Προς το περιεχόμενο

τι θα κάνουμε λοιπόν;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Του είπα να πάει να "....ηθεί" (με 10 μέρες φυλακής).

Τσάτσο...λίγες έφαγες...είχες μέσο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ συμφωνώ με τον WOW αλλά δεν εστιάζω εκεί το θέμα, καθόλου!

 

Η γενική (και όχι όπως λέει ο μύθος μόνο η αστική) νεοελληνική αδιαφορία είναι κάτι που και εμένα με τρομάζει. Αλλά έχει πολλά κεφάλια. Και χρήζει συζήτησης από που απορρέει. Οχι ότι δεν υπάρχει ευρύτερη Δυτική (που γνωρίζω) κοινωνική αδιαφορία αλλά αυτή η έλλειψη ουσιαστικής συμμετοχής στην εξεύρεση και ακόμα περισσότερο στην υλοποίηση οιασδήποτε κοινής/κοινωνικής λύσης, είναι αυτό που με τρομάζει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ινκας, Άραβες, Μάγιας, Αιγύπτιοι, Ελληνες, Βυζαντινοί, Πέρσες.

Όλοι παρήγαν πολιτισμό και χτίσαν πάνω σε (εκ προοιμίου) αιματοβαμμένες αυτοκρατορίες. Οχι πλέον.

 

Αμέ... και πλέον..

Διάβασε τον "Επίμονο Κηπουρό" (το αναφέρω σαν άμεσα διαθέσιμο υλικό, υπάρχει και σε ταινία).

 

Με λογική του αποκλεισμού του βιολογικού ρατσισμού του πρώτου, είμαι (σχεδόν) σίγουρος για το δεύτερο.

 

Σωστή παρατήρηση, αλλά υπάρχει και άλλη έδρα της πρώτης θεωρίας εκτός από το βιολογικό ρατσισμό. Πιστέυω (π.χ.) ότι κάθε αθλιότητα έχει την τιμή της: δεν υπάρχει δωρεάν ηρωίνη. Οπότε, αν θέλεις να εξαθλιώσεις τη "μάζα", δεν έχεις παρά να της διαθέσεις (για προκαθορισμένη περίοδο) προνόμια και ανέσεις για τα οποία δεν έχει εργαστεί, προκειμένου να γίνει μαλθακότερη, απαιτητικότερη και αθλιότερη. Ή αλλιώς, σήκω Ανέστη για να δεις τα παιδιά της αλλαγής.

 

Μην ξεχνάς ότι η Ελληνική belle epoque του μεσοπολέμου, ήταν εκδοχή του Ευρωπαικού σεναρίου. Αλλά με πολύ καλύτερα σκηνικά.  ;D

 

Και αυτό σωστό, αλλά δεν ήταν μόνο τα σκηνικά. Στα σκηνικά διαπρέπουμε το έτος 2010, αλλά από καλές ταινίες... τίποτε.

 

 

 

Τσάτσο...λίγες έφαγες...είχες μέσο?

 

Όχι χρυσή μου. Είχα Marlboro.

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα ερωτήματα νομίζω τα έχουμε κάνει άπειρες φορές νομίζω ο καθένας στον εαυτό του... Θα διαφωνήσω ότι υπάρχει έλλειψη εθνικής ταυτότητας στην Ελλάδα... Δυστυχώς υπάρχει μάλλον υπερβολική "ελληναρίαση" και για αυτό γίνονται τα πράγματα έτσι όπως γίνονται... Ποτέ δεν έχουμε κοιτάξει κάτι κοινωνικά και ανθρωπιστικά οπότε λογικό είναι να κοιτάμε την πάρτυ μας σε αυτή τη χώρα... Άρα θα πω ότι μάλλον λείπει το κοινωνικό αίσθημα των Ελλήνων...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, εμείς δεν θα προλάβουμε να δούμε μεγάλες αλλαγές (ή ΤΗΝ αλλαγή), δεν υπάρχει αρκετός χρόνος. Τα παιδιά όμως, αυτά που ζούν την πρώτη τους δεκαετία, είτε θα ζήσουν σε ένα καλύτερο κόσμο, αν γίνει αυτό που πρέπει ή θα ζήσουν σε ένα χειρότερο κόσμο αν τα πράγματα παραμείνουν όπως έχουν.

 

Και τί πρέπει να γίνει; Το βασικότερο είναι όσοι έχετε παιδιά να προσπαθήσετε να τα ατσαλώσετε, να τα προστατέψετε από όλα αυτά που ξέρουμε πολύ καλά ότι είναι η πηγή του κακού. Η παιδεία είναι το ισχυρότερο εργαλείο. Αν τα παιδιά μάθουν και κάνουν κτήμα τους ότι δεν είναι απλά οκ να παρανομείς, ότι δεν είναι απλά οκ να αδιαφορείς, ότι δεν είναι ντροπή να ενδιαφέρεσε, ότι δεν πρέπει να βαριέσαι όταν πρέπει να ενεργήσεις κ.α. τότε ίσως, λέω ίσως μπορεί μετά από χρόνια όταν θα γίνουν ενεργοί πολίτες να βγαίνει από μόνο του και φυσικά, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, το σωστό.

 

Και μαντέψτε, η μουσική είναι ένας πολύ μεγάλος σύμμαχος σε αυτήν την προσπάθεια.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, αν θέλεις να εξαθλιώσεις τη "μάζα", δεν έχεις παρά να της διαθέσεις (για προκαθορισμένη περίοδο) προνόμια και ανέσεις για τα οποία δεν έχει εργαστεί, προκειμένου να γίνει μαλθακότερη, απαιτητικότερη και αθλιότερη. Ή αλλιώς, σήκω Ανέστη για να δεις τα παιδιά της αλλαγής.

Εκεί βρίσκεται ένας από τους πυρήνες του ζητήματος.

Η belle epoque αντιστράφηκε από την οικονομική, κοινωνική, ηθική αλλαγή που έφερε η Μικρασία. Το σκηνικό παρέμεινε.

Μόλις αποφασίσω να τελειώσω με τις "παράλογες" λογικές των Λογικών που με έβαλε στη πρίζα το Logicomix, θα δω και για τον Κηπουρό.

 

Αυτά τα ερωτήματα νομίζω τα έχουμε κάνει άπειρες φορές νομίζω ο καθένας στον εαυτό του... Θα διαφωνήσω ότι υπάρχει έλλειψη εθνικής ταυτότητας στην Ελλάδα... Δυστυχώς υπάρχει μάλλον υπερβολική "ελληναρίαση" και για αυτό γίνονται τα πράγματα έτσι όπως γίνονται... Ποτέ δεν έχουμε κοιτάξει κάτι κοινωνικά και ανθρωπιστικά οπότε λογικό είναι να κοιτάμε την πάρτυ μας σε αυτή τη χώρα... Άρα θα πω ότι μάλλον λείπει το κοινωνικό αίσθημα των Ελλήνων...

α. Τα έχουμε κάνει αλλά δεν τα έχουμε συζητήσει.

β. ΕλΛηναρίαση δεν συνεπάγεται και ταυτότητα

γ. Το "ποτέ" είναι μεγάλη λέξη.

δ. Αρα το "άρα" σου είναι άκυρο.

ε. Γιατί μας λείπει το κοινωνικό αίσθημα; Καλές οι συλλήβδην εθνικές κατακεραυνώσεις αλλά τα αίτια αναζητούνται.

 

Δυστυχώς, εμείς δεν θα προλάβουμε να δούμε μεγάλες αλλαγές (ή ΤΗΝ αλλαγή), δεν υπάρχει αρκετός χρόνος. Τα παιδιά όμως, αυτά που ζούν την πρώτη τους δεκαετία, είτε θα ζήσουν σε ένα καλύτερο κόσμο, αν γίνει αυτό που πρέπει ή θα ζήσουν σε ένα χειρότερο κόσμο αν τα πράγματα παραμείνουν όπως έχουν.

 

Και τί πρέπει να γίνει; Το βασικότερο είναι όσοι έχετε παιδιά να προσπαθήσετε να τα ατσαλώσετε, να τα προστατέψετε από όλα αυτά που ξέρουμε πολύ καλά ότι είναι η πηγή του κακού. Η παιδεία είναι το ισχυρότερο εργαλείο. Αν τα παιδιά μάθουν και κάνουν κτήμα τους ότι δεν είναι απλά οκ να παρανομείς, ότι δεν είναι απλά οκ να αδιαφορείς, ότι δεν είναι ντροπή να ενδιαφέρεσε, ότι δεν πρέπει να βαριέσαι όταν πρέπει να ενεργήσεις κ.α. τότε ίσως, λέω ίσως μπορεί μετά από χρόνια όταν θα γίνουν ενεργοί πολίτες να βγαίνει από μόνο του και φυσικά, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, το σωστό.

 

Και μαντέψτε, η μουσική είναι ένας πολύ μεγάλος σύμμαχος σε αυτήν την προσπάθεια.

Teach you children well

Your father's hell did slowly go by

And feed them on your dreams

The one they picks

The one you'll know by

Don't you ever ask them why

If they told you, you would cry

So just look at them and sigh

And know they love you

 

 

To γιατί δεν συζητήσαμε (πέραν του Wow) ακόμα......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ξεκινούν από την παιδεία. Ναι οκ, ο Έλληνας έχει ένα συγκεκριμένο ταμπεραμέντο σαν λαός. Το θέμα είναι πού και πώς διοχετεύεται αυτό.

 

Εθνική συνείδηση/σύμπνοια; Πώς; Ρωτήστε ένα παιδί 17 χρονών να σας πει τι είναι Ελλάδα. Εγώ το μόνο που ακούω από τα παιδιά πλέον είναι "έλα ρε μαν" και "γιο μπρο". Να μην πω για το θέμα της ορθογραφίας. Δε μας νοιάζει πλέον πώς γράφονται οι λέξεις. Η κακή ορθογραφία είναι πλέον παντού. Ακόμη κι εκεί που υποτείθεται ότι ελέγχεται και διορθώνεται. Για να μην παρεξηγηθώ, λέω ότι δεν είμαι κανένας μάστορας της ορθογραφίας αλλά όταν δεν είμαι σίγουρος, το ψάχνω. Γιατί; Γιατί η γλώσσα μας, είναι ένα κομμάτι της χώρας μας. Και γιατί υπάρχει λόγος που υπάρχουν τόσα γράμματα για τον φθόγγο "ι" και "ο". Υπάρχει λόγος που το "ό,τι" παίρνει κόμμα όταν έχει την έννοια του οτιδήποτε.

 

Αλλά ποια παιδεία; Των καταλήψεων των δημοσίων σχολείων; Των αμόρφωτων δασκάλων και καθηγητών που έβαλαν μέσο για να διοριστούν ή αυτών που δεν πέρασαν ποτέ καμία αξιολόγηση και ενώ μπορεί να έχουν τη γνώση, είναι εντελώς ακατάλληλοι να τη μεταδώσουν; Των ατελείωτων νομοσχεδίων που αλλάζουν από κυβέρνηση σε κυβέρνηση; Της γνώσης που παρατείθεται ως ύλη εξετάσεων και μόνο; Από το γυμνάσιο μαθαίνουμε ότι αυτό που διαβάζουμε είναι η "ύλη". Είναι αναγκαίο κακό.

 

Συγχωρέστε με αλλά πιστεύω ότι αν δε διορθωθούν πρώτα απ' όλα αυτά, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Γιατί ενώ είμαστε Έλληνες που "όταν οι άλλοι έτρωγαν βελανίδια πάνω στα δέντρα, εμείς διδάσκαμε πολιτσμό σε όλον τον κόσμο" πλέον δεν έχουμε ιδέα ποιοι είμαστε. Γι' αυτό και πίνουμε φραπέ 5 ώρες απαξιώνοντας τα πάντα με "έλα μωρέ τώρα", γι' αυτό δεν ξέρουμε να οδηγούμε, γι' αυτό είμαστε αγενείς, γι' αυτό μας ενδιαφέρει μόνο το τομάρι μας και οι άλλοι "να πάνε....". Αισθανόμαστε μονάδες.

 

Η Ελλάδα έχει πάει περίπατο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω ότι υπάρχει έλλειψη εθνικής ταυτότητας στην Ελλάδα.

 

δεν μιλησαμε για εθνικη ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ (απο αυτην εχουμε...κανταρια...) αλλα για εθνικη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

 

Δηλαδη "νοιαζομαι για τη χωρα μου και πρατω προς το ΚΟΙΝΟ συμμφερον ΟΛΩΝ των κατοικων της γιατι ΜΟΝΟ ετσι θα περναω και ΕΓΩ καλα".

 

Για να καταλαβεις τι εννοω....οι ελληνικες πολεις εχουν σαφως τα ασχημοτερα σπιτια και τους ασχημοτερους δρομους απο τις περισσοτερες χωρες του κοσμου....αλλα και τα πιο κακοδιατηρημενα εξωτερικα σπιτια...ο Ελληνας πως το αντιμετωπιζει αυτο?

 

Μα απλα "φτιαχνει" το ΔΙΚΟ του διαμερισμα "παλατακι" και θεωρει οτι ολα ειναι μια χαρα και ας ειναι η γειτονια ενα μαυρο χαλι.

 

Στο εξωτερικο ΠΡΩΤΑ φτιαχνουν την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ οψη ενος κτιριου,για να ειναι ομορφη η γειτονια και να μην υποβαθμιστει, και μετα τα δικα τους διαμερισματα (περισσοτερα λεφτα εχω δωσει για τους κοινοχρηστους χωρους και την εξωτερικη εμφανιση/συντηρηση της πολυκατοικιας που μενω στο Berlin παρα για το διαμερισμα μου,δεν μπορουσα αλλωστε να κανω και αλλοιως θα με πεταγαν εξω...)

 

Η πολυκατοικια που μενω στην Αθηνα ειναι...ετοιμοροπη αλλα ολα τα διαμερισματα ειναι....deluxe....

 

συγκρινε αν θες και το αποτελεσμα..

 

το σπιτι μου στο Βερολινο (σημειωτεον μπορεις να αγορασεις διαμερισμα με 800-1200 ευρω/τ.μ στο κτιριο μου....ενω τα ρετιρε εχουν 1800 ευρω/τ.μ)

 

3318795839_3f7da910cc.jpg

 

ναι ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΞΤΡΑ φορο για τη συντηρηση του παρκου απεναντι απο το διαμερισμα μου....και φυσικα το θεωρω σωστο μια και το απολαμβανω περισσοτερο απο τους περαστικους...

 

& το σπιτι μου στην Αθηνα  (3000/τ.μ μου ζητησαν οταν θελησα να το αγορασω)

 

phpThumb.php?id=405019&wl=600&hp=450

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και τώρα κάτι δικαιολογίες για το ότι γυρνάνε πίσω πολλοί περί "κλίματος", και "όχι σκοτεινιάζει νωρίς", και "δεν έχει φραπέ", και "δεν μπορώ να καπνίζω παντού" και άπειρα άλλα τέτοια τις βρίσκω απλά τραγικές. Και πίστεψέ με, στη φάση που είμαι τις ακούω συνέχεια ως αποτροπή απ'το να φύγω.  ::)

 

Αυτή είναι μια υπεραπλούστευση, και επίσης πολύ εύκολο για κάποιον να την λοιδωρεί αν δεν ζει έξω. Είμαι κάθετα αντίθετος με την ειδωλοποίηση του "έξω" όσο και με την μοδάτη ισοπέδωση του "μέσα".

 

@OurDarkness

Την ίδια μαλακία μου έλεγε και εμένα ένας ταγματάρχης το '91. Λίγο πριν πάρει το επόμενο επίδομα μετάθεσης. Του είπα να πάει να "....ηθεί" (με 10 μέρες φυλακής).

 

Και ΑΚΡΙΒΩΣ για αυτό το λόγο υπάρχει ακόμη ελπίδα. Σε ευχαριστώ. :) :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι μια υπεραπλούστευση, και επίσης πολύ εύκολο για κάποιον να την λοιδωρεί αν δεν ζει έξω. Είμαι κάθετα αντίθετος με την ειδωλοποίηση του "έξω" όσο και με την μοδάτη ισοπέδωση του "μέσα".

 

Yes please.

Δεν είναι άσπρα - μαύρα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου