Προς το περιεχόμενο

Custom μόντα σε pedalboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους του noiz.gr!

 

Είμαι κάτοχος της παρακάτω βαλίτσας:

http://www.thomann.de/gr/rockcase_gigboard_pedalpacker.htm

 

Είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές.

Αρκετός χώρος, καλό ρεύμα και λούπες για 4cable συνδέσεις.

Not bad.

 

Είναι σχετικά βαρύ (όντας γεμάτο), αλλά το έχω συνηθίσει.

 

Αυτό που με κουράζει όμως είναι το βάλε-βγάλε του ξύλινου board.  :-\

Όπως θα είδατε (όσοι δεν γνωρίζετε), η βαλίτσα έχει μέσα ξύλινο pedalboard το οποίο φέρει τα πετάλια.

Έχω βαρεθεί να το βάζω-βγάζω και, επειδή είναι τσίμα τσίμα με τη βαλίτσα, όλο αυτό γίνεται δύσκολα.

 

Η βαλίτσα έχει ένα σχεδόν flat μέρος και ένα βαθύ.

Θεωρητικά, το βαθύ είναι το κάτω μέρος. Σε αυτό δηλαδή ακουμπάει το ξύλο.

 

Έχει μεντεσέ στο σημείο σύνδεσης, που επιτρέπει το άνοιξε κλείσε όπως στη φωτογραφία, και από την άλλη πλευρά έχει τα γνωστά μας butterfly locks.

 

Αυτό που θέλω, αν γίνεται, να κάνω, είναι να αλλάξω τους μεντεσέδες με butterfly locks  και να έχω το flat μέρος της βαλίτσας σαν κάτω μέρος.

 

Έτσι, όταν θα θέλω να παίζω, θα αφαιρώ απλά το βαθύ μέρος (το οποίο πλέον θα είναι σαν καπάκι, όπως στα περισσότερα pedalboards).

Έχετε να προτείνετε καμία λύση σε αυτό?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό ρεύμα που το είδες απορώ;; Εγώ αναγκάστηκα να αγοράσω επιπλέον τροφοδοτικό  (της harley benton μην φανταστείς... :)) για να κάνω τη δουλειά μου.Επίσης, το έβγαλα από τη βαλίτσα, άφησα τη βαλίτσα στην άκρη, και έφτιαξα μία ξύλινη κατασκευή, στην οποία ακουμπάω τη βάση με τα πετάλια, την οποία έκανα και ασύμμετρη για καλύτερη πρόσβαση. Ναι ξέρω δεν σε εξυπηρετεί σε τίποτα αυτό, αλλά εγώ είπα να το πώ που το καυχιέμαι σαν DIY  :P :P :P

Σοβαρά τώρα, δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς θες να κάνεις, θα τσεκάρω τη βαλίτσα μόλις πάω σπίτι μήπως και βγάλω άκρη και πω καμιά ιδέα.

 

(νομίζω ότι γενικά η απάντηση ακροβατεί στα όρια του spam... αν ναι λιθοβολήστε με ;D ;D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα "καλό", δεν είπα "πολύ".  ;D

Αν έχεις πάνω από 5-6 πετάλια, λογικό είναι να μην σου έφτασε.  ;)

 

Αυτό που θέλω, είναι να είναι τα 2 κομμάτια της βαλίτσας ξεχωριστά.

Έτσι, θα κουβαλάω τη βαλίτσα με το pedalboard, θα την ακουμπάω κάτω, και θα βγάζω το πάνω μέρος της βαλίτσας και θα παίζω.  ;D

 

Τώρα πρέπει να την ανοίξω, να σκύψω, να σηκώσω το ξύλινο board από μέσα, να το βγάλω έξω και μετά το "τρελλό παίξιμο μου", να ξαναπάρω τη βαλίτσα, να σηκώσω σκυμμένος το board και να το βάλω πάλι μέσα.

Ε, και κουράζομαι από αυτό ο δόλιος.

 

Δες πως είναι αυτή η βαλίτσα π.χ.:

http://www.thomann.de/gr/rockcase_rc23010a.htm

 

Το κάτω μέρος της βαλίτσας έχει το βέλκρο και εκεί κολλάς τα πετάλια.

Τα 2 μέρη της βαλίτσας, είναι ξεχωριστά (δες το και στις φωτογραφίες).

Όταν θέλεις να παίξεις, ακουμπάς τη βαλίτσα κάτω και απλά βγάζεις το πάνω μέρος.

Dat simple.

 

Αυτό ακριβώς θέλω να πετύχω κι εγώ.  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου