Προς το περιεχόμενο

τι θα κάνουμε λοιπόν;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίες οι θεωρίες, αλλά καμμία πρόταση κανείς?

Ο τίτλος είναι σαφής...τι θα κάνουμε...

έχει κανείς να προτείνει τίποτα ή θα πρέπει πάλι να το κάνω εγώ>

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ Jazzjoker

Άλλο παιδεία και άλλο μόρφωση ή εκπαίδευση. Ναί, μπορεί μέσα από τον λαβύρινθο του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος να επιβάλλεται να πηγάζει και παιδεία, αλλά δεν μπορεί και δεν πρέπει να είναι αυτή η βασική πηγή της.

 

Παιδεία είναι όλα τα ερεθίσματα που δέχεται ένα παιδί και δεδομένου ότι δεν έχουμε τον έλεγχο των πράξεων των άλλων, γι' αυτό και χρησιμοποιώ τις λέξεις "...προστατέψτε από..."

 

@ Superfunk

Δεν χρειάζεται πουθενά η εθνική συνείδηση. Είπα την γνώμη μου και πρίν. Αρκεί ο σεβασμός στον εαυτό μας και στους γύρω μας, ανεξάρτητα το που βρισκόμαστε και από που καταγόμαστε. Ο σεβασμός είναι από μόνος του αρκετά ισχυρός για να φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα όπως π.χ. αναβάθμιση της γειτονιάς. Για την ακρίβεια ο σεβασμός είναι ισχυρότερος απ' όλα τα "μέσα", ακόμα και την θρησκεία.

 

@marathon

Μου φαίνεται ότι πρότεινα κάτι...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon

Μου φαίνεται ότι πρότεινα κάτι...

Αυτό εννοείς σαν πρόταση? Γιατί εμένα εξακολουθεί να μου φαίνεται σαν μια ακόμα θεωρία?

Δυστυχώς, εμείς δεν θα προλάβουμε να δούμε μεγάλες αλλαγές (ή ΤΗΝ αλλαγή), δεν υπάρχει αρκετός χρόνος. Τα παιδιά όμως, αυτά που ζούν την πρώτη τους δεκαετία, είτε θα ζήσουν σε ένα καλύτερο κόσμο, αν γίνει αυτό που πρέπει ή θα ζήσουν σε ένα χειρότερο κόσμο αν τα πράγματα παραμείνουν όπως έχουν.

 

Και τί πρέπει να γίνει; Το βασικότερο είναι όσοι έχετε παιδιά να προσπαθήσετε να τα ατσαλώσετε, να τα προστατέψετε από όλα αυτά που ξέρουμε πολύ καλά ότι είναι η πηγή του κακού. Η παιδεία είναι το ισχυρότερο εργαλείο.

 

Εγώ εννοώ κάτι άμεσο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

superfunk: Φυσικά, αλλά εξετάζεις και άλλα πράγματα. Στο σπίτι μου στην "Αθήνα" βγαίνω το βράδυ, αφήνω τα παιδιά στην παιδική χαρά, κάθομαι έξω κλπ κλπ. Στο Λονδίνο, επί 2 χρόνια σκοτώσανε 2 παιδιά (13-15 χρονών) στην εξώπορτά μας. Ωραία ήταν έξω, είχε και παιδική χαρά το συγκρότημα, ήταν και σχετικά φτηνό (για τα μέτρα μας), και είχε και πολύ πολύ πράσινο.

 

Τι να τα κάνεις αν είναι να σε σκοτώσουν κατα λάθος όμως;

 

Δε μπορείς να συγκρίνεις, και δεν έχει και νόημα. Δεν είπε κανείς να φτιάξουμε μία Αγγλία/Γερμανία/άλλη χώρα. Είπαμε μπας και φτιάξουμε τη δική μας χώρα.

 

Marathon: +1. Εγώ θα εννοούσα κάτι προσωπικό, όχι άμεσο τέλος πάντων. Αλλά η απάντηση "forget it" είναι σαφέστατα ο λόγος γιατι τα πράγματα είναι σκατά εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, κατα την δικιά μου ταπεινή άποψη, ενώ πρέπει να προσπαθούμε με ζήλο, δεν βλέπω να βιώνουμε κάτι καλύτερο. Αν όντως είμαστε καταδικασμένοι, we might as well βεβαιωθούμε ότι οι επόμενοι δεν θα είναι.

 

Γι' αυτό επί του πρακτέου αναφέρομαι μόνο στην παιδεία και ίσως κάπως γενικότερα στον σεβασμό.

 

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά η απάντηση "forget it" είναι σαφέστατα ο λόγος γιατι τα πράγματα είναι σκατά εδώ!

Προφανώς, γιατί πάντα είναι πιο εύκολα τα λόγια (και τζάμπα) από τα έργα...

Θέλετε να σας πώ λοιπόν μια "τρελλή σκέψη"? αφού όλοι είμαστε των "έργων"?

 

Είμαστε 10.000 εδώ μέσα...κάνουμε εύκολα πολιτικό κόμμα

(αλήθεια τι ποσοστό θα πέρναμε)?

Γιατί δηλ οι "πειρατές της Δανίας" καλύτεροι ή περισσότεροι ήτανε?

Φυσικά και το λέω με αρκετή δόση πλάκας...αλλά και οι Δανοί κάπως έτσι δεν ξεκίνησαν?...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Στο δια ταύτα λοιπόν.

 

Κατ΄αρχήν να σας απογοητέυσω.

Λύση Πατάκης δεν υπάρχει.

 

Η καθημερινή μας συμπεριφορά, η καθημερινή μας συναναστροφή και ακόμα περισσότερο ο κοινωνικός μας ακτιβισμός day after day με εμμονή και επιμονή είναι οι μόνες λύσεις.

 

Στα όρια πάντα βέβαια του καθενός. Αλλά όχι τα όρια του καναπέ / πληκτρολογίου με την κινητικότητα μας να εκφράζεται μόνο με την πιστωτική μας με συνδρομές (άντε να δώσω και στη WWF που μαι οικολόγος) ως συγχωροχάρτια στις μεσοαστικές ψιλομορφωμένες κοινωνικές μας ενοχές.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ audiokostas

Amen to that...

 

Τα 'πε ο άνθρωπος σε μια πρόταση ('ντάξει δύο).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τα κάνεις αν είναι να σε σκοτώσουν κατα λάθος όμως;

 

Ερχετε και αυτο μη φοβασαι.... :'(,ηδη στο κεντρο δεν μπορεις να κυκλοφορησεις το βραδυ...

 

Δε μπορείς να συγκρίνεις, και δεν έχει και νόημα. Δεν είπε κανείς να φτιάξουμε μία Αγγλία/Γερμανία/άλλη χώρα. Είπαμε μπας και φτιάξουμε τη δική μας χώρα.

 

ακριβως αυτο λεω και εγω,απο καπου ομως πρεπει να ξεκινησουμε και καποια ΚΑΛΑ πραδειγματα να ακολουθησουμε μια και ειμαστε ενα νεοκοπο κρατος (ουτε 150 χρονια  δεν εχουμε ως οργανωμενο κρατος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολυκατοικια που μενω στην Αθηνα ειναι...ετοιμοροπη αλλα ολα τα διαμερισματα ειναι....deluxe....

& το σπιτι μου στην Αθηνα  (3000/τ.μ μου ζητησαν οταν θελησα να το αγορασω)

 

phpThumb.php?id=405019&wl=600&hp=450

Για δώσε κι άλλες πληροφορίες (εκεί δεν είναι οι Fender?), γιατί δεν έχω αποσαφηνίσει το που ακριβώς.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου