Προς το περιεχόμενο

Κανε την πεταλιερα σου να ακούγεται λιγοτερο "πλαστικη" με το Tube MP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυριοι,πολλοι απο εμας ειτε παιζουμε metal και hard rock ειτε παιζουμε στυλ που χρειαζονται καθαρο ηχο,εχουμε παρατηρησει οτι κατι λειπει ακομα και απο την καλυτερη πεταλιερα.Σε high gain ηχους μπορει να τζιτζικιζει και οσο να παιζουμε με το eq να μην ξεφορτωνομαστε την πλαστικουρα,σε καθαρο ηχο μπορει να λειπει η ζωντανια που δινει η ανταποκριση του ενισχυτη στις δυναμικες του παιξιματος μας.Υστερα απο ωριμη σκεψη και μερικα τεστακια βρηκα εναν τροπο να βελτιωσω,κατα την γνωμη μου,τον ηχο της πεταλιερας μου tonelab le αλλα και του jm4 looper που εχει κατι αθλιους ηχους διοτι ειναι line6  :P .Φυσικα αυτα που θα πω αφορουν αυτους οι οποιοι δεν εχουν λαμπατο ενισχυτη και θελουν να προσεγγισουν τον ηχο ενος λαμπατου ενισχυτη.Οπως πολλοι γνωριζετε μια βασικη διαφορα μεταξυ ενος λαμπατου ενισχυτη και ενος solidstate ειναι οτι ο solidstate ενισχυει γραμμικα απο την αρχη μεχρι το τελος ενω ο λαμπατος υστερα απο ενα σημειο αρχιζει και ενισχυει μη γραμμικα δινοντας μας ετσι μια φυσικη παραμορφωση.Οποιος παιζει σε λαμπατο ενισχυτη γνωριζει οτι παιζοντας πιο δυνατα ο ηχος του εχει λιγη παραμορφωση (αναλογα τον ενισχυτη και τις εντασεις βεβαια).Αυτο που εκανα ηταν να συνδεσω την κιθαρα μου με την tonelab και την tonelab με το tube mp που ειναι λαμπατη προενισχυση αρχικα σχεδιασμενη για μικροφωνο και απο εκει μεσω fx return στον poweramp του marshall μου (MG100).Στη συνεχεια αφου επελεξα μια σταθμη εξοδου στανταρ απο την tonelab αρχισα φτιαχνοντας εναν καθαρο ηχο και επαιξα λιγο με την ενταση του tube mp μεχρι να δω την αλλαγη που ηθελα οταν χτυπαγα τις χορδες πιο δυνατα (ισα ισα να βρωμιζει λιγο) και την ιδια σταθμη χρησιμοποιησα για τους ηχους με παραμορφωση.Τελος την ρυθμιση της εντασσης την κανω ΜΟΝΟ μεσω ενισχυτη και δεν μου χαλαει τον ηχο καθολου διοτι ειναι γραμμικη οπως εγραψα και παραπανω αφου ο marshallακος ειναι solidstate.Η βελτιωση του ηχου ειναι εμφανης για μενα και το συστηνω ανεπιφυλακτα σε ολους τους φιλους να το δοκιμασουν.Καποια στιγμη θα ηθελα να ανεβασω κλιπακια αλλα υπαρχει τοσο δωρεαν πορνο στο ιντερνετ που δεν προλαβαινω... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις με το gear σου...λαμπατο preamp σε τρανζιστορ τελικο  ;)

Καποια στιγμη θα ηθελα να ανεβασω κλιπακια αλλα υπαρχει τοσο δωρεαν πορνο στο ιντερνετ που δεν προλαβαινω... ;D

  ;D ;D ;D καλη ιδεα

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια στιγμη θα ηθελα να ανεβασω κλιπακια αλλα υπαρχει τοσο δωρεαν πορνο στο ιντερνετ που δεν προλαβαινω... ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Η ατάκα της χρονιάς!!!!!

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε... οχι και η ατακα της χρονιας απο τωρα!!!  ??? (19/1/2010!) 

(σοβαρη υποψηφιοτητα ομως!) 8)  +10

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου