Προς το περιεχόμενο

25 χρόνια John Lennon


Aiolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελληνικο ροκ ΔΕΝ υπαρχει (ουτε στη νοοτροπια ,ουτε στη μουσικη,ουτε στο παιξιμο,ουτε πουθενα...) ,δεν υπήρξε ποτε και ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να υπάρξει (φταινε τα κεφτεδακια της μαμας,ο ελληνικος χαβαλες & ο πολυς ηλιος :wink: :lol: )

 

Τωρα για τον Lennon δεν νομιζω να μπορει καποιος να αμφισβητησει την μουσικη του προσφορα

(αν & προσωπικα νομιζω οτι ο McCartney εκανε πολυ καλυτερη μουσικη μετα την διαλυση των Beatles,αν και ανηκω στην Rolling Stones "μερια" & οι Beatles δεν μου πολυαρεσουν,αν & τους εκτιμω & αναγνωριζω απολυτα)

 

Το να εξισωνουμε μια μετριοτητα (μουσικη μετριοτητα )οπως ο Σιδηροπουλος με τον Lennon ειναι το λιγοτερο αστειο... 8O

 

Τωρα για την "κοινωνικη" & "πολιτικη" προσφορα του καθε καλλιτεχνη νομιζω οτι μονο οι αφελεις πιστευουν σε τετοιες μπαλαφαρες... :lol: (αν & στην Ελλαδα τετοιες μπαλαφαρες μας ΤΡΕΦΟΥΝ χρονια & χρονια... :cry: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φταινε τα κεφτεδακια της μαμας' date='ο ελληνικος χαβαλες & ο πολυς ηλιος [/quote']

 

Τα είπες όλα! Αυτά φτάνουν για να μην παράγεις ροκ, σε κάθε μορφή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απλή διαπίστωση.... ακούγοντας χρόοοονια έλληνες "ροκ" καλιτέχνες

Ροκ ελληνικό = ΥΠΑΡΧΕΙ Αγ. Βασίλης :lol:

δεν μειώνω κανέναν καλλιτέχνη αλλά.... καταρχήν κανένας δεν φτιάχνει αξιοπρεπή ήχο ροκ (μη βαράτε :( ) αλλά έστι πιστεύω!

κανένας μπλούζ - ροκ αλλά Paul Kossof στον ήχο? και πιάνω έναν τυχαία από τους δεκάααααδες ροκ guitarists.

δευτερον η γλώσσα δεν προσφέρεται για στοίχο (μη βαράτε ρεεεεε :lol: )

και τρίτον ότι λάμπει δεν είναι χρυσός! πιο πολύ μου φένεται πανκοροκαμπιλοσκυλοσυναισθηματικομπούρδες παρά ροκ όλο αυτό που λέμε ελληνικό ροκ .

Πιστεύω ημίμετρα δεν υπάρχουν στον χαρακτηρισμό ροκ. Eίσαι ή δεν είσαι

 

Για τον John Lenon τώρα ... άριστος αν και συμφωνώ με τον superfunk ότι ο μακάρτνει έδωσε "διαμαντάκια" μετά τους beatles. Τους beatles τους παραδέχομαι έχουν την δική τους θέση στην Ιστορία αλλά πιό πολύ μου αρέσει το satisfaction από το yellow submarine

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικο ροκ ΔΕΝ υπαρχει (ουτε στη νοοτροπια ,ουτε στη μουσικη,ουτε στο παιξιμο,ουτε πουθενα...) ,δεν υπήρξε ποτε και ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να υπάρξει (φταινε τα κεφτεδακια της μαμας,ο ελληνικος χαβαλες & ο πολυς ηλιος )

φίλε νίκο δεν σε κατάλαβα, δηλ. Τρύπες, Διάφανα Κρίνα κλπ που τα κατατάσεις όπως επίσεις το προσωπικό σου ελληνόφωνο demo, me μπέρδεψες λιγάκι :wink:

 

 

Το να εξισωνουμε μια μετριοτητα (μουσικη μετριοτητα )οπως ο Σιδηροπουλος με τον Lennon ειναι το λιγοτερο αστειο...

 

δεν νομίζω ότι εξίσωσε κανείς τον Lennon me τον Σιδηρόπουλο, απλά αναφέρθηκε κάποια στιγμή υβριστικά και υπήρξε και από πλευράς μου η δικιά μου τοποθέτηση.

 

Τωρα για την "κοινωνικη" & "πολιτικη" προσφορα του καθε καλλιτεχνη νομιζω οτι μονο οι αφελεις πιστευουν σε τετοιες μπαλαφαρες... (αν & στην Ελλαδα τετοιες μπαλαφαρες μας ΤΡΕΦΟΥΝ χρονια & χρονια... )

 

εγώ πιστεύω ότι η πραγματική τέχνη (σε όλα τα είδη τέχνης) προσφέρει πολιτισμό σε όλο τον κόσμο, τώρα στην ελλάδα όπου ακούσουν τις λέξεις τέχνη, ποιήση, κλπ βγάζουν σπυράκια :D δισκογραφικές εταιρίες και μεγάλοι εκδοτικοί οργανισμοί θέλουν προϊόντα μιας χρήσης και όχι τέχνη.

 

φιλικά

brain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοάσχετο με το θέμα, αλλά έχει πλάκα που κάθε φορά που γίνεται αναφορά στους beatles ή τους stones ή σε κάποιο μέλος τους, πάντα γίνεται από κάποιους ΑΠΡΟΚΛΗΤΗ διευκρίνηση τύπου "αν και εγώ είμαι των stones" ή "εγώ βέβαια είμαι beatl-ικός"! Το σχόλιο δεν είναι μπηχτή για όσους έγραψαν κάτι αντίστοιχο στο συγκεκριμένο thread, εξηγούμαι! :-) Απλώς μια παρατήρηση, που τυχαίνει πάντα να επιβεβαιώνεται! Λες και μιλάμε για δύο αλληλοαποκλειόμενες σχολές, ή το ένα ή το άλλο! Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Κανείς δεν λέει ποτέ σε μια συζήτηση για τους beatles, "καλός και ο Mc Cartney, αλλά εμένα μου άρεσαν οι Floyd", "Ποιοι stones? Μία είναι η μπάντα, οι Jethro Tull"! Έχω την εντύπωση πως ήταν μια κατασκευασμένη κόντρα μεγαλύτερη κι από αυτή των Βίσση - Βανδή!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Σόρυ και πάλι για το άσχετο του σχόλιού μου, πάντα ήθελα να την εκφράσω αυτή την απορία! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brain, πάντα υπάρχουνε εξαιρέσεις και πολλές προσπάθειες που γίνονται με κάθε καλή διάθεση. (αν κατάλαβα καλά τι είπες γιατί δεν ξεχώριζα ακριβώς που τελείωνε η παράθεση και άρχιζε το σχόλιο)

Ρεύμα όμως δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχει και σαν τρόπος ζωής αυτό το πράγμα στην Ελλάδα και κατ'επέκταση δεν αναγνωρίζεται από το ευρύ κοινό όπως στην Αμερική ή την Αγγλία...ύπάρχει σοβαρό ρεύμα ροκ σε κάποια άλλη χώρα;

Αν ναι, συγχωρέστε με γιατί δεν το ξέρω...και οι Γερμανοί και οι Γάλλοι που είναι δραστήριοι σε πολλούς μουσικούς χώρους δεν ξεφεύγουνε συχνά από τα σύνορά τους ' σίγουρα όμως περισσότερο από τους υπόλοιπους. (και πάλι δεν μιλάω για τις εξαιρέσεις...και υπαρχουνε παντού)

 

Ελλάδα ζεις με τους γονείς σου μέχρι να σπουδάσεις και να βρεις δουλειά 'καλή και μόνιμη'...ε, μετά αν μπορείς κάνε ροκ...

Δεν είναι εκεί μόνο το θέμα αλλά είναι και αυτό σημαντικός παράγοντας.

Ο Αγγλος και ειδικά ο Αμερικάνος έχουνε λίγο διαφορετικές αντιλήψεις και γενικά είναι λίγο έως πιό πολύ ανοιχοί σε τέτοιου τύπου εναλλακτικές αντιλήψεις και τρόπο ζωής. Δεν μπορώ να φανταστώ να γίνεται κάτι 'τέτοιο' στη Ελλάδα και να μη χαρακτηριστεί ως γραφικό ή χειρότερα περιθωριακό.

 

Στην περίπτωση που κάτι είναι πραγματικά πολύ καλό και μπορείς να πεις οτι ξεπερνάς τα παρπάνω, τι αριθμό πας να προσεγγίσεις;

Και αυτό μεταφράζεται.....Μήπως να το κάνουμε 'λίγο' πιό εμπορικό μήπως και βγάλουμε και κάτι;

Όχι οτι έχει κάτι κακό το εμπορικό αλλά στην Ελλάδα νομίζω το εμπορικό σημαίνει να μην είναι πλέον αυτό που ήτανε αλλά κάτι που έχουμε συνηθίσει από προγενέστερους Έλληνες ή στη καλύτερη περίπτωση έχουμε φαει πολύ στη μάπα από mainstream ξένους.

 

Τα γνωστά κουραστικά επαναλλαμβάνω αλλά δυστυχώς δεν έχω δει κάτι καινούριο και την άποψη αυτή την έχω χρόνια και τη βαριέμαι. ¶λλα πρέπει να ψάχνει και να εκτιμάει κανείς στην Ελλάδα.

 

Δεν ξέρω που θέλει να καταλήξει κάποιος με αυτή τη συζήτηση. Δεν καταλαβαίνω το νόημά της.

Για εμένα είναι ξεκάθαρο ότι όσοι θέλουν κάτι διαφορετικό πάνε αλλού να το βρούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως έχει δίκιο o kostas. Κατάλαβε κανείς τι λέγαν οι Nirvana π.χ στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας; Ποιός ζει με τον τρόπο του σημερινού Αμερικάνου - ¶γγλου κλπ; Το ζητούμενο είναι να κάνουμε ότι και εκείνοι, ή κάτι δικό μας; Γιατί μας απασχολεί αν υπάρχει ή όχι ελληνικό ροκ;

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oπως τα λεει ο φιλος Κωστας ειναι τα πραγματα,φιλε Brain τις μουσικες προσπαθειες που αναφερεις αν με πιεσεις πολυ να τις καταταξω θα τις ονομαζα "συγχρονη ελληνικη ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ μουσικη" :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα; Εμένα τα κεφτεδάκια της μαμάς μου φαίνovται πολύ ροκ...

 

Γι αυτό μην είσαι τόσο απόλυτος φίλε μου Superfunk!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& που να δεις πως..ροκαρουν ο μουσακας της θειας με τα γιουβαρλακια της γιαγιας! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου