπουρδα (μια και ο ενισχυτης θα βρωμισει πανω απο τη μεση),περισσοτερο μιλουσα για..κανονικους ενισχυτες (20-100 βαττ) οπου οντως ΑΝ αυτο που καποιος ζηταει ειναι ενας πεντακαθαρος ηχος τετοια μεγαφωνα ειναι μονοδρομος (ο Stevie Ray Vaughn ας πουμε 400αρια EV εβαζε στους 40αρηδες vibroking του για να εχει οσο το δυνατον περισσοτερο headroom) ,αν βεβαια δεν σε ενδιαφερει αυτος ο ηχος βαζεις μικροτερα μεγαφωνα.

 

 

αν αυτο που θες ειναι ο ηχος του ενισχυτη (ο pure ηχος του απαλλαγμενος απο το speaker distortion) αυτα τα cast μεγαφωνα υψηλου wattage ειναι οτι πρεπει.

 

 

****βεβαια εχω συνδεσει πολες φορες τον Epi Jr που εχω με το 400αρι μεγαφωνο του Boogie μου & ο ηχος ειναι απλα θεϊκος κλασεις ανωτερος απο αυτον της δικης του καμπινας...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά θα παίζει πιο σιγά, όσο για την μπουκωμένη μι, να ξέρεις πως ότι ηχείο και να βάλεις πάλι μπορεί να βγαίνει μπουκωμένη. Γιατί? Γιατί άλλο το μπούκωμα, από την μεγάλη ένταση του ενισχυτή που οδηγεί το ηχείο στα όρια του και το μπουκώνει ή γιατί ο ενισχυτής είναι φούλ τέρμα (γιατί δεν σου φτάνει το γκάζι) και δημιουργεί αυτός το μπούκωμα (υπεροδηγημένο σήμα στην έξοδο, κλιπάρισμα του ενισχυτή, μάξιμουμ THD) και άλλο το μπούκωμα που δημιουργείς εσύ από το πολύ drive, το eq και τα πεντάλια. Εσύ πιο "μπούκωμα" θες να γλυτώσεις? Δηλαδή και 500 βαττ τελικό να βάλεις με 18ιντσο γούφερ, στο ένα να τον ανοίξεις, αν υπερβάλεις στο eq και στο drive πάλι μπουκωμένος θα βγείς... Έπειτα, η νότα ΜΙ, έχει βασική συχνότητα πολύ χαμηλά στα 80 hz, στις συχνότητες αυτές σχετικά δύσκολα ανταποκρίνονται τα ηχεία κιθάρας, πχ. το EVM12L BlackLabel, έχει Frequency Response (-10dB)  80 - 7000 Hz, δηλαδή τα 80 hz παίζουν -10 db χαμηλότερα από ότι το 1 Khz, άρα άμα πας να ανεβάσεις τις χαμηλές, θα το "μπουκώσεις" λίγο πολύ. Χώρια ότι σε τρελές εντάσεις αρχίζει και η καμπίνα να δημιουργεί "μπουκώματα" Θα πρέπει μάλλον να κατεβάσεις τις μεσαίες και τις πρίμες για να φέρεις στα ίσα τις χαμηλές, παρά να προσπαθείς απεγνωσμένα να φουλάρεις τα μπάσσα για να γεμίσει με όγκο. Οι συμβουλές του SF και τα ηχεία που προτείνει είναι πολύ σωστές, αλλά με λάθος χειρισμό του ενισχυτή και με λάθος "φτιάξιμο" του ήχου, δεν θα γλυτώσεις τα μπουκώματα.

 

??? ??? ??? ??? ??? πωωωωω... επιστημονας.... δεν καταλαβαινω βεβαια αλλα επιστημονας.... αν καταλαβαινω σωστα τι εννοεις μπουκωμα εγω ας πουμε καταβαζω λιγο το gain του ενισχυτη και διαβγαινει ο ηχος... βαβαια δεν ξερω ανα αυτο ειναι λυση αφου δεν ειμαι σιγουρος αν το παλικαρι εννοει αυτο ως μπουκωμα...

παντως επαναλαμβανω.... ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεροχο μεγαφωνο ειχα βαλει ενα 10αρι σε εναν Pro Jr και ο ενισχυτης "αναγεννηθηκε" .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου