Προς το περιεχόμενο

Eισαγωγή νέων ήχων σε alesis dm5


dalla_vale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, και συγνώμη αν το θέμα έχει ξαναειπωθεί (που λογικά κάπου θα έχει ξαναποσταριστεί, αλλά με τη στραβωμάρα μου και τη ζάλη μου-εξεταστική  :P - δεν το βλέπω)

 

Θέλω να εισάγω νέους ήχους στο dm5 (όχι οτι οι stock με χαλάνε, αλλά νταξει). Για παράδειγμα ένα απο τα ταμπούρα που υπάρχουν στο addictive drums κλπ (να τους αποθηκεύσω δηλαδή στον εγκέφαλο ώστε να τους χρησιμοποιώ χωρίς να χρειάζεται pc). Κάτι τέτοιο είναι εφικτό στο συγκεκριμένο εγκέφαλο;; Επειτα, η κάρτα ήχου παίζει ρόλο;; Και αν γίνεται, το μόνο που χρειάζομαι είναι ένα καλώδιο midi σε usb (εδώ έχω laptop μόνο δυστυχώς)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΣΕΤ ΗΛ. ΤΥΜΠΑΝΩΝ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ DM5;ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ROLAND ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ  ΛΥΣΗ ΤΗΣ ALESIS ΛΟΓΟ ΤΙΜΗΣ. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, και συγνώμη αν το θέμα έχει ξαναειπωθεί (που λογικά κάπου θα έχει ξαναποσταριστεί, αλλά με τη στραβωμάρα μου και τη ζάλη μου-εξεταστική  :P - δεν το βλέπω)

 

κλείσε τα βιβλία, πάρε ενα depon και ξεκουρασου. οταν ξυπνήσεις ανοιξε τον υπολογιστη σου και βαλε keywords στο search του forum ισως να βρεις απαντηση  :P

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Beeros ψάχτηκα και στον μιστερ γουγλη και τελικά δεν γίνεται η αποθήκευση των samples. Αν είναι να γίνει κάτι πρέπει να γίνει με το pc δίπλα  :-\ Αρα πάμε εξωτερική κάρτα ήχου (κάποτε έπρεπε να γίνει).

 

Φίλε Undo_an, τα alesis είναι μια χαρά για την τιμή τους, τουλάχιστον για την τιμή που τα πήρα εγώ, 450e περίπου, με το πακέτο να έχει: Αlesis dm5 module, Alesis pro kit, Alesis surge cymbals (τα αγαπαω!) και mapex throne και πεταλι (το οποιο δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτε πάντως οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη) και ακουστικά.

 

Για μενα το μεγάλο πρόβλημα του κιτ είναι η μπότα. Οχι μόνο ο θόρυβος, νταξει αν δεν παίζεις σε βάρβαρες ώρες (πχ 3 το βράδυ) θα είσαι οκ. Αλλα η αίσθηση είναι σκατά.. Κατα τ' αλλα το σετ είναι αρκετά αξιόπιστο, το ρακ είναι πολυ σταθερό, το dual zone snare και το dual zone ride τα πάνε περίφημα. Ορισμένες απουσίες στον εγκέφαλο (όπως aux-in και μετρονόμος) μπορούν να ξεπεραστουν με λίγη φαντασία και... 3 ευρώ (splitter καλωδίων και 1-2 καλωδιάκια).

 

Παντως όλα εξαρτόνται απο το budget σου. Αν έχεις τη δυνατότητα να πάς σε roland πήγαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου