Προς το περιεχόμενο

Οχι ρε μαμωτο ποιος θα μας παιζει το ροκ τωρα στην Ελλαδα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά όμως να αγιάσει το στόμα σου!! Μην ξεχνάμε εξ άλλου και τα λεγόμενα B.I.G. bands...  ;) Και δεν θα βαρεθώ να το λέω, είμαστε η χώρα που έρχονται κάθε χρόνο οι Scorpions, αλλά οι Franz Ferdinand ακυρώνουν λόγω χαμηλής προπώλησης!!!!

 

 

εντιτ. το άλμπουμ του Sivert Hoyem, ήταν όντως καλό!  8)

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταλαβαίνω πως σου αρέσουν πολύ. Το σέβομαι απόλυτα. Μου άρεσαν κι εμένα όταν ήμουν σε μια άλλη πιο τρυφερή ηλικία. Όμως να υποστηρίζεις ότι οι Scorpions δημιούργησαν ολόκληρο μουσικό κίνημα είναι υπερβολικό.

 

Πέρα από αυτό, δεν θα πρέπει να συγχέουμε την επιτυχία που έχει ένα συγκρότημα στην Ελλάδα με αυτή που έχει στους δύο "κοιτώνες" της μουσικής, δηλ. σε ΗΠΑ και Αγγλία. Καλώς ή κακώς η μουσική βιομηχανία βρίσκεται εκεί και από εκεί ορίζει τα πράγματα. Οι Scorpions ποτέ δεν ήταν μεγάλο όνομα εκεί. Απέχουν πολύ από το να συγκριθούν με ονόματα όπως οι Floyd, οι Zeppelin, κλπ., όχι μόνο όσον αφορά την μουσική τους επίδραση αλλά ακόμη και την επιτυχία τους.

 

Όχι δεν ισχυρίστηκα ακριβώς αυτό (δηλ. ότι η μουσική των Scorpions έχει δημιουργήσει κίνημα), εάν ξαναδιαβάσεις εκείνο το σημείο θα δεις ότι η κουβέντα είχε ''μεταφερθεί'' (με αφορμή την κίνηση αυτή των scorpions) σε ονόματα όπως AC/DC, MAIDEN, DIO...που είναι κατά κάποιον τρόπο τα επόμενα ονόματα που έχουν πάρει ''σειρά'' για σύνταξη (και σίγουρα πολύ πιο επιδραστικά από τους Σκορπιούς).

 

Γενικά έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που αναφέρεις.

 

Εντάξει, οι Scorpions δεν είναι ούτε μένα το αγαπημένο μου συγκρότημα όλων των εποχών (και μένα μου άρεσαν περισσότερο σε πιο τρυφερή ηλικία) απλά ό,τι καλό ανέφερα γι'αυτούς στο συγκεκριμένο θρεντ είναι επειδή τους σέβομαι απόλυτα γι'αυτά που έκαναν (δισκάρες τα πρώτα τους άλμπουμ) και σέβομαι την σχέση τους με το ελληνικό κοινό (όχι δεν βρίσκω ντροπή που έπαιξαν φέτος στην επαρχία, ακόμα και αν είμαστε η τελευταία χώρα που τους ακούει, απλά σκεφτείτε τί οφείλουν οι Έλληνες ροκάδες (ειδικά των 80'ς) σε αυτούς)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,για τους παλι Γερμανους Birth Control τι γνωμη εχετε;

Εμενα μου εχουν δημιουργησει κατα πολυ καλυτερη εντυπωση απο τους Σκορπιους.

MAHNAMAHNA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην ακούσουν οι Αγγλοι γερμανικό συγκρότημα όσο καλό κ αν είναι.Οι Scorpions είναι φοβερό συγκρότημα κ είναι άδικο να προσπαθούμε να τους συγκρίνουμε με άλλα συγκροτήματα που έδρασαν σε διαφορετικές εποχές.Σε εποχές που το ροκ ήταν κίνημα κ έφτιαχνε μύθους..Αν κ το τελευταίο τους τους cd είναι πολύ καλό έπρεπε να είχαν σταματήσει προ πολλού.Τώρα θα είχαμε καλύτερη γνώμη γι αυτούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως με τους Kraftwerk είχαν κωλώσει όλοι... Τους είχαν για θεούς όλοι οι βρετανοί συνθεσαϊζάδες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως με τους Kraftwerk είχαν κωλώσει όλοι... Τους είχαν για θεούς όλοι οι βρετανοί συνθεσαϊζάδες.

Ναι αλλά εκεί οι Γερμανοί παίζαν στην έδρα τους.

Κάτι που αναγνώριζαν οι Άγγλοι.

Στο άλλο γήπεδο όμως ήταν ένα καχέκτυπο από κάτι που οι Άγγλοι το είχαν ψωμοτύρι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αρχίσω λέγοντας ότι ΔΕ μου αρέσουν οι scorpions και κατά καιρούς έχω ρίξει κι εγώ το σχετικό δούλεμα στους fan τους...

 

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ...

Εσύ ρε μεγάλε που άνοιξες το θέμα... Δε νομίζεις ότι ο τίτλος είναι λίγο άκυρος, ειδικά όταν θες να ανακοινώσεις μια τόσο σημαντική είδηση (και μην πει κανείς πως δεν είναι)? Μπορεί ο καθένας να ρίξει ΤΟ θάψιμο για τη μουσική των scorpions... Όχι ομως και για το ότι επισκέπτονται συχνά την Ελλάδα...

 

Δηλαδή αν δεν παίξουν οι Scorpions, οι Maiden, οι AC/DC κλπ το ροκ στην Ελλάδα ποιος θα το παίξει? Η μπάντα σου? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ομως και για το ότι επισκέπτονται συχνά την Ελλάδα...

 

Φυσικα ακομα και οι αφρικανικες χωρες εχουν δικαιωμα στο..καλο...ροκ (& στο καλο κοκορετσι)... :P

 

Επισης δεν θυμαμαι να εχουμε πιει και πολλες μπυρες μαζι (ουτε βεβαια θελω να γινει ποτε αυτο)  για να εχεις το δικαιωμα να με αποκαλεις "μεγαλο" & να μου κανεις και προσωπικη επιθεση .... ::)

 

Η μπαντα μου ΕΥΤΥΧΩΣ δεν παιζει ροκ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο εμενα σε ολους τους φιλους...παιδια ειλικρινα νομιζω οτι παραβλεπετε,ορισμενοι,το γεγονος οτι απτους σκορπιους περασαν 2 εκ των κορυφαιων κιθαριστων του ροκ συμπαντος(michael schenker,uli jon roth),2 κιθαριστες που αποτελεσαν πηγη εμπνευσης για την πλειοψηφια των μετεπειτα ροκ κιθαριστων.αυτο λεγεται ΕΠΙΔΡΑΣΗ κυριοι.

 

και ειναι αλλο η επιδραση στους μουσικους του κοσμου και αλλο η επιδραση στους απλους καταναλωτες(πωλησεις δηλ.)αν και καταφεραν να φτασουν και στην κορυφη της αμερικης αν θυμαμαι καλα το 84.αν κανω λαθος συμπαθατε με :)

 

τελος ειναι τουλαχιστον φαιδρο, καποιοι να ειρωνευονται μια μπαντα που επαιξε 40 χρονια σε ολο τον πλανητη ,με συνεπεια και σεβασμο στο κοινο της

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της πλάκας που με όποιον συζητάω το θέμα Σκορπιονς η πρώτη ερώτηση είναι "και ποιος θα μας παίζει τα καλοκαίρια" (αλήθεια)

 

Εννοείται τους σέβομαι τους σκόρπιονς. Άντε μπορεί από αντίδραση να πάω και να τους δω. (NOT.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου