Προς το περιεχόμενο

Ξαφνικά ΔΕΝ έχω USB 2.0!! (laptop-vista 32bit)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα laptop turbo-x me Intel core 2 duo t7200, 2gb ram, chipset intel i945pm και windows vista 32-bit service pack 2 ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ με όλα τα updates...

 

έκανα πρόσφατα format/reinstall τα windows(πλέον έχεουν και το SP-2)..όταν πάω να συνδέσω μία συσκευή usb (σκληρό δίσκο/flash disk), μου βγάζει μήνυμα ότι καλύτερα να συνδέσω τις συσκευές μου σε θύρα υψηλότερης ταχύτητας, USB 2.0 δλδ!!και πράγματι η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων είναι τραγικά αργή σε σύγκριση με πριν το format(κάπου στα 400KB/sec)!!

 

εγκατέστησα ένα utility της intel για το chipset το οποίο υποτίθεται είχε νέους drivers για τo usb, αλλά ουδέν αποτέλεσμα!! κατέβασα το pc wizard και επισυνάπτω και κάποια screenshot από το control panel μου.

26380656.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

83154737.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

επίσης να πω ότι παρόλο που είχα εισάγει το cd key των windows κατά την εγκατάσταση, τα ενεργοποίησα μετά την εγκατάσταση και του service pack 2 και μάλιστα δεν μου δεχόταν το cd key μου( :o), και μου έδωσαν έναν νέο κωδικό μετά από επικοινωνία με το αυτόματο τηλεφωνικό σύστημα της Microsoft!

 

 

 

p.s.1 το laptop το έχω 3-4 χρόνια και έχω κάνει και άλλα format, αλλά πρώτη φορά μου βγάζει τέτοιο θέμα! plz help!!

p.s.2 το ξέρω ότι δεν εμπίπτει στην κατηγορία των "μουσικών" προβλημάτων, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο ειναι φιλε μου διοτι οι θυρες usb του λαπτοπ σου ειναι εκδοση 1.00.Το αναφερει και στην πρωτη εικονα που παρεθεσες.

Δεν νομιζω πως μπορεις να κανεις κατι για αυτο,δλδ να τις αλλαζες σε εκδοση 2.00.Δεν ξερω αν γινεται κατι τετοιο,και αν ναι, ποσο θα κοστιζε (για hardware μιλαω παντα).

Απλα, συμβιβαζεσαι. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρωντας καλυτερα τις εικονες ειδα πως το 2ο port ειναι usb 2.00.συνδεσε την συσκευη σου στην αλλη θυρα και δες αν εχεις το ιδιο μηνυμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ είναι το φοβερό, ότι το laptop το έχω 3 χρόνια, έχω κάνει άλλα 2-3 format στο παρελθόν και πάντα εγκαθιστούσα τα συγκεκριμένα windows, και ποτέ δεν είχα αυτό το πρόβλημα! τώρα δεν ξέρω τι έγινε!

 

δλδ, φαίνεται και με το μάτι, ενώ παλιά για την μεταφορά ενός αρχείου mp3 δεν μου εμφάνιζε καν το παράθυρο με την μπάρα προόδου, τώρα κάνει κανά λεπτό να το μεταφέρει!! είμαι 99,9% σίγουρος ότι έχει usb 2.0, δλδ μετά από τόσο καιρό το θυμήθηκε?

 

εκτός αν κάτι πήγε στραβά και πρέπει να κάνω reinstall τα windows... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε vista απο την αρχη ή τα εκανες upgrade εσυ?γιατι αν θυμαμαι καλα τα xp δεν εβγαζαν καποιο μηνυμα σε τετοια περιπτωση.

 

Επισης πολυ πιθανο ειναι,οπως λες κι εσυ,κατι να πηγε στραβα κατα την εγκατασταση.

 

Προσπαθησε να βρεις καπου τα specs απ' τον κατασκευαστη του λαπτοπ και να μας τα παραθεσεις αν ειναι ευκολο,η εστω δες εσυ, αν γραφει usb 1.00 ή 2.00, ή μηπως και τα δυο μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έβαλες στις φωτό (στο κάτω μέρος) είναι το Mouse και ένα flash drive. Δεν έχεις εγκατεστημένους drivers USB 2. Τέτοια προβλήματα είχαν τα XP πριν το SP 1 ή 2, τώρα βλέπω γιατί τα VISTA έχουν αποκτήσει τη φήμη που έχουν  ;D

 

Προφανώς πρέπει να κατεβάσεις τους USB 2 drivers και να τους εγκαταστήσεις. Πρέπει να λέει INTEL Enhanced USB. Ρίξε μια ματιά στα CD που συνοδεύουν, στην ανάγκη ψάξε στην Intel που κατασκεύασε τον controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έβαλες στις φωτό (στο κάτω μέρος) είναι το Mouse και ένα flash drive. Δεν έχεις εγκατεστημένους drivers USB 2. Τέτοια προβλήματα είχαν τα XP πριν το SP 1 ή 2, τώρα βλέπω γιατί τα VISTA έχουν αποκτήσει τη φήμη που έχουν  ;D

 

Προφανώς πρέπει να κατεβάσεις τους USB 2 drivers και να τους εγκαταστήσεις. Πρέπει να λέει INTEL Enhanced USB. Ρίξε μια ματιά στα CD που συνοδεύουν, στην ανάγκη ψάξε στην Intel που κατασκεύασε τον controller.

 

μα μετά από 3 χρόνια το θυμήθηκε να το πάθει? ??? συνέχεια το συγκεκριμένο λογισμικό είχε αυτό το laptop και δεν είχε πρόβλημα..απλά 1 φορά κάθε χρόνο του έκανα ένα φορμάτ...τώρα τι το έπιασε δεν ξέρω..

 

εν τω μεταξύ πήγα στο site της intel και πιστεύω ότι τους βρήκα τους drivers είναι το INF Update Utility v.9.​1.​1.​1025 12/22/2009, το λινκ είναι αυτό:

http://downloadcenter.intel.com/SearchResult.aspx?lang=eng&ProductFamily=Chipsets&ProductLine=Laptop+Chipsets&ProductProduct=Mobile+Intel%C2%AE+945+Express+Chipset+Family&ProdId=2300&LineId=1088&FamilyId=40

 

τους εγκατέστησα και τίποτα πάλι! τζίφος! στις ιδιότητες του control panel μου βγάζει ακόμα ότι έχω την παλαιότερη έκδοση 9.​1.​1.​1016.

 

το bios δεν το έχω πειράξει και είναι περιορισμένων επιλογών, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά..μόνο μία επιλογή για legacy usb έχει και είναι στο enabled...

 

τι να πω...πραγματικά είναι περίεργο αυτό που συμβαίνει... :-\

 

edit: Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια παιδιά!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου