Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση θορύβου από ηχογραφημένο μέρος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

σχετικά με το ίδιο θέμα, ήθελα να πω ότι εγώ ηχογραφούσα συνδέοντας την έξοδο της κονσόλας (όπου πάνω είχα ένα αρμόνιο και μικρόφωνο), στο mic του Laptop.

Ηχογράφησα με το audacity.

Καθόλη τη διάρκεια της ηχογράφησης ακούγεται ένα δυνατό τζζζζζζζζ.

 

Εξαφανίστηκε όταν έβγαλα το λαπτοπ από την πρίζα και το άφησα να λειτουργεί με την μπαταρία του μόνο!!!!!

 

Το πρόβλημα που έχω όμως τώρα είναι ότι η μπαταρία τα έχει παίξει και δεν κρατάει πάνω από λίγα δευτερόλεπτα... Καινούργια έχει 90€ - 100€.περίπου

 

Έχω ήδη ηχογραφήσει ένα κομμάτι και θέλω να απομακρύνω τον θόρυβο. Δυστυχώς δεν γίνεται να το ξαναηχογραφήσω γιατί η τραγουδίστρια έφυγε μακρυά......

 

Άρα θέλω να απομακρύνω θόρυβο από ήδη ηχογραφημένο κομμάτι. Διάβασα παραπάνω και όντως το audacity δεν κάνει τίποτα με την επιλογή "Απομάκρυνση θορύβου". χαλάει όλο το κομμάτι.

 

Τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@killbill

 

απλά να ξέρεις πως είναι σύνηθες αυτό με τα λάπτοπ και τις γειώσεις τους και πως μπορείς να βρεις μπαταρίες στο ebay και με 40Ε (όχι αυθεντικές αλλά εγώ πρέπει να την έχω πάνω από χρόνο και συμπεριφέρεται φυσιολογικότατα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ευχαριστώ. μάλλον αυτό θα κάνω.

 

επί την ευκαιρία να σε ρωτήσω, η σωστή χρήση της μπαταρίας στο λαπτοπ ποια είναι;

1. όταν έχεις το λάπτοπ στο ρεύμα πρεπει να είναι και η μπαταρία πάνω στο λαπτοπ μαζι;

2. να το λειτουργείς μόνο με την μπαταρία μέχρι να αποφορτίζεται τελείως και να την φορτίζεις τότε ξανά;

3. να λειτουργείς το λαπτοπ με ρεύμα αλλά την μπαταρία να την έχεις βγάλει

 

 

ποιο είναι το σωστό ώστε η μπαταρία να έχει διάρκεια;

 

τέλος, πάντων μπορώ να κάνω κάτι με το mp3 κομμάτι μου; γιατί είναι αδύνατον δυστυχώς να το ξαναηχογραφήσω ακόμα και αν λύσω το θέμα του θορύβου...

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηλεκτρονικός δεν είμαι αλλά απ'οσα μου χουν πει και έχω διαβάσει έχω καταλήξει πως η ορθότερη χρήση είναι η 3

 

όσο για την αφαίρεση του ήχου...επίσης έχω ακούσει για προγράμματα που μπορούν να αφαιρέσουν τον θόρυβο αλλά εν μέρει, κανένα δε θα το κάνει εξ'ολοκλήρου χωρίς να επηρεάσει και την υπόλοιπη ηχογράφηση...

για συγκεκριμένη πρόταση όμως δυστυχώς θα πρέπει να περιμένεις να απαντήσει κάποιος εμπειρότερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ανεβάζεις άλλη μία σε stereo σε παρακαλώ πολύ;

Sorry, δεν μπορώ να δω σε mono...

 

Εάν ο θόρυβος είναι σε όλα σου τα κανάλια, τουλάχιστον τα όργανα τα έχεις κάπου και σε midi ή τα έχεις μόνο σε audio ?

Εάν τα έχεις σε midi, μπορείς όλα τα backing να τα ξαναγράψεις πεντακάθαρα.

 

Σχετικά με τη φωνή της κοπέλας, υπάρχει κάπου καθαρή σε ένα κανάλι μόνη της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όλα (φωνή, αρμόνιο) είναι σε ένα κανάλι.

ηχογράφησα με το audacity.

Κρίμα...

Ίσως κάποιος άλλος μπορεί να σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου