Προς το περιεχόμενο

strat επιδιορθωση φινιρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχας συγγνωμη στο φορουμ που ανοιγω καινουρια θεματα, αλλα δε βρηκα κατι σχετικο να "κολλησω" την ερωτηση μου. Αν υπαρχει δεν εχω προβλημα να σβησω το παρον.

 

Τελος παντων, μου επεσε η american standard strat και "εσπασε" το χρωμα στο σωμα (φινιρισμα πολυουρεθανη νομιζω), αφηνοντας εκτεθειμενο πρπ 1-2 τετραγωνικα εκατοστα ξυλου με αλλο τοσο να ειναι ψιλοετοιμο να φυγει. Αισθητικο προβλημα δεν εχω τοσο, αλλα αναρωτιεμαι μηπως αυτο ειναι κακο για την κιθαρα μου επειδη στο χωρο που τη φυλαω εχει καποια σχετικη υγρασια (ισογειο) και κάπνα απο τσιγαρο.

 

Μπορει να μου πει καποιος αν μπορει να βλαψει αυτο την κιθαρα μου; Επιδιορθωνεται το χρωμα-φινιρισμα σε μαστορα (ή και μονος μου) αν χρειαστει να την προστατεψω ή να την πουλησω; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όχι, δεν παθαίνει τίποτα λόγω του ανοίγματος στο χρώμα.

(Απλά όπως αναφέρεις, το χτύπημα ίσως αποτελέσει αιτία παζαρέματος αν αποφασίσεις να την πουλήσεις.)

 

Σε σχέση με το τσιγάρο, αν η κιθάρα δεν βήχει δεν υπάρχει λόγος να της το κόψεις. (Σε αντίθεση μ' εμάς).

 

Αν θέλεις να το καλύψεις, υπάρχει τρόπος αλλά δεν υπάρχει λόγος πέραν του αισθητικού.

Είναι κάποιο κοινό χρώμα (π.χ. μαύρο)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ''προστασία'' στο εκτεθιμένο σημείο αν δεν έχεις σκοπό να την επιδιορθώσεις.

 

  Το χρώμα-φινίρισμα επιδιορθώνεται σε μάστορα, μόνος σου υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάνεις ζημιά, οπότε καλύτερα να σου κάνει ο αυτοψία ένας ειδικός. Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι, από το να κάνεις ρετουσαρίσματα σε κάθε αμιχή θα παθαίνει η κιθάρα σου, να περιμένεις να μαζέψει πολλά σημάδια και μετά να την κάνεις ένα re-finish. Aν θυμαμαι καλά, σε συζήτηση που είχα με ειδικό, re-finish στο ίδιο χρώμα είναι πιο εύκολο...(ελπίζω να μην είναι sunburst η κιθάρα σου...)

 

 Αν την πουλήσεις, το τίμιο είναι να αναφέρεις ότι η κιθάρα έχει υποστεί re-finish. Σημειωτέον, εγώ δεν θα είχα πρόβλημα να αγοράσω μια κιθάρα που έχει περαστεί και άλλο ''χέρι'' από πάνω. Υπάρχουν όμως άλλοι που θέλουν τα πάντα πάνω της να είναι original.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harilatron αστα! Εγω εχω πλεον μονιμη ιγμοριτιδα και παλι δε λεω να το κοψω! Η κιθαρα δε μου'χει πει ακομα τιποτα τετοιο...

 

Το χρωμα ειναι το Olympic White, νομιζω ειναι αρκετα στανταρακι.

 

Καταλαβαινω οτι καλυτερα σε μαστορα. Ειναι απαραιτητο ομως re-finish (=ακριβο φανταζομαι) σε ολη την κιθαρα; Ειναι δυσκολο να καλυψει ο μαστορας 3-4 τετρ. εκατοστα χωρις να φαινεται το "μπαλωμα"; (Για την περιπτωση που την πουλησω περισσοτερο το λεω. Κι εννοειται οτι τα λεμε ολα οταν ειναι να πουλησουμε.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως αυτο το χτυπημα δεν εγινε πανω σε καποιο τρελο σολιδι που η ψυχη μου ειχε φτασει στα ρουθουνια! Την αφησα πανω στο κρεβατι στραβα κι επεσε στα κρυα πλακακια!  ;D

 

Οποτε μπαλωνεται απ'ο,τι καταλαβα. Ειναι ακριβο; Το Olympic White θεωρειται "κοινο" ή ο μαστορας θα καθεται να βγαζει τον τονο του χρωματος οποτε κ θα πληρωσω τη δουλεια; Μονος μου ειναι δυσκολο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ακριβο; Το Olympic White θεωρειται "κοινο" ή ο μαστορας θα καθεται να βγαζει τον τονο του χρωματος οποτε κ θα πληρωσω τη δουλεια;

Υπάρχουν 2-3 μάστορες εδώ μέσα...στείλε τους ένα pm και θα λύσεις τις απορίες σου. Έτσι θα μάθεις εάν διορθώνεται με τοπική επεξεργασία.

 

Μονος μου ειναι δυσκολο;

Εάν το έχεις ξανακάνει και έχεις τα σωστά υλικά...όχι. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσέκαρε και αυτό το video άμα είσαι του diy

αλλά θέλει προσοχή με την επιλογή των γυαλόχαρτων να βγάζει το ένα τα σημάδια του άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου