Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση θορύβου από ηχογραφημένο μέρος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασε τώρα ο longshadow (thanks again!) και αφαίρεσε θόρυβο με το cubase με αρκετά ικανοποιητικά αποτελέσματα.

(Πως ακριβώς και που το βρήκε και το έκανε, δεν το χω βρει ακόμα, από αύριο πάλι! :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το πρώτο track που παραθέτεις δεν εχει θόρυβο. Έχει λίγο φύσημα (hiss) στο background, που είναι φυσιολογικό ειδικά με active DI's. Ο ηλεκτρονικός θόρυβος (hum) που υπήρχε δεν υπάρχει σε αυτο το κλιπάκι.

 

Έχε υπόψιν ότι τα καλώδια παίζουν επίσης μεγάλο ρόλο στο hum. Καλώδια με πυκνό μπλεντάζ (θωράκιση) απομονώνουν πολύ καλύτερα από τέτοιους θορύβους. Τα sssnake καλώδια του Θωμά για παράδειγμα (το φτηνό 3m καρφί-καρφί για παράδειγμα) δεν έχουν ιδιαίτερα καλή θωράκιση. Σε κατάσταση παιξιματος κλπ δεν το πολυαντιλαμβάνεσαι, αλλά σε ηχογράφηση φαίνεται (μιλάω εκ πείρας).

 

Έχε επίσης υπόψιν ότι ο θόρυβος hiss (το φύσημα φσσσσσς που ακούς στο βάθος) δεν προκαλείται από ηλεκτρομαγνητικά αίτια, αλλά από το ίδιο το κύκλωμα και είναι ο λεγόμενος Θερμικός Θόρυβος (Thermal Noise) που έχει τα χαρακτηριστικά του White Noise (δες http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_noise και http://en.wikipedia.org/wiki/White_noise ). Αυτό το λέω για να σου πω ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά γι αυτόν το θόρυβο στην πηγή του εκτός από το να χρησιμοποιήσεις άλλα κυκλώματα (άλλο πετάλι, ενισχυτή, κάρτα κλπ) ή με κάποιο lowpass φίλτρο να κόψεις τις υψηλές του τουλάχιστον, που ακούγονται και περισσότερο. Επίσης αυτού του είδους ο θόρυβος κόβεται εύκολα με εργαλεία σαν το denoiser που χρησιμοποίησες χωρίς πολλά artifacts, αλλά χρειάζεται προσεκτική ρύθμιση πράγμα που απ ότι κατάλαβα δε γίνεται στο software σου. Στο Cool Edit για παράδειγμα υπάρχει πολύ καλός denoiser με πολλές ρυθμίσεις.

 

Για το hum δεν επεκτείνομαι γιατί ακούω ότι το έκοψες...

 

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://wiki.audacityteam.org/wiki/Noise_Removal#Other_Techniques

 

Δες μηπως σε βοηθαει και αυτο (αν δεν το εχεις δει ηδη).

 

Σε καθε περιπτωση, το καλυτερο ειναι να βρεις την πηγη του θορυβου και να την απομονωσεις, οχι να γραφεις με θορυβο και μετα να τον φιλτραρεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτό που άκουσα μου φαίνεται οτι ο αλγόριθμος βασίζεται σε απλή εφαρμογή της αναστροφής φάσης σε σχετικά φαρδιές όμως μπάντες με αποτέλεσμα το... αποτέλεσμα  ;D να θυμίζει οτι έχει περάσει από modulation filter.

 

Μόνο του δεν ακούγεται αλλά για avant-garde, pre/post, electrogrunge church metal καταστάσεις είναι ωραίο  :D

 

Πλάκα-πλάκα είναι ουσιαστικά μια ωραία ιδέα για custom modulation filtering: ηχογραφείς τη μπασσογραμμή, γράφεις και π.χ. μια σφυρίχτρα ή μια ξύστρα στο άσχετο και την περνάς απ'τον αλγόριθμο για να κάνει το "cancellation" για να βγει κάτι διαστημικό!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και για τις επιπλέον πληροφορίες μπλου, τελικά τακτοποίησα αρκετά ικανοποιητικά το πρόβλημά μου, ως εξής,

 

Από ότι κατάλαβα η ηχογράφηση στο audacity και στο cubase γίνεται με διαφορετικό τρόπο. Στο μεν audacity παίρνει σήμα ανεξαρτήτως από το που έχω τοποθετημένο το mix knob της m-audio, ενώ στο cubase μπορεί να πάρει σήμα ΜΟΝΟ αν το έχω γυρισμένο στο input. Από δική μου βλακεία είχα ανοικτό και το knob για το μικρόφωνο γιατί νόμιζα πως ενίσχυε το σήμα, κάτι το οποίο έβγαζε τρελό θόρυβο. Το έκλεισα και φύσημα τέλος.

 

Επίσης ηχογράφησα αυτή τη φορά από την έξοδο για ακουστικά του roland, η οποία έχει το αρνητικό ότι δεν ακούω από τον ενισχυτή τι παίζω, αλλά έχει το θετικό ότι μπορώ να τον ανοίξω αρκετά ώστε να πάρει καλό σήμα και να μη χρειάζεται να το ενισχύσω με το μέτριο gain από το audacity.

 

Μέχρι να πάρω το xlr καλώδιο, είμαι σε αναμονή.

 

Κατα τ΄ άλλα ο ενισχυτής αν τον ανοίξω αρκετά εδώ βγάζει φύσημα σημαντικό το οποίο πλέον ξεκαθάρισα ότι οφείλεται στην ανύπαρκτη γείωση στο σπίτι. Κάτι το οποίο δε παίζει να διορθώσω εγώ σύντομα. Έχω βάλει ένα πολύπριζο πλέον να καλύπτει όλες τις συσκευές, τακτοποίησα και τα καλώδιά μου και ξεκαθάρισε το τοπίο κυριολεκτικά :)

 

Εφ' όσον δεν περνάει στην ηχογράφηση πλέον, δε θα κάνω και τίποτα άλλο γι αυτό.

 

Jase, θα προχωρήσω σιγά σιγά και σε τέτοια παράξενα, περίμενε το επόμενο θέμα μου, ΧΕΛΠ πως να ηχογραφήσω καραμούζα!!

sabbath_track.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα. Αν και λιγο εξω απο το θεμα πιστευω να σε βοηθησει καπως αν θελεις να γραπσεις απο την αρχη και οχι να αφαιρεσης απο ηχογραφημενο κομματι. Ειχα ενα παρομοιο προβλημα πριν απο λιγο καιρο. Οταν ηχογραφουσα ειχα πολυ θορυβο. Ακομη και αν απλα ακουγα μουσικη και ειχα την κονσολα πανω στην καρτα ηχου. Μολις εβγαζα την κοσνολα πανω απο την καρτα ηχου ολα οκ. Εκοψα την γειωση τησ κονσολας ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!!!! αλλα μεσα απο το Noiz ακουσα μερικες πολυ καλες συμβουλες (και τρομακτικες μπορω να πω και την μ@@@@κια που εκανα και επανεφερα τη γειωση που φτιαχτηκε για να ειναι εκει και οχι να την κοβει ο καθε μ@@@ας σαν εμενα). Τελικα η λυση ηταν πολυ απλη αν και ο λογος που γινοταν αυτο λιγο παραξενο. Λοιπον εβαλα σε μια γραμμη του πινακα του σπιτιου μου την κονσολα η οτι αλλο ειχε ενισχυση την ωρα που εγραφα και σε μια εντελως διαφορετικη γραμμη (αλλη ασφαλεια στον πινακα εννοω) τον υπολογιστη. Καποιος απο δω μεσα μου ειπε γιατι γινοταν αυτο αλλα δεν θυμαμαι. Το προβλημα ηταν πολυ πολυ εντονοτερο οταν εβαζα μια TFT οθονη στη ιδια γραμμη. Κανε μερικα πειραματα. Δεν εχεις να χασεις τιποτα. Σε μια γραμμη του πινακα τα μηχανηματα και σε μια αλλα ενταλως μονο τον υπολογιστη. Ελπιζω να βοηθησα λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα σχόλια, να πω ότι πρόκειται για ηχογράφηση στο σπίτι μου (ενοικιαζόμενο) όπου δεν έχω και τις τρελές δυνατότητες να πειραματίζομαι με πίνακες, καλώδια πρίζες κ.α. ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

καλημέρα σας  ::)

είμαι καινούριος στο site αλλά πράγματι είναι πολύ καλό.... ::)

 

θα ήθελα βοήθειααααααααααα :o

 

όταν πατάω το πορτοκαλί κουμπάκι στο cubase (monitor) βγάζει (σε δυνατή ένταση το ακούς) ένα ήχο σαν παράσιτα ήχου,το ίδιο γίνετε και σε ηχογρ απο synths (midi) σε μετατροπή audio μέσω κονσόλας ήχου (καινούρια soundcraft fx16 II) τα ίδια μου έκανε και με την παλιά κονσόλα mackie. όταν γράφω απο κάρτα ήχου (m audio 410 firewire) με μικρόφωνο στο cubase δεν γίνετε αυτό αλλά αν πατήσεις το monitor κουμπάκι στο cubase αρχίζει τα ίδια.τα καλώδια που έχω είναι όλα καρφί-καρφί.ο υπολογιστής είναι κ αυτός καινούριος τελευταίας τεχνολογίας (τα ίδια είχα κ με τον πιό παλιό) επίσης όταν αυτο το κουμπί είναι πατημένο και ακους αυτό το θόρυβο όταν μετακινώ το ποντίκι ή ανοίγω κ κλείνω παράθυρο ακούς περισσότερες παρεμβολές στο σήμα.

 

ευχαριστώ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν μετακινώ το ποντίκι ή ανοίγω κ κλείνω παράθυρο ακούς περισσότερες παρεμβολές στο σήμα.

 

 

Aν το ποντίκι είναι ασύρματο, απομάκρυνέ το από την κάρτα ήχου.

जय गुरुदेव ॐ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου