Προς το περιεχόμενο

Πεταλιερες+λαηβ ηχος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

 

αρχικα να σας πω οτι δεν μπορεσα να βρω καλυτερο τροπο να γραψω το τιτλο του τοπικ!  ;D

 

οσοι παιζουμε με πεταλιερες εχουμε το προβλημα οτι αλλαζοντας ενισχυτη αλλαζει εντελως ο ηχος μας. Εχω την PODXT Live απτο 2005 (520ευρω παρακαλω κοστισε!)

εχω κανει περι τα 50 λαηβ και τις εχω κανει ολα τα update.

 

Οποτε ημουν με το σχημα που παιζω μπασο ο ηχοληπτης επαιρνε direct απτην πεταλιερα, οταν επαιζα με την κιθαρα επαιρνε με μικροφωνο απτον ενισχυτη και ΠΟΤΕ δεν μαφησαν να παιξω στην κονσολα απευθειας (ουτε καν το δοκιμασαμε) παρολο που επεμενα.

 

Εδω λοιπον ερχεται και ο λογος υπαρξης αυτου του τοπικ, πως το αντιμετωπιζετε αυτο το θεμα οταν δεν υπαρχει η δυνατοτητα να κουβαλησετε τον ενισχυτη σας?

 

(Αν υποθεσουμε οτι δεν μπορειτε επι τοπου τα παραμετροποιησετε τον ηχο σας λογω ελλειψης χρονου στο soundcheck)

 

Προσωπικα η μοναδικη λυση που εχω σκεφτει ειναι να παρω ενα MXR 6 Band EQ το οποιο ειναι ευκολα παραματροποιησιμο, να το καρφωνω αναμεσα στο pod και τον ενισχυτη και διορθωνω τις ατελειες...Πως σας φαινεται? θα προτεινατε καποιο αλλο EQ?

Προσοχη μας ενδιαφερει να γινεται γρηγορα και ευκολα η παραμετροποιηση, αλλιως την καναμε και απτην pod

 

Υγ: Θεωρηστε οτι

1. η αλλαγη του "where are you connected to?" κατα μεσο ορο δεν βοηθαει, (ωστοσο καποιες φορες βοηθησε)

2. η αλλαγη του εικονικου μικροφωνου της πεταλιερας στο AIR παλι δεν εχει γρηγορα αποτελεσματα

 

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω λοιπον ερχεται και ο λογος υπαρξης αυτου του τοπικ, πως το αντιμετωπιζετε αυτο το θεμα οταν δεν υπαρχει η δυνατοτητα να κουβαλησετε τον ενισχυτη σας?

 

απο τη στιγμη που παιζεις με ενισχυτη φανταζομαι οτι χρησιμοποιεις μονο τους βρωμικους ηχους ,πεταλια και ενισχυτες,φυσικα τα υπολοιπα εφε δεν επηρεαζονται απο τους διαφορετικους ενισχυτες.

 

τωρα ποσους βρωμικους ηχους χρησιμοποιεις? 1?2? Αντε να ειναι 3 με 4....

 

Φτιαξε λοιπον 3 μπανκες με τους ηχους που χρησιμοποιεις και σε καθε μπανκα ρυθμισε τους βρωμικους ηχους ωστε να ταιριαζουν με τους 3 βασικους τυπους ενισχυτων που υπαρχουν...δηλ. Marshall,Vox,Fender ,μια χαρα θα εισαι με αυτον τον τροπο.

 

Βοηθαει παντα πολυ το να εχεις τους ενισχυτες με flat eq.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το εχω κανει αυτο!

οριστε τι εχω κανει ως τωρα:

 

1. εφτιαξα ηχο για το input του ενισχυτη μου (randall Rh 50t)

2. εφτιαξα ηχο για το return του ενισχυτη μου (randall Rh 50t)

3. εφτιαξα ηχο στα μονιτορ ενος φιλου

4. εφτιαξα ηχο στο στερεοφωνικο μου

 

χρησιμοποιω

1 ρυθμικο με παραμορφωση

1 lead με λιγο παραπανω μεσαια

1 καθαρο καναλι

 

(σαν συνταγη δεν φαινεται το ποστ μου ως τωρα??  :P)

 

δοκιμαζαμε διαφορα προβαδικα με διαφορους ενισχυτες (αν κανω λαθος τα ονοματα μην κραξετε!  ;D)

 

Marshall:

JCM 800 και 900

AVT

MG

Park (παλια τρανζιστορ εκδοση - ισως και χειροτερη απτον mg)

 

Roland jazz chorus

 

Randall (2 διαφορετικοι με λαμπα στην προενισχυση)

Rh 50t - λαμπατος

 

Vox ac 40 t (αν το γραφω σωστα)

 

Trace elliot 40 watt λαμπα

 

σε ολους αυτους εβγαλα ηχο με τα preset μου (κουτσα στραβα)

 

και παμε για προβα εχουν αλλαξει εναν ενισχυτη και εχουν παρει εναν CRATE θεριο ανημερο, φουλ λαμπα και δεν μπορω να φτιαξω ηχο γιατι "ξινει"

 

αντιστοιχο προβλημα αντιμετωπισα και με τους fender, και σε ενα μαγαζι που ενα jcm2000 (αν δεν κανω λαθος)

 

- η προφανης απαντηση ειναι "φτιαξε εναν ηχο για fender και CRATE"

και εδω ειναι που χρειαζομαι εσας

 

1. αν κανετε κατι διαφορετικο απο μενα (καποιο τιπ ρε αδερφε)

2. αν πιστευετε οτι η λυση του EQ θα βοηθησει

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αποτι θυμαμαι, οι πεταλιερες της tonelab εχουν ενα global eq, που επηρεαζει ολους τους ηχους μαζι. αυτο ηταν σωτηριο στα live για μενα, γιατι με την tonelab direct το μονο που χρειαζοσουν ηταν μια ρυθμιση του eq αναλογα με τον ηχο του χωρου που επαιζες.

 

στο pod ακολουθω και εγω τη μεθοδο του superfunk. χρησιμοποιω δυο τρια μοντελα ενισχυτων, και πειραζω το eq τους κατα τη διαρκεια του soundcheck. επισης παιζει πολυ και το tone control της κιθαρας. και αν θεωρεις δυσκολη τη ρυθμιση σε ενα ροκ λαιβ (με 5-6 ηχους),  που να δεις σε θεατρικο οπου μπορει να εχεις 20-30  ??? ??? ??? ??? ;D .

 

γενικως δεν γινεται οι ηχοι σου να ακουγονται καλα παντου, πρεπει να μαθεις να τους ρυθμιζεις αναλογα με χωρο και ενισχυτη. και τελος, επειδη και μενα μου εκαναν τη ζωη δυσκολη τα μενου, προτιμω να εχω πεταλακια (με ενα αναλογικο amp simulator αν χρειαζεται), και κραταω τα πολυεφφε για τις περιπτωσεις που χρειαζονται (οταν δηλαδη χρειαζομαι .. πολλα εφφε, ηχους διαστημοπλοιο κ.τ.λ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πεταλιερες της tonelab εχουν ενα global eq

 

η SE δεν εχει..

 

Marshall:

JCM 800 και 900

AVT

MG

Park (παλια τρανζιστορ εκδοση - ισως και χειροτερη απτον mg)

 

Roland jazz chorus

 

Randall (2 διαφορετικοι με λαμπα στην προενισχυση)

Rh 50t - λαμπατος

 

Vox ac 40 t (αν το γραφω σωστα)

 

Trace elliot 40 watt λαμπα

 

CRATE θεριο ανημερο, φουλ λαμπα

 

 

3 βασικους τυπους ενισχυτων ειπα οχι ,με εξαιρεση αυτους που εχω κανει bold,18 ειδων ....πατσαβουρες..... ;D

 

γενικως δεν γινεται οι ηχοι σου να ακουγονται καλα παντου, πρεπει να μαθεις να τους ρυθμιζεις αναλογα με χωρο και ενισχυτη.

 

ακριβως,ασε που με τις συγχρονες πεταλιερες αυτο ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι με τα πεταλακια μια και ειναι πολυ πιο παραμετροποιησημες...και εχουν τεραστιες δυνατοτητες eq ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
ακριβως,ασε που με τις συγχρονες πεταλιερες αυτο ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι με τα πεταλακια μια και ειναι πολυ πιο παραμετροποιησημες...και εχουν τεραστιες δυνατοτητες eq Wink

 

αληθεια ειναι αυτο, απο αποψης δυνατοτητων. αλλα η ευκολια του πεταλιου, σκυβεις, τρια κουμπακια δεκα δευτερολεπτα.. ;D

 

και γενικως πολυπλοκα παραμετρικα eq, πολλες ρυθμισεις, περιπλοκα πραγματα δε λειτουργουν συνηθως στην ελλαδα, οπου τα soundcheck ειναι παντα προχειρα και γρηγορα, οι χωροι δυσκολοι απο ακουστικης αποψεως, το κοινο θορυβωδες, κτλ κτλ.. εγω τουλαχιστον μεχρι bass middle treble και πολλα ειναι .. ;D ;D ;D αντε και κανα phase reversal και notch filter στις ακουστικες... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου