Προς το περιεχόμενο

Οχι ρε μαμωτο ποιος θα μας παιζει το ροκ τωρα στην Ελλαδα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι ομως και για το ότι επισκέπτονται συχνά την Ελλάδα...

Βασικά ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που θα έκραζα τους Scorpions προσωπικά. Είχε γίνει εντελώς γραφικό το πράγμα, ειδικά την τελευταία φορά που παίξανε παρεούλα με τον "Βασίλη". Έλεος, πραγματικά.

 

Δηλαδή αν δεν παίξουν οι Scorpions, οι Maiden, οι AC/DC κλπ το ροκ στην Ελλάδα ποιος θα το παίξει? Η μπάντα σου? :P

Όσο κι αν εκτιμώ όλα τα ονόματα που ανέφερες και τους έχω ακούσει εκτενώς, μήπως είναι καιρός πια το ροκ στην Ελλάδα να ξεκολλήσει από το ελαφρώς passée μοτίβο των hard rock-metal bands από τα 70-80's;

 

τελος ειναι τουλαχιστον φαιδρο, καποιοι να ειρωνευονται μια μπαντα που επαιξε 40 χρονια σε ολο τον πλανητη ,με συνεπεια και σεβασμο στο κοινο της

Σωστό αυτό, με τη διαφορά ότι θα έπρεπε να έχουν σταματήσει καμιά 10αριά χρόνια πριν αν πραγματικά ήθελαν να αποχωρήσουν "on a high note" όπως είπαν...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κριμα που δε σε ρωτησαν αγαπητε alchemist και συνεχισαν να παραγουν μουσικη:-\ :-\ :-\

 

ισως να γλιτωναν ετσι την απαξιωση των "μουσικαρων" του noiz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλαδα συρτακι τζατζικι μουζακα κ σκορπιονς!

 

τελευταια χρονια φετος...... :(

 

 

εαν δεν ειχε παιξει κιθαρα ο ΘΕΟΣ Uli ουτε θα τους ειχα ακουσει.

 

 

 

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλχημιστή, συμφωνώ πως πρέπει να ξεκολλήσουμε από τα ακούσματα των 70s-80s και να ακούσουμε και κάτι το καινούριο, το διαφορετικό.. Και μη νομίζεις πως απευθύνεσαι σε κανάν κολλημένο ή κανάν φόρεσε-το-φλάι-και-τα-άρβυλα οπαδό της τότε μουσικής...

 

Όμως δε βρίσκω πουθενά κάτι το αρνητικό στο να έρχεται συχνά μια μπάντα κι απ τα μέρη μας και να παίζει και σε άλλες περιοχές πέρα από Αθήνα-Θεσσαλονίκη! Ειδικά η κίνηση να παίξουν Μυτιλήνη νομίζω πως αξίζει εκτίμησης...

 

Φυσικα ακομα και οι αφρικανικες χωρες εχουν δικαιωμα στο..καλο...ροκ (& στο καλο κοκορετσι)... :P

Κοίτα, εσύ μπορεί να έχεις και τα φράγκα και να την κάνεις κάθε Σαββατοκύριακο για τα μεγαλύτερα ευρωπαικά φεστιβάλ, οι περισσότεροι όμως που δεν τα έχουμε θέλουμε μεγάλα ονόματα και στην ελλάδα...

 

Επισης δεν θυμαμαι να εχουμε πιει και πολλες μπυρες μαζι (ουτε βεβαια θελω να γινει ποτε αυτο)  για να εχεις το δικαιωμα να με αποκαλεις "μεγαλο" & να μου κανεις και προσωπικη επιθεση .... ::)

Δεν είναι λίγο αστείο να μιλάς για προσωπικές επιθέσεις όταν εσύ απαξιώνεις ένα από τα σπουδαιότερα (είτε το θες είτε όχι - ούτε εμένα μου αρέσουν αλλά τι να κάνουμε) γκρουπ παγκοσμίως? Η ειρωνια στον τίτλο τι είναι?

 

Πες μου σε παρακαλώ ποια είναι η προσωπική επίθεση που σου έκανα... Ειδικά με το (-2) στο κάρμα έχω αρχίσει και ανησυχώ, πρέπει να είπα κάτι βαρύ!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Superfunk ξεκινησε ενα θεμα με ψιλοπεριπαιχτικη(???) διαθεση κι ενω δεν δηλωνει ουτε πως παιζει ροκ ουτε ροκας στα ακουσματα του πολλοι πεσαμε να τον φαμε. Ολοι εμεις που κ ροκαδες δηλωνουμε κ υποτιθεται οτι παιζουμε ροκ παναθεμα μας γιατι δεν παραδεχομαστε οτι μας εχουν περασει απειρες παρομοιες σκεψεις απο το μυαλο για την πορεια της εν λογω μπαντας τα τελευταια (αρκετα) χρονια. Για να μη σπειρω θυελες αλλαζω το α πληθυντικο για το υποτιθεται πως παιζουμε ροκ κ το κανω α ενικο αν και πιστευω πως πολυ καταλαβαινουν τι εννοω.

 

Σιγουρα δε χρειαζεται να εχω το μεγεθος των σκορπιων για να μπορω να κρινω αν θεωρω την πορεια και την αισθητικη τους πλεον κιτς ετσι δεν ειναι? Ουτε εγω θα κρινω την θεση αυτης της μπαντας στην ιστορια ακομα κι αν ορυομαι (συγγνωμη ημουν πρωτοδεσμιτης κ δεν ξερω πως γραφεται, ειμαι δε και κρυωμενος) καθε δυο ποστ για το ποσο τους απεχθανομαι η οχι κ πως εχουν καταντησει η οχι. Εχουν φροντισει οι πωλησεις τους και κατι κομματαρες σαν το ΣΕΗΛΣ ΟΦ ΚΑΡΟΝ γιάυτο πολυ καιρο πριν. Ουτε θα τους κανω κακο με το να λεω δημοσια τη γνωμη μου. Αμφιβαλλω αν κ σε πανηγυρια να παιζανε θα κανανε κακο πλεον στην καριερα τους. Δε θα πετυχαινε βεβαια γιατι η γουρνοπουλα στη λαδοκολα πρεπει να συνοδευεται ηχητικα αλλιως...

 

Ειλικρινα δε κανω πλακα με οσα λεω. Ουσιαστικα το αρχικο ποστ επρεπε να αντιμετωπιστει με πιο χιουμοριστικη διαθεση απ'ολους μας. Δεν θα προσεβαλε τους σκορπιους σε καμμια περιπτωση. Το πως διαχειριζεται την καριερα του ο καθε μουσικος αφορα μονο τον ιδιο. Το τι σκεψεις κ συναισθηματα προκαλει στον ακροατη η πορεια του καθε μουσικου αφορα ...τον ακροατη. Η αποψη μου για την συγκεκριμενη πορεια τα τελευταια χρονια ειναι πως πρεπει να προσεγγιστει με χιουμορ. Οι σκορπιονς νομιζω πως παρ'ολα αυτα θα κοιμηθουν ησυχοι κ το πολυ πολυ να μη μου στειλουν ειδικη προσκληση οταν ξαναρθουν. Εχω δεν εχω δικιο που γελαω με αυτα που κανουν τωρα, δε σημαινει ουτε πως απαξιω την καριερα τους, ουτε πως εγω αποκλειεται να την εκλεινα με τον ιδιο τροπο μετα απο 40 χρονια.

 

Και προφανως ειναι δεδομενο πως αν ημουν αντιστοιχης εμβελειας τραγουδοποιος/διασκεδαστης/μουσικος/κιθαριστας ο,τι θελετε βαλτε, δεν θα ημουν τωρα στο νοιζ να σχολιαζω αυτο το θεμα..

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδια,τον κοσμο που ΓΕΜΙΣΕ σε ΟΛΗ την Ελλαδα τα γήπεδα τον ρωτάτε?

 

Δεν έρχονται...ειναι Ντίβες.

Ερχονται συνεχεια...ειναι γραφικοι και Λαικοι.

 

Και τι προ 10ετιας επρεπε να ειχαν σταματησει λετε?

Το "Humanity" το έχετε ακουσει,που εχει για πλακα 5-6 ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ?

"The Game Of Life,Humanity,Love will Keep Us Alive,You're Loving me to Death" κλπ?

 

Που είναι ολοι αυτοι οι.."δικοι" σας?

Οι Legendary υπερμαχοι του Rock?

Oi Ζεππελιν,oi Doors,ο Hendirx?

 

Αντε να θαψουμε και τους Σκορπιους να τελειωνουμε...

Ναι,ειναι εμπορικη κινηση,οπως και ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κινηση κανει καποιος στη δισκογραφια.Δε παει για tour για να παιξει μονος του.Δε βγαζει album για να το ακουει μονος του.

 

Και δεν ειμαι ουτε καν οπαδος της μουσικης τους...

 

ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΟΜΑΔΑΡΑ!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spy πανω που ειχα ετοιμασει ενα ποστ αριστουργημα για να υποστιριξω-διευκρινησω οσα ελεγα πριν, ποσταρεις εσυ κ μου το καταστρεφεις.  :'(  :PΕχεις δικιο. Το ματωσαμε.  ;D

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εκεί οι Γερμανοί παίζαν στην έδρα τους.

Κάτι που αναγνώριζαν οι Άγγλοι.

Στο άλλο γήπεδο όμως ήταν ένα καχέκτυπο από κάτι που οι Άγγλοι το είχαν ψωμοτύρι.

Oi Aγγλοι ειναι ενας παραξενος λαος.

Απο τη μια αν πη καποιος <<χη ουερκς ιντιλλεκτουαλι>>που πα να πη στη γλωσσα του <<δουλευει πνευματικα>>,οΑγγλος ξεβρακωνεται.

Απο την αλλη ειναι<<μποουριν αουρ τιτς>>αν τους φας στη μαπα.

MAHNAMAHNA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελαίνομαι να διαβάζω αναλύσεις για το φαινόμενο SCORPIONS. Συνεχίστε. :-*

 

οντως μονο στην Ελλαδα θα μπορουσε να συμβει κατι τετοιο.. ;D

 

Δεν είναι λίγο αστείο να μιλάς για προσωπικές επιθέσεις όταν εσύ απαξιώνεις ένα από τα σπουδαιότερα (είτε το θες είτε όχι - ούτε εμένα μου αρέσουν αλλά τι να κάνουμε) γκρουπ παγκοσμίως?

 

συγνωμη αν ηξερα οτι ΕΠΑΙΖΕΣ στους Scorpions δεν θα ανοιγα το θεμα...Ο Uli εισαι? ;D

 

παντως αν ΔΕΝ παιζεις στους Scorpions σου λεω οτι δεν ειναι ενα απο τα..σπουδαιοτερα συγκροτηματα παγκοσμιως αλλα σιγουρα ενα απο τα...καγκουροτερα... ;D

 

Πες μου σε παρακαλώ ποια είναι η προσωπική επίθεση που σου έκανα..

 

εχεις και χιουμορ ε?

 

http://el.thefreedictionary.com/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%89%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AE

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου