Προς το περιεχόμενο

bass drums


grohl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα ηθελα να θεσω επι ταπητος ενα θεμα που με απασχολει.Ειναι πολυ λαθος μετα απο ενα χτυπημα στη bass drum ο κοπανος να παραμενει στο δερμα της μποτας για ενα διαστημα εως οτου το επομενο χτυπημα.

Ο δασκαλος μου λεει οτι με το που χτυπαει ο κοπανος πρεπει να επιστρεφει πισω ετσι ωστε να ειναι ετοιμος για το επομενο χτυπημα.

Προσπαθω να το αποβαλω δηλ.( μετα απο ενα χτυπημα στη bass drum ο κοπανος να παραμενει στο δερμα της μποτας για ενα διαστημα εως οτου το επομενο χτυπημα)αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο καθως χανω την ισορροπια μου και το ποδι με το οποιο παιζω τη μποτα μου μενει στον αερα.

Ειναι τοσο λαθος?πειτε τη γνωμη σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι λάθος, είναι απλά ένας τρόπος. Η τεχνική που σου λεει ο δάσκαλός σου, το να επαναφέρεις δηλαδή τον κόπανο στην αρχική του θέση αμέσως μετά το χτύπημα (την οποία σημειωτέον χρησιμοποιoύν μεταξύ άλλων ο Weckl, ο Steve Smith και όλοι όσοι έχουν κάνει μαθήματα με τον Freddie Gruber) έχει τα πλεονεκτήματά της, το βασικότερο από τα οποία είναι η ταχύτητα, αλλά και ένας πιο "ανοιχτός" ήχος της κάσας, αφού ο κόπανος δεν κολλάει επάνω στο δέρμα για να κόψει ("μαφλάρει") τη δόνηση του. Βέβαια, αν μέσα στην κάσα υπάρχει ένα μαξιλάρι, μια κουβέρτα και ένα διπλό στρώμα, το πλεονέκτημα αυτό πάει περίπατο...

 

Ο τρόπος που χρησιμοποιείς είναι καλός για πιο στακάτο και λιγότερο "αιθέριο" παίξιμο. Για παράδειγμα, αν παίζεις AC/DC, δεν βλέπω τι λόγος υπάρχει να μην κολλάς τον κόπανο στο δέρμα... Βέβαια καλό είναι να έχεις ήδη σηκώσει τον κόπανο λίγο - και όχι ακριβώς - πριν το επόμενο χτύπημα, έτσι ώστε να κερδίζεις χρόνο.

 

Δεν υπάρχει λόγος να απογοητεύεσαι με την τεχνική που σου δείχνει ο δάσκαλός σου, γιατί αν μελετάς αρκετά, με τον καιρό θα αποκτήσεις την ισορροπία και τον έλεγχο που χρειάζεται. Όλες οι νέες τεχνικές, σε οποιοδήποτε όργανο θέλουν χρόνο για να "κάτσουν" καλά.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εγω πιστευω πως δεν υπαρχει το λαθος και το σωστο σε μια τεχνικη αλλα διαφορετικος τροπος(σε λογικα ορια,οχι κουλαμαρες).... :wink:

Διαλεξε αυτον που σε ταιριαζει ...ειναι απλο.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εγω πιστευω πως δεν υπαρχει το λαθος και το σωστο σε μια τεχνικη αλλα διαφορετικος τροπος(σε λογικα ορια' date='οχι κουλαμαρες).... icon_wink.gif

Διαλεξε αυτον που σε ταιριαζει ...ειναι απλο.... icon_cool.gif[/quote']

 

+10 :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δασκαλος σου σου λεει "τζαζιστικες παπαριες"!σε λιγο θα σου πει να παιζεις & ΜΟΝΟ flat footed .... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισα ισα ο τροπος που σου λεει ο δασκαλος ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ για ροκ μουσικη που το "καρφωμα" ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ..

 

ΤΩΡΑ παντως αρχιζω να καταλαβαινω γιατι ψαχνουμε τους καλους ροκ ντραμμερ στην Ελλαδα με το τουφεκι.... :twisted: αν τους "διδασκουν" τετοιες μπουρδες οι δασκαλοι τους...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισα ισα ο τροπος που σου λεει ο δασκαλος ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ

 

Φιλε πρωτη φορα το ακουω αυτο ισα ισα αυτο που προσπαθουν ολοι να σε μαθουν ειναι οτι χτυπας και το ποδι παραμενει κατω, αλλωστε το ιδιο ισχυει οταν χτυπας και στο ταμπουρο, χτυπας και το χερι μενει κατω μεχρι το επομενο χτυπημα.

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισα ισα ο τροπος που σου λεει ο δασκαλος ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ

 

αλλωστε το ιδιο ισχυει οταν χτυπας και στο ταμπουρο' date=' χτυπας και το χερι μενει κατω μεχρι το επομενο χτυπημα.[/quote']

 

Λοιπον οσον αφορα το θεμα του ταμπουρου νομιζω πως εισαι λαθος .Ισα,ισα που με το που χτυπας πρεπει να τιναζεις τη μπακετα σου πανω ωστε να εισαι ετοιμος για το επομενο χτυπημα,πρεπει το χερι να μαθει αυτη τη κινηση.

 

Για τη μποτα δε ξερω παντως θα συμφωνησω με τον HARIS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου