Προς το περιεχόμενο

Αpple I Pad... wtf?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η (απίστευτη) λογική του I Tunes Store βασίζεται στη μάζα. Εάν 1.000.000 άτομα του δώσουν 1$ το μήνα, και δεν βλέπω το λογαριασμό μεγατόνων αλλά βλέπω τους ισολογισμούς της Apple!!

 

10 έως 15 δολλάρια για μια ταινία, αναλόγως με τα τραγούδια 7 με 16 δολλάρια για ένα άλμπουμ... για ευρώ δεν ξέρω, δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

 

Ούτε πίστευες ποτέ ότι σήμερα, οι περισσότεροι θα γυρνάγαν στους δρόμους με άσπρα ακουστικάκια στα αυτιά

 

Και βέβαια το πίστευα, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς το σχόλιό σου σχετίζεται με το quote μου!

 

Όλο το hype, το marketing, το bullshiting, τα events, οι διαφημίσεις, οι γκρίνιες, οι ενθουσιασμοί, τα παράπονα, οι συζητήσεις (ακόμα κι' αυτή που κάνουμε εδώ)

ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ.

Αγοράζεις και ΑΥΤΑ μαζί με το iPad.

 

Ε... για εμένα thanks, but no thanks.  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μακάρι αργότερα να δούμε κάτι πραγματικά καινοτόμο  :)

Εάν ανοίξει μια καινούργια αγορά, όπως λέει ο Pascal, είναι καινοτομία

 

αν διαρρεύσεις τέτοια πληροφορία δε θα κάνεις τον μέσο καταναλωτή να σκεφτεί "Πωωω, για να περιμένουν τέτοια επιτυχία πόσο γ@μ@το πρέπει να είναι;"?

Είναι μια καλή αρχή, αλλά στο τέλος του χρόνου γίνεται το ταμείο

 

Όχι, αν το δεις έτσι υπάρχουν ΠΟΛΛΑ Smartphones που κάνουν περισσότερα, αναλογικά, ή και κυριολεκτικά ακόμα. Μόνο την οθόνη του δεν έχουν

Και την ευκολία λειτουργίας για τη γιαγιά ;D

 

10 έως 15 δολλάρια για μια ταινία, αναλόγως με τα τραγούδια 7 με 16 δολλάρια για ένα άλμπουμ... για ευρώ δεν ξέρω, δεν το έχω χρησιμοποιήσει και ποτέ.

Πάλι βλέπεις το σήμερα...εγώ γιατί βλέπω να έρχεται μια μηνιάια συνδρομή? Ούτε και εγώ το έχω χρησιμοποιήσει εκτός από τις Free εκδοχές και το Metro των 0.70$

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα απλώς δεν μου αρέσει η νοοτροπία "το θεωρώ ΕΓΩ άχρηστο, και το ΟΝΟΜΑΖΩ άχρηστο". Με αυτό τον τρόπο, αν εγώ το αγοράσω (ο οποιοσδήποτε "εγώ") είναι σαν να με αποκαλείς, ούτε λίγο ούτε πολύ, ηλίθιο.

Προσωπικά, όπως προείπα, δεν με βλέπω να σκέφτομαι καν την αγορά του, αλλά ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ να θέλει κάποιος να το πάρει, ΠΕΡΑ από το hype και το design. Ξαναλέω, ας μην θεωρούμε τη λογική  ΜΑΣ, "κοινή".

 

Το λάθος αυτών που "κράζουν" το hype της apple, είναι ότι πέφτουν κατά τη γνώμη μου, στην παγίδα του: Το κράζουν πολύ περισσότερο από όσο του αναλογεί, με την έννοια ότι ΟΛΕΣ οι εταιρείες χρησιμοποιούν το Marketing, οι δε κολοσσοί, με πολύ σκληρή και "advanced" εφαρμογή του. Πιστεύω (χωρίς εννοείται να μπορώ να το αποδείξω) ότι αυτό το ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ η apple. Φανατικούς οπαδούς αλλά και ορκισμένους εχθρούς, οι οποίοι "σπάζονται" με το οτιδήποτε κυκλοφορεί, ακόμα και αν δεν του αξίζει τόση (αρνητική) ενασχόληση μαζί του. Ντόρο θέλει, και ντόρο της δίνετε...  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί νομίζω ότι η συνταγή εξακολουθεί να παραμένει η ίδια για οποιοδήποτε προϊόν της Apple?

 

Α$$loads of marketing + Sub par specs + Sleek design + Friendly/innovative Interface @ twice the price for a generic device

 

προσωπικά, για τις ίδιες λειτουργίες προτιμώ να χάσω τα παραπάνω και να αγοράσω ένα generic netbook με λιγότερο από τα μισά χρήματα.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με apos, εαν κάτι δεν απευθύνεται σε εμάς (από ότι φαίνεται) δεν χρειάζεται να το κράζουμε. εαν όντως καταφέρουν και βρουν το niche που τους ενδιαφέρει στην αγορά καλώς (γι αυτούς).

Σε τελική νότα, δεν πιστεύω ότι η Apple απευθύνθηκε ποτέ σε άτομα ιδιαίτερα εξοικειωμένα με τεχνολογία υπολογιστών, τουλάχιστον στο επίπεδο που συζητάμε εδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θεωρείς κάτι άχρηστο με την δική σου λογική, αυτομάτως θεωρείς ότι κάποιοι, όχι όλοι, απο αυτούς που το αγόρασαν είναι σε κάποιο βαθμό ηλίθιοι, πως να το κάνουμε. Δηλαδή πως μπορεί η κίνηση κάποιου που αγόρασε κάτι που δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί έξυπνη; Εντάξει, μπορεί να υπάρχουν εξαιρέσεις για διάφορούς λόγους, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός.

 

Και μην ξεχνάς ότι το χαρακτηριστικό της κοινής λογικής είναι ότι είναι κτήμα όλων μας, αρα ένα μέρος της δικιάς μας λογικής είναι κοινή. Όχι βεβαια απαραίτητα το κομμάτι εκείνο που κρίνει τι είναι χρήσιμο και τι όχι.

 

Και οι σχέσεις με την apple δεν είναι άσπρο-μαύρο. Εγώ π.χ. θεωρώ το ipad μια μεγάλη βλακεία αλλά ένα ipod το αγόρασα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν προσπάθησα Apos σε καμία περίπτωση να πω πως είναι σώνει και καλά άχρηστο, ούτε να σε αποκαλέσω "ηλίθιο". Τώρα το αν εγώ και διάφοροι άλλοι το "ονομάζουν" έτσι, είναι δικιά τους άποψη. Για το άλλο της κοινής λογικής, το επεσήμανες κι εδώ, και είναι ένα προϊόν παρεξήγησης διότι δεν είπα πως η δικιά μου λογική είναι και η "κοινή" (δηλαδή όλων), αλλά πως ο καθένας διαθέτει αυτήν την ονομαζόμενη και ως "κοινή λογική" ("common sense" αγγλιστί) για να κρίνει για τον εαυτό του αν αυτό που είχες γράψει είναι σωστό ή όχι:

 

Ο ίδιος ο Jobs "'εσπευσε" να διαχωρίσει το ipad από τα netbooks. Άρα δεν υπάρχει κάνενας λόγος να τα συγκρίνουμε εμείς...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν προσπάθησα Apos σε καμία περίπτωση να πω πως είναι σώνει και καλά άχρηστο, ούτε να σε αποκαλέσω "ηλίθιο". Τώρα το αν εγώ και διάφοροι άλλοι το "ονομάζουν" έτσι, είναι δικιά τους άποψη. Για το άλλο της κοινής λογικής, το επεσήμανες κι εδώ, και είναι ένα προϊόν παρεξήγησης διότι δεν είπα πως η δικιά μου λογική είναι και η "κοινή" (δηλαδή όλων), αλλά πως ο καθένας διαθέτει αυτήν την ονομαζόμενη και ως "κοινή λογική" ("common sense" αγγλιστί) για να κρίνει για τον εαυτό του αν αυτό που είχες γράψει είναι σωστό ή όχι:

 

"Ο ίδιος ο Jobs "'εσπευσε" να διαχωρίσει το ipad από τα netbooks. Άρα δεν υπάρχει κάνενας λόγος να τα συγκρίνουμε εμείς..."

 

Καταρχάς, δεν είπα ότι λες "εμενα" ηλίθιο, αλλά τον κάθε "εμένα" (btw, ΕΓΩ είπα ότι δεν θα το αγόραζα), οπότε δεν υπήρξε από την αρχή θέμα παρεξήγησης!  ;D

Δεύτερον, στο link που παράθεσες, έχω απαντήσει ήδη "ΟΚ, ίσως το διατύπωσα λάθος...", οπότε για μένα δεν τίθεται θέμα να το συνεχίσω, αφού ο ίδιος έθεσα τη διατύπωσή μου ως άστοχη.

 

ΟΚ, κάποιοι συγκρίνουν το ipad με τα netbooks. Αυτοί όμως που δεν τα συγκρίνουν (όπως εγώ πχ), ας έχουν το δικαίωμα να θεωρείται η γνώμη τους ΔΙΚΗ τους και όχι αναπαραγωγή αυτής του Jobs! Υπάρχει και αυτή η πιθανότητα!

(bloody, δεν αναφέρομαι σε σένα, γενικά μιλάω).

 

Κι εγώ ας πούμε θεωρώ τα netbooks ΠΟΛΥ υπερτιμημένα (με την κυριολεκτική έννοια του όρου: ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ). Και επίσης θεωρώ την εμπορική πορεία τους ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ επιτυχημένη σε σχέση με το προϊόν που προσφέρουν. Το ότι πουλάνε netbooks 30 εταιρείες και όχι μία (η apple, στο παράδειγμα του ipad), δεν σημαίνει ότι δεν παίζουν μαρκετίστικο παιχνίδι στην πλάτη μας 2 μόνο εταιρείες: η intel και η microsoft. Αρχαίοι επεξεργαστές, αρχαίο (μέχρι πρόσφατα) λειτουργικό, bundled θες-δεν θες στο 90% των περιπτώσεων με το μηχάνημα, και η ψευδαίσθηση ότι πληρώνεις ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ επειδή απλά σου προσφέρεται σε μικρές διαστάσεις... Με την εξέλιξη της τεχνολογίας, τα netbooks είτε θα έπρεπε να προσφέρουν τις παρούσες επιδόσεις τους σε πάχος ριζόχαρτου (υπερβάλω, αλλά you get the point...) είτε στις παρούσες διαστάσεις θα έπρεπε να έχουν διπλάσιες επιδόσεις...

 

Κι εγώ θα θεωρούσα "θύμα" τον εαυτό μου αν έπαιρνα netbook, δεν θεωρώ κάποιον έτσι, που αγοράζει ένα.  Νομίζω είναι πιο "δίκαιος" αυτός ο τρόπος σκέψης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά του από τα smartphones που κάνουν ακριβώς τα ίδια, αν όχι και περισσότερα πράγματα, είναι ότι έχει μεγαλύτερη οθόνη, επομένως είναι πιο εύχρηστο.

 

Tελευταια φορα που κοιταξα, τα smartphone ειχαν και μια χρησιμη λειτουργια που δεν εχει το iPad.

 

ΠΑΙΡΝΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελευταια φορα που κοιταξα, τα smartphone ειχαν και μια χρησιμη λειτουργια που δεν εχει το iPad.

 

ΠΑΙΡΝΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

Νομίζω πως υπερβάλλεις. Εκτός αν όλοι όσοι το έχουν, έχουν και μια τηλεκάρτα.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το hype, το marketing, το bullshiting, τα events, οι διαφημίσεις, οι γκρίνιες, οι ενθουσιασμοί, τα παράπονα, οι συζητήσεις (ακόμα κι' αυτή που κάνουμε εδώ)

ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ.

Αγοράζεις και ΑΥΤΑ μαζί με το iPad. Αυτά ΕΙΝΑΙ καινοτομία για ένα τέτοιο προιόν (όχι τεχνολογική, ούτε καν χρηστική). Καμιά ανάλογη συσκευή δεν τα "έχει".

 

 

 

Για αυτο ακριβως το λογο τα προϊοντα αυτα εχουν συγκεκριμενο - και πολυ μεγαλο - κοινο. Οσοι ξερουν ακριβως τι θελουν δεν θα γυρισουν να κοιταξουν προϊον της Apple, εκτος αν τυχαινει να κανει ακριβως αυτο που θελουνε, (οπως συμβαινει με διαφορους επαγγελματιες) οποτε εκει αρχιζουν και μετρανε η αριστη ποιοτητα κατασκευης, υποστηριξη κτλ, και ειδικοτερα ανθρωποι που δεν εχουν ή δεν θελουν να εχουν μεγαλη επαφη με υπολογιστες, οποτε εκει μετραει παρα πολυ το interface που αλλοι το βρισκουν περιοριστικο.

 

Η τηλεκαρτα που κολλαει? Το iPad δεν παιρνει τηλεφωνο για να μπορει να συνυπαρχει με το iPhone (και διαβασα καπου οτι δεν υποστηριζει ουτε Skype και παρομοια, αληθευει αυτο?).

 

Βγηκε και φημη σε ενα site οτι θα παρουσιαστει iPad με OS X... λιγο ραδιο αρβυλα μου ακουγεται, για να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου