Προς το περιεχόμενο

Avatar - η ταινία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη συγκεκριμένη ταινια οι ανθρωποι (αμερικανοι) είναι οι κακοί της υπόθεσης...

Εκτός του ότι είναι οι κακοί...  αν θυμάμαι καλά, δεν υπάρχει κάποια αναφορά στην ταινία, ότι οι άνθρωποι που βρίσκονται σε εκείνο τον πλανήτη είναι Αμερικάνοι. Και δεν υπάρχει ούτε μια Αμερικάνικη σημαία (που θα ήταν λογικό μιας και υπάρχουν και στρατιωτικές δυνάμεις στον πλανήτη). Είναι απλά... άνθρωποι από τη γη.

 

Και το District 9 που αναφέρθηκε μου άρεσε πολύ... αλλά το avatar περισσότερο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν εχω δει το avatar και δεν μ' αρεσε το Lord of the Rings. M' αρεσουν τα σοβαρα cartoons (πχ το τρίο της Belleville) , αλλα θα προτιμήσω (τώρα στα γεράματα) να δω την ερμηνεία ενός ηθοποιού που θα μου προκαλέσει ταχυκαρδία (προσφατο πχ ο Christoph Waltz στο Inglorious Basterds).

 

Όπως και στις μουσικές παραγωγές, διαχωρίζω το περιεχόμενο από το εξώφυλλο ή την τεχνολογική πρωτοπορία, ενώ ομοίως, δεν μπορω παρά να δω πώς αυτα τα δύο μπορούν να συνυπάρξουν αρμονικότερα στον κινηματογράφο.

 

Η αμερικανιά και το "κακο" Hollywood είναι εκφράσεις που συνήθως εκστομίζονται απο ανθρώπους που έχουν μπερδέψει τα teen/weed-movies με τα αριστα επαγγελματικα δείγματα (σκηνοθεσίας, σεναρίου, μουσικής, ηθοποιΐας, χιούμορ, φωτογραφίας) που δίνονται κατά καιρούς από πολλές αμερικάνικες παραγωγές. Παραθέτω την άποψη που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο από άλλο θέμα :

 

 

Πάντως, όπως και να το κάνουμε, ο αμερικάνικος πολιτισμος μπορει μαζικα να εχει προωθησει την αποβλακωση, αλλα εχει δωσει και απο τα ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΑ δειγματα σκληροπυρηνικης ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ (μιλαω για ουσιαστικά πραγματα, οχι για new-age hippy shit).

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αφοριστικο σιγουρα, αλλα στον ωκεανο της σαπιλας που μας πνιγει, ειναι πολυτελεια να ασχολεισαι με τις εξαιρεσεις.

 

Αδελφε matawan απο ευρωπαικο κιν/φο ξερω οσα ξερω και για την εθνικη παιδων της Αλασκας.. οποτε....

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι ενω ο συγχρονος ΠΧΙΟΤΙΚΟΣ ευρωπαικος κινηματογραφος ειναι ΦΥΣΙΚΑ γεματος απο ΣΠΟΥΔΑΙΟΥΣ ηθοποιους... DON'T GET me started...

 

 

Και αυτό είναι είναι κομματάκι... αφορισμός. Σίγουρα δεν είναι όλοι οι ευρωπαϊοι ηθοποιοί σούπερ, αλλά ανάμεσα τους υπάρχουν και εξαιρετικές περιπτώσεις. Απλά ως πρόσφατο παράδειγμα θα ανέφερα τον Christoph Waltz, που έδωσε ρέστα στο Inglourious Basterds...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει το avatar και δεν μ' αρεσε το Lord of the Rings. M' αρεσουν τα σοβαρα cartoons (πχ το τρίο της Belleville) ,

 

 

Μόνο εγώ θα επιμένω πως το LotR και το Avatar ΔΕΝ είναι στο ίδιο σακί;

 

Ωραιότατο παρεπιπτόντως και το τριο της Bellville αλλά ελπίζω να είδες και κλασσικά άλλα "παιδικά" όπως Bugs Life, Toy Story, Antz, Monsters Inc, Shrek κτλ ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και κάποιος συμφορουμίτης υπάρχει και το θέατρο.

Εκεί μόνο οι ηθοποιοί είναι αληθινοί. Με σάρκα και οστά εννοώ.

Ο κινηματογράφος είναι άλλη ιστορία.

Μια κατάσταση που μοιάζει πολυ με αυτή του μυαλού

όταν ονειρευόμαστε.

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το είδα το avatar. Αυτό που με προβληματίζει σε σχέση με άλλες ταινίες φαντασίας που βασίζονται κυρίως στα εφέ είναι η παντελής έλλειψη πρωτοτυπίας και η τρομερή υπόγεια προπαγάνδα.

 

(spoiler alert. Αν δεν έχετε δει ακόμα την ταινία και πρόκειται να τη δείτε, ίσως να μη θέλετε να διαβάσετε παρακάτω. Όχι ότι το σενάριο έχει και καμιά ιδιαίτερη σημασία βέβαια...)

 

Όλες οι ιδέες της ταινίας είναι ένα κολλάζ από στοιχεία της σύγχρονης αμερικάνικης κουλτούρας (από τον Indiana Jones και το "Χορεύοντας με τους λύκους" μέχρι το world of warcraft) και το βασικό νόημα είναι ότι ο βετεράνος πεζοναύτης που θυσίασε τα πόδια του για τη χώρα του, σώζει το δάσος του "Αμαζονίου" από τις κακές πολυεθνικές που θέλουν να θησαυρίσουν εις βάρος των αυτοχθόνων που είναι κάτι μεταξύ ινδιάνων σαμάνων και μοναχών Σαολίν.

 

Εν ολίγοις μια προπαγάνδα υπέρ του "hard workin', honest man" Αμερικάνου που μπορεί να μην έχει καμία παιδεία και μόρφωση αλλά έχει τεράστια καρδιά.

 

Θα μου πείτε είναι και οι εποχές τέτοιες που το αμερικάνικο κοινό χρειάζεται μια ένεση ηθικού την ώρα που τα παιδιά τους γυρνάνε σε φέρετρα από πολέμους για τους οποίους ουδείς γνωρίζει γιατί ξεκίνησαν, ποιος πολεμάει ποιον, τι δουλειά έχει η Αμερική "down there" και γενικώς υπάρχει μια φοβερή απλοποίηση και σύγχυση οι οποίες βέβαια εξυπηρετούν μια χαρά το σκοπό τους....

 

Κρατήστε τη μάζα σε άγνοια και κάντε τους να πιστέψουν ότι a big heart is enough to change the world.

 

Ταϊστε τους παραμύθια να είναι χορτάτοι και να μη ρωτάνε... ;)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ απόλυτα με την αξιότιμη κ. Εύη: Avatar και LOTR δεν βράζουν στο ίδιο καζάνι, για μια ποικιλία λόγων, που ξεκινά από το γεγονός ότι η ταινία( LOTR) βασίστηκε και στις ερμηνείες της….

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ θα επιμένω πως το LotR και το Avatar ΔΕΝ είναι στο ίδιο σακί;

 

Ωραιότατο παρεπιπτόντως και το τριο της Bellville αλλά ελπίζω να είδες και κλασσικά άλλα "παιδικά" όπως Bugs Life, Toy Story, Antz, Monsters Inc, Shrek κτλ ^^

 

Oυτε το District 9 με τη Λευκη Κορδελα ή το Antichrist, αλλα απ΄όσο καταλαβα εδω λεμε γενικα τι μας αρεσει. Απλα ανεφερα αυτα για τα οποια εγινε λογος ηδη.

 

ΥΓ. Το τελευταιο lotr το είδα σε dvd και ταυτόχρονα έκανα zapping ;D ;D

YΓ2. Ναι, εχω δει και άλλα cartoons, αυτα που είπες, το Cars, το Madagascar κλπ κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αφοριστικο σιγουρα, αλλα στον ωκεανο της σαπιλας που μας πνιγει, ειναι πολυτελεια να ασχολεισαι με τις εξαιρεσεις.

 

Αδελφε matawan απο ευρωπαικο κιν/φο ξερω οσα ξερω και για την εθνικη παιδων της Αλασκας.. οποτε....

 

 

χαχαχαχα, i was trying to make a point, μιας και βλεπω εκει εξω να ... λατρεύονται οι... πορδες ευρωπαιων σκηνοθετων, οι οποιοι απλα "κεφαλαιοποιουν" τον σεβασμο και τον θαυμασμο που ΔΙΚΑΙΩΣ κερδισαν οι προηγουμενες τους γενιες δημιουργων. Τηρουμενων των αναλογιων παντως, οι πιο συνεπεις, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ δημιουργοι κατα τη γνωμη μου ειναι οι Ασιατες και ακολουθουν οι χωρες της Ανατολικης Ευρωπης και των Βαλκανιων. Επίσης, τα τελευταία χρόνια ο ΤΟΥΡΚΙΚΟΣ κινηματογραφος εχει γνωρίσει σπουδαίες στιγμες...

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου