Προς το περιεχόμενο

Κατηγοριοποίηση μουσικών σε "επίπεδα"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

'Οσο advanced και να είσαι πάντα υπάρχει κάποιος καλύτερος.

'Οσο beginner και να είσαι πάντα υπάρχει κάποιος χειρότερος.

  • Like 1
  • Χαχα 4

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή βαριέμαι να παρακολουθώ, έχει επίπεδο "καλαμπόρτζος" και "αναδασωτής";

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Jimmy Page που απέκτησε ένα σκασμό λεφτά και φήμη σε τι επίπεδο θα τον κατέτασσε κάποιος αν τον άκουγε να παίζει και δεν ήξερε ποιος είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ των υστέρων μπορώ πια να χωρίσω σε επίπεδα την δική μου πορεία στην κιθάρα, και αυτά τα είναι δυο, το πριν καταλάβω την μουσική θεωρία και το πως αυτή εφαρμόζεται στη ταστιέρα και το μετά. Το βασικό χαρακτηριστικό του μετά είναι ότι μπορώ να φαντάζομαι πως θα ακούγεται ένα chord progression ή μια μελωδία πάνω σε ένα chord progression πριν καταφέρω να το παίξω, πριν πάνε τα δάκτυλα, και αυτή είναι μια κατάκτηση που ήρθε ξαφνικά, κάποια στιγμή όλα συνδέθηκαν μεταξύ τους και μπήκαν στη θέση τους. Οπότε ναι, δυο επίπεδα υπάρχουν για μένα, το πριν μάθεις μουσική και το μετά που έμαθες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Πριν παρα πολλα χρονια, αρχισα να συνεργαζομαι με εναν εξαιρετικο μαεστρο (πραγματικο μαεστρο, οχι αυτους που λενε μαεστρους στα μπουζουκια).

Καποια στιγμη μου ζητησε να του προτεινω ντραμερ για ενα αλλο μεγαλο προτζεκτ.

Ψιλοκομπλαρα, γιατι ειναι μεγαλη ευθυνη να προτεινεις μουσικο.

Τοn ρωτησα σαν βλακας "τι στυλ ντραμερ θελεις" γιατι ειχα καποιους στο νου μου παρα πολυ καλους, αλλα ο ενας ηταν ροκας, ο αλλος τζαζ κλπ.

Μου εδωσε μια απαντηση η οποια μου εδωσε να καταλαβω το νοημα της εννοιας "καλος μουσικος".

"Δεν με νοιαζει. Θελω να εχει καλη αισθητικη".
 

Αυτο ειναι το μεγαλυτερο επιπεδο ενος μουσικου.

Οσο πιο καλη αισθητικη εχει τοσο μεγαλωνει το επιπεδο του.

Αισθητικη εννοουμε σε ολα. Στο τι θα παιξει εκει που θα το παιξει, με τι χροιες, με τι δυναμικες.
Που το ακους και λες ναι δεν θα μπορουσε να παιχτει κατι καλυτερο εδω.

Βασικος παραγοντας επισης να ειναι recording musician.

Να εχει γραψει αρκετα χιλιομετρα στο στουντιο.

Γιαυτο και οποτε πας σε live του, νομιζεις οτι ακους CD.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 4
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

O Jimmy Page που απέκτησε ένα σκασμό λεφτά και φήμη σε τι επίπεδο θα τον κατέτασσε κάποιος αν τον άκουγε να παίζει και δεν ήξερε ποιος είναι?

Κορυφαίο επίπεδο. Ο τύπος είναι μουσικαρα. 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Πριν παρα πολλα χρονια, αρχισα να συνεργαζομαι με εναν εξαιρετικο μαεστρο (πραγματικο μαεστρο, οχι αυτους που λενε μαεστρους στα μπουζουκια).

Καποια στιγμη μου ζητησε να του προτεινω ντραμερ για ενα αλλο μεγαλο προτζεκτ.

Ψιλοκομπλαρα, γιατι ειναι μεγαλη ευθυνη να προτεινεις μουσικο.

Τοn ρωτησα σαν βλακας "τι στυλ ντραμερ θελεις" γιατι ειχα καποιους στο νου μου παρα πολυ καλους, αλλα ο ενας ηταν ροκας, ο αλλος τζαζ κλπ.

Μου εδωσε μια απαντηση η οποια μου εδωσε να καταλαβω το νοημα της εννοιας "καλος μουσικος".

"Δεν με νοιαζει. Θελω να εχει καλη αισθητικη".
 

Αυτο ειναι το μεγαλυτερο επιπεδο ενος μουσικου.

Οσο πιο καλη αισθητικη εχει τοσο μεγαλωνει το επιπεδο του.

Αισθητικη εννοουμε σε ολα. Στο τι θα παιξει εκει που θα το παιξει, με τι χροιες, με τι δυναμικες.
Που το ακους και λες ναι δεν θα μπορουσε να παιχτει κατι καλυτερο εδω.

Βασικος παραγοντας επισης να ειναι recording musician.

Να εχει γραψει αρκετα χιλιομετρα στο στουντιο.

Γιαυτο και οποτε πας σε live του, νομιζεις οτι ακους CD.

 

.

Εδώ η "παλιά καραβάνα" τα είπε όλα. Οι νεότεροι δώστε βάση σε αυτό το post και συγκρατήστε τα "καλή αισθητική" και το να "΄έχει γράψει αρκετά χιλιόμετρα στο στούντιο". 

 

Τις ευχαριστίες μας Σπύρο 😎

  • Like 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα πω στον ΟΡ φιλικά τα εξής.

Έχεις τις ευαισθησίες, ανησυχίες και ανασφάλειες που χαρακτηρίζουν τους δημιουργικούς καλλιτέχνες, αυτό είναι σημαντικό αβαντάζ σε δύσκολα μονοπάτια.

Οι δυο Σπύροι τα έθεσαν εξαιρετικά, οι εμπλοκές σε ταμπέλες και συγκριτισμούς δεν έχουν ουσιαστική θέση στην τέχνη, σε κριτικούς, καφενειακές κουβέντες και δημοσιογράφους ίσως.

Ξέρεις πως υπάρχει το δάσος κάπου στο βάθος, το διακρίνεις όπως φαίνεται απο τα λόγια σου αλλά όχι καθαρά, το δέντρο σε εμποδίζει κάπως. Κόψτο.

  • Like 9

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2024 στις 10:29 ΜΜ, Spyros Delta είπε

Αυτο ειναι το μεγαλυτερο επιπεδο ενος μουσικου.

Οσο πιο καλη αισθητικη εχει τοσο μεγαλωνει το επιπεδο του.

Αισθητικη εννοουμε σε ολα.

ta ειπες ολα.....Συμφωνω υπερβολικα....Αισθητικη  μπορει να εχεις και οταν δεν παιζεις μουσική....Αλλά είναι μεγάλη υπόθεση όταν η αισθητική σου μπορει να βγει στον τρόπο που παίζεις...Δεν είναι δεδομένο....Ούτε φτάνει μόνο η μελέτη....

Μπορεί δλδ να εχεις την αισθητική αλλά με τίποτα ρε παιδί μου να μην σου βγαίνει στο όργανο και να στεναχωριέσαι.... Να σου βγαίνουν άλλα πράγματα...Τότε είναι η στιγμή για αποφάσεις και λύσεις.

Σημασία επίσης έχει πέρα από οργανοπαίχτης να σαι και μουσικός όπως είπε ο sf.....Άλλωστε δεν μπορούν να φτιάξουν και όλοι τραγούδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου