Προς το περιεχόμενο

Κατηγοριοποίηση μουσικών σε "επίπεδα"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφορμή στάθηκαν τα παρακάτω βίντεο τα οποία μου δημιούργησαν σκέψεις:

 

 

 

Σε αυτά τα βίντεο μέσες άκρες αν βαριέστε να τα δείτε λένε τα εξής:

 

1) Beginner: μαθαίνεις νότες, συγχορδίες, βασικά strumming patterns, κάποια εύκολα τραγούδια ίσως. Δεν έχεις ιδέα τι γίνεται στο μανίκι. 

2) Intermediate: προχωράς επίπεδο, μαθαίνεις να συνυπάρχεις μέσα σε μια μπάντα, μπορείς να παίξεις blues δωδεκάμετρο και να σολάρεις σε βασικά πεντατονικά patterns, μαθαίνεις λίγο απαιτητικότερες συγχορδίες και ρυθμούς

3) Advanced. Εδώ λένε ότι υπεισέρχεται ο αυτοσχεδιασμός. Μπορείς να συνθέσεις μέσα από τις γνώσεις που έχεις αποκομίσει. Μαθαίνεις παραλλαγές των ματζόρε και μινόρε κλιμάκων, και επιπλέον chord shapes.

 

 

Το θέμα μου είναι ότι με βάση αυτά τα κριτήρια, εγώ πχ είμαι advanced, αλλά ακόμα νιώθω ότι δεν ξέρω τίποτα από κιθάρα. Ο advanced, ενίοτε αναφέρεται και ως "pro level" στα βίντεο, για εμένα φαίνεται στην εκτέλεση. Οκ, μπορώ να μάθω μάλλον όλες τις συγχορδίες απέξω, αυτό με κάνει advanced; Γιατί πχ θα δω μετά τον Cory Wong να παίζει τους funk ρυθμούς του και θα απέχω μια ζωή από αυτό το επίπεδο. Ή θα αυτοσχεδιάσεις κάτι αλλά θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν εκατομμύρια καλύτεροι από εσένα. 

 

Εσείς πώς θα χωρίζατε σε επίπεδα τους κιθαρίστες; Θα ήθελα και γνώμες δασκάλων @Spyros Delta

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nekkon, έχω την εντύπωση ότι βλέπεις υπερβολικά πολλά κιθαριστικά βίντεο στο youtube τα οποία τα παίρνεις και απολύτως τοις μετρητοίς ως όλοι αυτοί που τα ανεβάζουν να είναι αυθεντίες. Ως γνωστόν κυκλοφορεί άπειρη μούφα, click bait και ειδικά όσον αφορά τη θεωρία και την εκμάθηση οργάνων, ασύλληπτη ανακρίβεια αλλά και λάθη. Ακόμα κι από εδραιωμένους youtubers με "όνομα" και μεγάλο κοινό.

 

Είναι προφανές ότι τα επίπεδα στην εκμάθηση ενός οργάνου είναι δημιουργήματα χάριν ευκολίας κατηγοριοποίησης και έχουν εντελώς ασαφή όρια μεταξύ τους. Μπορεί δε να αλλάξουν δραματικά αναλόγως με το από ποια σκοπιά το εξετάζει κανείς. 

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ανεξαρτήτως του επιπέδου που βρίσκεται κανείς, μπορεί να ανέβει επίπεδο (όποιο κι αν είναι αυτό που θα πάει), μελετώντας.

  • Like 3
  • Συμφωνώ 7

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάει για κιθαρίστες οργανοπαίχτες όχι μουσικούς. Ο μουσικός μπορεί και να μην έχει ιδέα από όλα αυτά.Παντως συμφωνώ με τον jazzjoker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Nekkon, έχω την εντύπωση ότι βλέπεις υπερβολικά πολλά κιθαριστικά βίντεο στο youtube τα οποία τα παίρνεις και απολύτως τοις μετρητοίς ως όλοι αυτοί που τα ανεβάζουν να είναι αυθεντίες. Ως γνωστόν κυκλοφορεί άπειρη μούφα, click bait και ειδικά όσον αφορά τη θεωρία και την εκμάθηση οργάνων, ασύλληπτη ανακρίβεια αλλά και λάθη. Ακόμα κι από εδραιωμένους youtubers με "όνομα" και μεγάλο κοινό.

 

 

N'αγιασει το στομα σου. Δεν υπαρχει μεγαλυτερος αποπατος απο το "κιθαριστικο" youtube, πραγματικα 9 στις 10 φορες απλα ανεβαζω πιεση με τις παπαριες που πλασαρωνται για  "γνωση" εκει εξω. 

Kαλα δε την κατηγοριοποιηση σε beginner και intermediate και δε ξερω γω τι, λες και υπαρχουν ξεκαθαρα κουτια που πεφτουν μεσα ολοι, ποσο μαλλον με βαση το αν ξερεις να παιζεις δωδεκαμετρα μπλουζ και να αυτοσχεδιαζεις θα την θεωρουσα αναξια σχολιασμου, αλλα μιας και εχω ξεκινησει να γραφω, να σου κανω την εξης ερωτηση: αυτον παρακατω που θα τον εβαζες με βαση τα κριτηρια των βιντεο? Γιατι οπως και να το πιασεις, με τη μεζουρα αυτη αν τον μετρησεις θα σου βγει λειψος, και εγω θα σου πω οτι το θεμα το εχει η μεζουρα και οχι ο θειος. 
 

 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, odis13 είπε

 

N'αγιασει το στομα σου. Δεν υπαρχει μεγαλυτερος αποπατος απο το "κιθαριστικο" youtube, πραγματικα 9 στις 10 φορες απλα ανεβαζω πιεση με τις παπαριες που πλασαρωνται για  "γνωση" εκει εξω.

 

Και που να δεις το "τραγουδιστικό" youtube...

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Το θέμα μου είναι ότι με βάση αυτά τα κριτήρια, εγώ πχ είμαι advanced, αλλά ακόμα νιώθω ότι δεν ξέρω τίποτα από κιθάρα. Ο advanced, ενίοτε αναφέρεται και ως "pro level" στα βίντεο, για εμένα φαίνεται στην εκτέλεση. Οκ, μπορώ να μάθω μάλλον όλες τις συγχορδίες απέξω, αυτό με κάνει advanced; Γιατί πχ θα δω μετά τον Cory Wong να παίζει τους funk ρυθμούς του και θα απέχω μια ζωή από αυτό το επίπεδο. Ή θα αυτοσχεδιάσεις κάτι αλλά θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν εκατομμύρια καλύτεροι από εσένα. 


Γιαυτο ακριβώς δεν μπορούν να υπάρξουν διακριτές βαθμίδες που θα αντικατοπτρίζουν το επίπεδο ενός κιθαρίστα. Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που καθορίζουν ποσό καλός είναι ένας παίχτης, όπου είναι αδύνατο να τους βάλουμε όλους σε ένα τσουβάλι και να τους ζυγίσουμε.

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Μιλάει για κιθαρίστες οργανοπαίχτες όχι μουσικούς.

 

Αν ο οργανοπαιΧτης δεν ειναι ΜΟΥΣΙΚΟΣ πανω απο ολα βραστα κι αστα.....ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ (καλα ετσι κι αλλιως θα πεινασει και μουσικος να ειναι ,αλλα λΕμαι τορα 😅 )

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Εδώ να δηλώσω ότι έχει περάσει μιά ώρα και βάλε, και είμαι ΑΚΟΜΑ συγχυσμένος με το "study plan" (θεός να το κάνει) του πρώτου βίντεο, όπου φτάνει ο καημένος ο νέωψ στο ΛΕΒΕΛ ΤΕΣΣΕΡΟ - ΙΝΤΕΡΜΗΔΙΕΤ για να συναντήσει, μάθει και να κατανοήσει για πρώτη φορά ΤΗΝ ΜΑΤΖΟΡΕ ΚΛΙΜΑΚΑ. Αφου έχει περάσει όλο το beginner phase του (3 κοτζαμ λεβελσ) να παίζει πεντατονικές μινόρε πάνω κάτω σαν μπαμπουίνος και να απομνημονέυει sus2 open position chord charts, τότε είναι η ώρα να καταλάβει τι είναι η ματζόρε κλίμακα. Ναι. Οκ.
 

ben1.jpg

Επεξεργασμένο από odis13
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, odis13 είπε

και είμαι ΑΚΟΜΑ συγχυσμένος με το "study plan" (θεός να το κάνει) του πρώτου βίντεο,

 

εγω ειμαι σΙγχαισμενος με το φλιτζανι του καφε της Μεγάλης Αικατερίνης της ΡΟΥσιΑΣ που μοστραρει στο 2.30 ,παλι καλα που δεν εβγαλε και κανα βυζαντινο 6πΤερυγο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου