Προς το περιεχόμενο

Avatar - η ταινία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω και εγώ την γνώμη μου.

Την ταινία την είδα πρώτα σε dvd (2d) και μετά σε κινηματογραφική αίθουσα (3d). Και κάποιος άλλος φίλος νομίζω το ανέφερε εδώ μέσα ότι έκανε το ίδιο.

Πιστέψτε με είναι η καλύτερη μέθοδος για να κρίνεις μια ταινία που προτάθηκε για 9 oscar. Το τελευταίο δεν το αναφέρω για να δώσω παραπάνω αίγλη στο δημιούργημα του Cameron, απλά ήταν αυτό που μου προξένησε την περιέργεια για την ταινία. Είπα και εγώ να πάω να δω τιν' τούτο που κάνει τόσο ντόρο στον κινηματογραφόκοσμο :)

Λοιπόν κατ εμέ η ταινία στο είδος της, και όχι μόνο, είναι καταπληκτική.

Κατάφερε ο Cameron να διηγηθεί ένα παραμύθι με τον πιο αριστοτεχνικό τρόπο.

Που όμως έθιξε αρκετά από τα προβλήματα που ενδεχομένως απασχολήσουν τους απογόνους μας όσον αφορά την ενεργειακή κρίση, απόρροια της σίγουρης καταστροφής του πλανήτη μας, (όπως πάμε).

Με σαφείς αναφορές στην γενοκτονία των ινδιάνων. Με σαφέστατο κράξιμο στον USA army. (Την αστερόεσσα δεν μπορούσε να την βάλει γιατί θα τον έδιωχναν δια βίου από εκεί  ;D).

Με το απαραίτητο, καλό κατ' εμέ, love story. Με άριστη χρησιμοποίηση της τεχνολογίας για τις ανάγκες της ταινίας. Αλλά και μερικές καλές ιδέες για την εξέλιξη της  :).

Πλάκα πλάκα εκείνο το copy paste στον αέρα των φωτογραφιών από την κεντρική οθόνη του υπολογιστή στο διαφανές laptop κατά την εκπαίδευση του Τζέϊκ ήταν όλα τα λεφτά.

Αν έχετε λίγη περιέργεια παραπάνω αξίζει να δείτε το making of της ταινίας.

Θα τα χάσετε για το που έχει πάει η κινηματογραφική τεχνολογία.

Άκρως ενδιαφέρον και για το ηχητικό μέρος.

Με απογοήτευσε λίγο η μουσική επένδυση από τον J. Horner. Τίποτα το ιδιαίτερο σαν άκουσμα. Κάποιο χαρακτηριστικό της ήταν η μουσική που συνόδευε τις ιεροτελεστίες των Navi αλλά και αυτή ήταν μετριότατη, περίμενα πολλά περισσότερα σε αυτόν τον τομέα.

Τουλάχιστον από αυτόν τον συνθέτη. Ίσως, (πάντα κατ’ εμέ), το μοναδικό αρνητικό σημείο της ταινίας.

Ίσως ακουστεί πεζό και ακραίο αλλά το πρώτο πράγμα που ένιωσα μετά το πέρας της πρώτης ακρόασης της ταινίας ήταν μια αποστροφή για το είδος μας.

Η  δεύτερη σκέψη….που είναι αυτό το μέρος να πάω τώρα! :)

Α! και κάτι άλλο με ευχαρίστησε το γεγονός ότι δεν μας πέθανε τον πρωταγωνιστή στο τέλος ο Cameron όπως είχε κάνει με τον Τιτανικό ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με απογοήτευσε λίγο η μουσική επένδυση από τον J. Horner. Τίποτα το ιδιαίτερο σαν άκουσμα. Κάποιο χαρακτηριστικό της ήταν η μουσική που συνόδευε τις ιεροτελεστίες των Navi αλλά και αυτή ήταν μετριότατη, περίμενα πολλά περισσότερα σε αυτόν τον τομέα.

Τουλάχιστον από αυτόν τον συνθέτη. Ίσως, (πάντα κατ’ εμέ), το μοναδικό αρνητικό σημείο της ταινίας.

 

Νομίζω ότι όσον αφορά τις ιεροτελεστίες, τα σημεία που ο στρατός κατέστρεφε ιερά μέρη των Navi κλπ, θα μπορούσε να παίξει πολύ με πολυφωνικά κομμάτια.  Αν θυμάμαι καλά, σε κάποια σημεία το έκανε αλλά... Το έπαιρνε να βάλει και άλλα κομμάτια πολυφωνικά.  Έχουν μια ιδιαίτερη ικανότητα αυτού του είδους τα τραγούδια να κάνουν τους ακροατές να ανατριχιάζουν.

 

Κατα τα άλλα η ταινία σκίζει, ειδικά αν την δει κανείς σε 3D.

 

(ποοοολύ σωστή η προτροπή για τα μέικινγκ οφ, θα τα τσεκάρω άμεσα  ;D)

Support your local scene.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

(ποοοολύ σωστή η προτροπή για τα μέικινγκ οφ, θα τα τσεκάρω άμεσα  ;D)

 

Πίστεψε με αξίζει τον κόπο.

Για όσους ήδη είδαν τα σχετικά βιντεάκια στο you tube. Η virtual κάμερα που κρατάει στα χέρια του ο Cameron και παίζει σε real time στο εικονικό περιβάλλον, είναι όλα τα λεφτά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται τι συγκρινεις με τι και σε ποιο επιπεδο το κανεις αυτο.

 

π.χ. εγω το Lord Of The Rings δεν το θεωρησα καλη βαθια ταινια. Καλη υπερπαραγωγη ναι. Καλη ταινια για να περασεις την ωρα σου ναι. Ταινια χωρις χτυπητα "μειον" ναι. Απλα αυτο που αρνειται ο μεσος ανθρωπος του 21ου αιωνα ειναι να καταλαβει ειναι οτι οταν κατι δεν εχει "μειον", πταισματα κλπ, δεν σημαινει σωνει και καλα οτι συνεπακολουθα εχει πολλα "συν", ποσο μαλλον οτι ειναι κατι που μπορεις να αποκαλεσεις "μεγαλειωδες" κλπ.

 

Βεβαια κι εδω οπως και παντου στην ζωη παιζει η υποκειμενικοτητα, η προσωπικη κριτικη ματια κλπ, οι προσωπικες εμπειριες κλπ, αλλα οπως και να το κανουμε, υπαρχουν παντα και αποψεις στην ζωη που ειναι πιο αντικειμενικες (εκτος εισαγωγικων) απο αλλες, για τον απλουστατο λογο οτι ειναι πιο εμπεριστατωμενες, πιο πλουσια και ουσιαστικα αιτιολογημενες και μελετημενες, οι ανθρωποι που τις εκφραζουν ειναι καποιου επιπεδου σκεψης, εμβανθυνσης, "παιδεματος", αντιληπτικοτητας κλπ.

 

Το Lord? Για τον πιτσιρικα, μια ονειρικη περιπετεια, ενα ταξιδι. Για τον κυνικο που θα δει τις ατελειες, κατι ατελες. Για τον γνωστη του Tolkien, ο κοσμος της Μεσης Γης στην μεγαλη οθονη.

 

Το ιδιο και με το avatar. Αν το κρινω με τα μετρα της επιστημονικης φαντασιας που διαβαζω, και αλλες ταινιες, κατι αναξιο λογου. Γιατι ομως... να μην το αφησω να με ταξιδεψει, σαν να βλεπω ταινια για πρωτη φορα?

 

Ετσι και το avatar, θα κριθει ως... avatar. Ηξερα σε ποιο μηκος κυματος θα ειναι πριν το δω, δεν επεσα εξω, και πιστευω σχεδον ολοι μεσα στο Νοιζ.

 

"Καλο" με καποια κριτηρια, "κακο" με αλλα. Οπως και η μουσικη.

Το θεμα ειναι ο καθενας να επιλεγει τα κριτηρια του αντι για την προ-προγραμματισμενη γνωμη του. Και προπαντων να κοιταει το καθε τι να το εξερευνησει, να το γνωρισει πρωτα, και μετα να το κρινει.

 

Και να θυμαται οτι μεσα του εχει παντα και εναν "πιτσιρικα" και εναν "κυνικο" και εναν "γνωστη" και να ακουει σοβαρα τις αποψεις και των τριων.

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  π.χ. εγω το Lord Of The Rings δεν το θεωρησα καλη βαθια ταινια. Καλη υπερπαραγωγη ναι. Καλη ταινια για να περασεις την ωρα σου ναι. Ταινια χωρις χτυπητα "μειον" ναι. Απλα αυτο που αρνειται ο μεσος ανθρωπος του 21ου αιωνα ειναι να καταλαβει ειναι οτι οταν κατι δεν εχει "μειον", πταισματα κλπ, δεν σημαινει σωνει και καλα οτι συνεπακολουθα εχει πολλα "συν", ποσο μαλλον οτι ειναι κατι που μπορεις να αποκαλεσεις "μεγαλειωδες" κλπ.

 

 

Μικρό (?) σχόλιο σε αυτό. Το Lord of the Rings εξ αρχής και ο Tolkien το έκανε σαν μια γλωσσολογική άσκηση γράφοντας μια ιστορία, όπως αυτές που θα ήθελε αυτός να διαβάζει.

Έτσι από λογοτεχνικής άποψης θα μπορούσε να πει κανείς πως είναι "ρηχό".

Από την άλλη όλο το βιβλίο περνάει ωραία μηνύματα, για το σκοτάδι που έχουν όλοι οι άνθρωποι (και πλάσματα εν γένει) μέσα τους, για τις αντοχές στις δυσκολίες, τη φιλία, το καλό και το κακό, σίγουρα όλα σε μια εξιδανικευμένη μορφή, αλλά κατά τη γνώμη μου όχι και αφελή ή ρηχή.

Έτσι ενώ ο άνθρωπος πειραματίστηκε με τις λέξεις, έγραψε κάτι που έκανε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κόσμο από τότε να ονειρευτεί να αισθανεί και να ενθουσιαστεί. Και προς πληροφόρηση όσων δεν το ξέρουν οι φανατικοί οπαδοί του ήταν ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολλοί και πριν την ταινία ή την υποψία ύπαρξης της. (Άσε που υπάρχουν και προηγουμένως, ταινίες, προφανώς όχι επιτυχημένες, ή video games, άλλα καλά άλλα κακά, αλλά και άπειρες αναφορές σε άλλα βιβλία και ταινίες και games στο LotR)

 

Στη συνέχεια λοιπόν η μεταφορά του βιβλίου στην οθόνη μοιραία θα είναι κατώτερη του βιβλίου, (άσε που έγιναν και μερικές ασυγχώρητες αλλαγές -για μένα και αρκετούς άλλους καμμένους) αλλά δεν έχει σημασία, μιας και στα μάτια μας (εμάς των καμμένων) ήταν μια ταινία από έναν πολύ μεγάλο οπαδό η οποία σεβάστηκε και έκανε κάτι το πραγματικά μεγαλειώδες βασισμένος σε μια μεγάλη μας αγάπη. Και εκτιμώ τη δουλειά αυτή μιας και κατάφερε να μου περάσει και αρκετά από τα συναισθήματα που μου προκάλεσε το βιβλίο και το όλο πνεύμα του.

Σίγουρα λοιπόν με την εξαρχής παραδοχή πως το βιβλίο είναι "ρηχό", η ταινία ακόμα χειρότερη, μπορεί κανείς να πει, πως ναι είναι ένα ρηχό παραμυθάκι.

 

Πάρ αυτά οι αξίες, πάλι αυτές οι εξιδανικευμένες, περνάνε, και μπορεί να ναι ίσως απλές και εντελώς ρομαντικές, δε παύουν όμως να μην είναι αφελείς.

 

Δε ξέρω τι καταλάβατε από όλα αυτά, απλά εγώ έπρεπε να τα πω. Και ας αφήσουμε τι σύγκριση του Αβαταρ με τον Άρχοντα δεν έχουν καμιά μα καμία σχέση, μόνο στο μπάτζετ και δεν είμαι καν σίγουρη κ γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάποιος θέλει να σκεφτεί σε βάθος, θα βρει ερεθίσματα παντού.

 

ούτε το αβαταρ ήταν καμια ταινια με τα πιο βαθεια νοήματα του κόσμου, αλλά αν πάλι θες, μπορείς να πάρεις πολλά ερεθίσματα προκειμένου να σκεφτείς.

 

επίσης, (όπως λέει κ η ευη) ένα καλλιτεχνικό έργο δεν έχει λόγο ύπαρξης μόνο να μας κάνει να σκεφτούμε και να υποψιαστούμε, υπάρχουν και τα συναισθηματά μας που μπορεί να τραβήξει στην επιφάνεια

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι από λογοτεχνικής άποψης θα μπορούσε να πει κανείς πως είναι "ρηχό".

 

...

 

Στη συνέχεια λοιπόν η μεταφορά του βιβλίου στην οθόνη μοιραία θα είναι κατώτερη του βιβλίου,

 

...

 

Και ας αφήσουμε τι σύγκριση του Αβαταρ με τον Άρχοντα δεν έχουν καμιά μα καμία σχέση, μόνο στο μπάτζετ και δεν είμαι καν σίγουρη κ γι αυτό.

 

Δεν είναι ρηχό, αντιθέτως ακόμη και υπό την παραδοχή ότι το έγραφε σαν γλωσσολογική άσκηση είναι πληρέστατο και θαυμάσια δομημένο δραματουργικά, στους χαρακτήρες του, στην οικονομία του κλπ. Μετά, αυτό δεν συνεπάγεται ότι η μεταφορά στην μεγάλη οθόνη θα είναι μοιραία κατώτερη καθώς είναι ένα καλλιτεχνικό έργο που καλείται να υπακούσει σε άλλους κανόνες, επομένως είναι αρκετά δύσκολη γενικά η

σύγκριση βιβλίου - ταινίας, και υφίσταται μονάχα σε συζητήσεις επάνω στο αν μια μεταφορά ήταν πετυχημένη ή όχι.

 

Πίσω στο θέμα μας του Αvatar: έχουν σχέση, και αρκετά μεγάλη καθώς και οι δυο ανήκουν στην κατηγορία της περιπέτειας φαντασίας. Το ότι το Avatar δεν βασίζεται σε ένα μεγάλο βιβλίο με χρόνια προηγούμενη πορεία και background που επεκτείνεται σε μια πολύ μεγάλη μυθολογία όπως το LOTR, δεν το βγάζει από τη θέση της σύγκρισης. Ίσως σε κάνει να το λες το γεγονός πως το Lord of the Rings εξελίσσεται εξ ολοκλήρου σε μια επική εποχή του αόριστου παρελθόντος, ενώ το Avatar είναι μισό στο μέλλον και μισό σε κόσμο φαντασίας, αλλά και πάλι είναι συγκρίσιμα μεγέθη. Και βάσει αυτής της συλλογιστικής εγώ κρίνω πως το Avatar είναι σεναριακά (και δραματουργικά) πολύ κατώτερο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ρηχό, αντιθέτως ακόμη και υπό την παραδοχή ότι το έγραφε σαν γλωσσολογική άσκηση είναι πληρέστατο και θαυμάσια δομημένο δραματουργικά, στους χαρακτήρες του, στην οικονομία του κλπ.

 

Εννοείται πως δεν είναι, απλά εξηγώ πως θα μπορούσε πχ να το δει κάποιος έτσι, για το λόγο ότι ο Τολκιν το γραψε ως άσκηση όντως. Είναι όμως όντως μεγαλειώδες, είναι θαυμάσια δομημένο, είναι άρρωστα πλήρες. Άσε μπορώ να γράφω ώρες. Είμαι ΑΡΡΩΣΤΗ με αυτό το βιβλίο.

 

Μετά, αυτό δεν συνεπάγεται ότι η μεταφορά στην μεγάλη οθόνη θα είναι μοιραία κατώτερη καθώς είναι ένα καλλιτεχνικό έργο που καλείται να υπακούσει σε άλλους κανόνες, επομένως είναι αρκετά δύσκολη γενικά η

σύγκριση βιβλίου - ταινίας, και υφίσταται μονάχα σε συζητήσεις επάνω στο αν μια μεταφορά ήταν πετυχημένη ή όχι.

 

Γενικά οι περισσότερες μεταφορές βιβλίων που έχω δει χωλαίνουν σε ένα πράγμα, στο ότι δε μεταφέρουν το πνεύμα του βιβλίου τη φιλοσοφία του, και την ουσία του, αλλά πιάνονται πάντα στην γραμμική ιστορία του.

Το ότι κατάφεραν να δείξουν ΣΤ ΑΛΗΘΕΙΑ τη μέση γη για μένα ήταν η απόλυτη επιτυχία. Να μεταφέρουν όλα τα πλάσματα και τους χαρακτήρες με τα στοιχεία τους σε κάθε λεπτομέρεια όχι μόνο εμφανισιακή, αλλά και χαρακτήρα (με τραγική εξαίρεση τον Φαραμιρ) ήταν αξιοθαύμαστο. Για μένα σαν μεταφορά ήταν απίστευτη (εξαιρώντας τις αλλαγές που δεν θεώρησα σωστές για κανένα λόγο)

 

Πάρε από την άλλη τη μεταφορά σε ταινία για το Όνομα του Ρόδου, άλλη αγάπη εκεί :) . Μεγάλη παραγωγή και εκείνη για τότε.Μεταφέρθηκε απλά και στεγνά η ιστορία/ πλοκή.

Όλο το ζουμί όμως ήταν η φιλοσοφία του βιβλίου, το μήνυμα που περνούσε (που συνοψίζεται απίστευτα στην υπογραφή μου) το οποίο πραγματικά δεν πέρασε καθόλου στην ταινία.

 

Πίσω στο θέμα μας του Αvatar: έχουν σχέση, και αρκετά μεγάλη καθώς και οι δυο ανήκουν στην κατηγορία της περιπέτειας φαντασίας. Το ότι το Avatar δεν βασίζεται σε ένα μεγάλο βιβλίο με μεγάλη προηγούμενη πορεία και background που επεκτείνεται σε ένα πολύ μεγάλο background μυθολογίας όπως το LOTR, δεν το βγάζει από τη θέση της σύγκρισης. Ίσως σε κάνει να το λες το γεγονός πως το Lord of the Rings εξελίσσεται εξ ολοκλήρου σε μια επική εποχή του παρελθόντος, ενώ το Avatar είναι μισό στο μέλλον και μισό σε κόσμο φαντασίας, αλλά και πάλι είναι συγκρίσιμα μεγέθη. Και βάσει αυτής της συλλογιστικής εγώ κρίνω πως το Avatar είναι σεναριακά (και δραματουργικά) πολύ κατώτερο.

 

Όχι δεν είναι συγκρίσιμα επειδή είναι ταινίες φαντασίας (είτε classic fantasy είτε sci fi).

Δεν είναι συγκρίσιμα επειδή το μεν αβαταρ φτιάχτηκε για να αξιοποιήσει την τεχνολογία και γι αυτό σαν ιστορία είναι τόσο αδύναμο, ενώ το LoTR φτιάχτηκε για να απεικονίσει την ιστορία, αξιοποιώντας και την τεχνολογία. Από τη μια έχουμε ένα έπος και από την άλλη ένα ενδιαφέρον blockbuster. Ε δε συγκρίνονται.

Ακόμα και ο Harry Potter είναι περισσότερο συγκρίσιμος με το LotR από το άβαταρ, but let's not go there :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης, σχετικά με τη θεματολογία του αβαταρ:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Dances_with_Smurfs

http://www.imdb.com/title/tt0099348/

 

"The episode also satirized the 2009 James Cameron film, Avatar, suggesting the plot borrows heavily from the film Dances with Wolves, and comparing Avatar's blue aliens to the cartoon Smurfs."

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι συγκρίσιμα επειδή το μεν αβαταρ φτιάχτηκε για να αξιοποιήσει την τεχνολογία και γι αυτό σαν ιστορία είναι τόσο αδύναμο, ενώ το LoTR φτιάχτηκε για να απεικονίσει την ιστορία, αξιοποιώντας και την τεχνολογία.

 

Ο λόγος για τον οποίο φτιάχτηκαν δεν αναιρεί το ότι είναι συγκρίσιμα. Είναι σαν να μου λες πως δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το σουφλέ που φτιάχνει η μητέρα μας για το βραδινό τραπέζι με ένα σουφλέ από ένα καλό γαλλικό εστιατόριο!

 

 

 

Φαίνεται πως πεινάω?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου