Προς το περιεχόμενο

Αγορά ταμπούρου


Indigo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος σκέφτομαι μήπως καταφέρω τελικά να πάω Αγγλία που ήθελα το πάσχα και πάρω από κει και τους φτήσω όλους εδώ πέρα! :D

 

Αυτό είναι και το καλύτερο. Βρες ένα καλό μαγαζί με μεγάλη ποικιλία και σοβαρούς πωλητές που ξέρουν τι τους γίνεται (ξέρεις, αυτό το είδος που σπανίζει στην Ελλάδα…) και δοκίμαζε till you drop…

Γιατί οι - ενδιαφέρουσες ομολογουμένως - προτάσεις που γίνονται σε ένα φόρουμ είναι συνήθως τόσες πολλές που μάλλον θα πελαγώσεις.

Και για να βοηθήσω και εγώ στο πελάγωμα ;D, ξεπέρασε το αντι-signature-ικό σου κόλλημα και άκου και το Omar Hakim της Pearl. Εξαιρετικό για τα λεφτά του και όχι μόνο.

 

Ιδού ένα δείγμα (σόρυ για τη διάρκεια, παρασύρθηκα) :

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να 'στε καλά ρε παιδιά...Με μαθαίνετε και μένα γιατί αν και παίζω αρκετά χρόνια τύμπανα ποτέ μου δεν κάθησα να μελετήσω τι είναι το καθένα και ότι μ΄αυτό π.χ. θα βγάλω καλύτερο ήχο. Ο λόγος είναι ότι τον ήχο τον δημιουργεί ο drummer και όχι το ταμπούρο που θα είναι blackbeauty ή supra. Παρ' όλα αυτά, επειδή πρέπει να ξεκινήσω να "χτίζω" το καινούργιο μου σετ, χρειάζομαι τέτοιες πληροφορίες.

 

Το Yamaha που πόσταρε ο "Άρχοντας" με ανάγκασε να φωνάζω μεσημεριάτικα.... Φοβερό ταμπούρο. Εϊναι αυτό που είπε και ένας παραπάνω ότι όταν έχεις περισσότερες επιλογές απ' το ταμπούρο σου είναι πολύ καλύτερα για σένα και τον ήχο σου.

 

Το παίξιμό σου καθορίζει πολλά πράγματα και φυσικά το πώς έχεις συνηθίσει να παίζεις. Οι δυναμικές είναι κάτι που με τρελαίνουν σ' ένα ταμπούρο και θέλω να υπάρχει πληθώρα επιλογών και δυνατοτήτων. Ειλικρινά το λατρεύω αυτό. Παίζω στο στούντιο που κάνουμε πρόβες μ' ένα Pearl (http://images5.thomann.de/pics/prod/198807.jpg) το οποίο ΔΥΣΤΥΧΩΣ ο τυπάς το έχει τσιτώσει υπερβολικά και έχει χάσει όλες τις δυναμικές του.

 

Επειδή ακούστηκαν γνώμες για την αγορά στην Ελλάδα και κάποιοι είπαν ότι δεν έχουν την πολυτέλεια να είναι κοντά στο Στόλλα. Δεν ξέρω αν το λένε σοβαρά ή αστεία. Πάντως, τι είστε κοντά στο Στόλλα (όπως εγώ) τι μακριά το ίδιο πράγμα είναι. Μην αρχίσω να λέω ιστορίες από "αγορές" δικιές μου και των φίλων μου. Θα βγω εκτός τόπικ και θα δυσφημίζω μια εταιρία που ούτε αυτό μ' αρέσει.

 

Έτσι, το Yamaha αυτό και τα Supra και γενικά τα ξύλινα ταμπούρα πάντα τα λάτρευα. Επειδή μάλιστα έχω και ένα ιδιαίτερο κόλλημα με τα τύμπανα της Yamaha (έχω ένα σετ YD Series) μάλλον θα προτιμήσω το ταμπουράκι του Άρχοντα... Να 'στε καλά...

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι και το καλύτερο. Βρες ένα καλό μαγαζί με μεγάλη ποικιλία και σοβαρούς πωλητές που ξέρουν τι τους γίνεται (ξέρεις, αυτό το είδος που σπανίζει στην Ελλάδα…) και δοκίμαζε till you drop…

Γιατί οι - ενδιαφέρουσες ομολογουμένως - προτάσεις που γίνονται σε ένα φόρουμ είναι συνήθως τόσες πολλές που μάλλον θα πελαγώσεις.

Και για να βοηθήσω και εγώ στο πελάγωμα ;D, ξεπέρασε το αντι-signature-ικό σου κόλλημα και άκου και το Omar Hakim της Pearl. Εξαιρετικό για τα λεφτά του και όχι μόνο.

 

Ιδού ένα δείγμα (σόρυ για τη διάρκεια, παρασύρθηκα) :

 

Πολύ ωραίο το ταμπούρο και το παίξιμο! ;)

Τι δέρματα του φοράς? Χρησιμοποιείς καθόλου μαφλάρισμα?

Πάντως για τις διαστάσεις του το περίμενα πιο στακάτο με πιο ξερό ήχο. Αντίθετα έχει πολύ ωραίο ισορροπημένο και ζεστό ήχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις γνώμες όλων και αν και πράγματι με πελαγώνετε βάζοντας μου κι άλλα στη λίστα είναι καλή η όσο πιο σφαιρική άποψη.

Έχω σε όλα να απαντήσω, θα το κάνω εν συντομία πίνοντας μπύρα, sorry αν ξεχάσω κάποιον, η μπύρα φταίει :P

 

  Το πρώτο πράγμα που θα κάνω λοιπόν είναι να πάω στο εξωτερικό! (θα προτείνατε κάποια συγκεκριμενη χώρα; (ναι, θα μπορούσα να πάω μόνο και μόνο για να πάρω ταμπούρο! Ευρώπη βέβαια γιατί η Αμερική πέφτει κομματάκι δύσκολη όπως και στους φόρους...) και κάποια πόλη ακόμα, με κάποιο καλό μαγαζί γιατί δεν έχω ιδέα!)

 

Και ξεκινάω:

  Δε μου αρέσουν τα ξύλινα στεφάνια... δεν ξέρω...απλά δε μου κάνουν. ΠΟΛΥ καλό το yamaha, αλλά δε θέλω :P από το βίντεο του superfunk θα διάλεγα το gretsch!

 

  @hwept πολύ κατατοπιστικά τα όσα γράφεις και καταλήγω σε αυτό που είχα πιο πολύ στο νου μου: ξύλινο, 6.5. Οπότε μάλλον θα αφήσω στην άκρη το black beauty (προς το παρόν).

 

  @Haris του Omar Kahim μπορώ να πω πως ίσως και να το σκεφτόμουν κι ας είναι signature. Πολύ smooth ταμπούρο! Αλλά μάλλον θα προτειμήσω κάποιο άλλο :) πολύ καλό το video btw! thanks!

 

Βοηθήσατε αρκετά, παίδες! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας... ότι άλλο έχετε να πείτε, εδώ είμαστε! Κι αν πάω εξωτερικό θα σας πω την ιστορία μου :D

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ηθελα και εγω να καταθεσω την αποψη μου μετα απο 20+ χρονια παιξιματος εχουν περασει πολλα ταμπουρα απο τα χερια μου signature -μεταλλικα-στενα κτλ.

Η αγαπημενη μου διασταση ειναι 14χ5.5 και τα τελευταια 7 χρονια παιζω με ενα gabriel custom tp (δεκαφυλλο maple) εξαιρετικο με τεραστιο ευρος κουρδισματος  με στεφανια diecast και πληρης service στην Αθηνα.

Επεισης τα ταμπουρα της MAPEX σειρα black panther ειναι καταπληκτικα με συνδυασμους maple-walnut αλλα και τα σφυρηλατα brass kai bronze οπως επεισης και τη νεα σειρα steel σε καταπληκτικη τιμη αν μπορεις να το παρεις απο ebay usa

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280453880180&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Gabriel SP Snares τί λενε?

Το SP ξερει κανεις τι σημαίνει...πχ SupraPhonic ή κατι τετοιο?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου