Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Boss RC-20XL looper


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Ειμαι κατοχος ενος boss rc-20xl εδω και 2 μηνες. Σημερα οπως και καθε φορα, αναψα τον ενισχυτη, plugαρα την κιθαρα, και συνεδεσα το rc20 με το τροφοδοτικο.

Το τροφοδοτικο ειναι αγορασμενο απο συνοικιακο καταστημα ηλεκτρονικων απο αυτα τα κλασσικα επιλεγεις εσυ τα volt (ολοι μας οταν ειμασταν πιτσιρικαδες ειχαμε αντικρισει τουλαχιστον 1 τετοιο) ;)

Το looper ολο αυτο το καιρο το λειτουργουσα με αυτο το τροφοδοτικο (το ξερω οτι ειναι καφριλα αυτο αλλα η δικαιολογιες ειναι περιττες ;D Επισεις τα volt και τα ampere ηταν ενταξη για να λειτουργησει το πεταλι. Δεν θα το εβαζα αλλιως..) και δουλευε αψογα αλλα φαινοταν οτι το τροφοδοτικο θα με πουλαγε καποια στιγμη λογο κακης κατασκευης βυσματος.

 

Ε ΑΥΤΗ Η ΣΤΙΓΜΗ ΗΡΘΕ!  ::)

 

Εκει που εγραφα ανεμελος τις λουπες μου και ολα ηταν οπως παντα κουνισα το πεταλι με το ποδι μου και κουνηθηκε το looper μαζι με το βυσμα του τροφοδοτικου. Οπως καταλαβαινετε το πεταλι εσβησε και αναψε πολλες φορες αποτομα.

Οταν ξαναεβαλα το βυσμα σωστα, το πεταλι αναψε και καποια λαμπακια αναβανε σαν τρελα! Καποια κουμπια ανταποκρινονταν οταν τα πατουσα, αλλα μονο εμφανισιακα.

Καμια απο τις λουπες που ειχα γραψει επαιζαν ουτε μπορουσα να γραψω καινουρια.

Μονο ο μετρονομος ακουγοταν, αλλα και αυτος σαν παρασιτο. :'(

 

Το πεταλι δεν μου φαίνεται να εχει "καει" γιατι διχνει καποια "σημαδια" ζωης (περοσσοτερο σαν να εχει ψυχολογικα προβληματα μοιαζει..)

 

Η τραγικη ειρωνεια ειναι οτι η εγγυηση εληξε πριν 20 μερες γιατι αγοραστικε μεταχειρισμενο...

 

Δεν γνωριζω αν αυτα τα ψηφιακα πεταλια επισκευαζονται και εχω ηδη αρχισει να κατηγορω εντονα τον εαυτο μου που δεν αγορασα καποιο επωνυμο τουλαχιστον τροφοδοτικο! :-[

 

Αν καποιος συμφορουμιτης εχει καποια αξιολογη αποψη πανω στο θεμα θα το εκτιμουσα παρα πολυ!

 

Ευχαριστω για τον  χρονο σας και ελπιζω να μην σας κουρασα!  :)

Καλήτερα ενεργός παρά ραδιενεργός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε πρώτα με έναν κατάλληλο μετασχηματιστή ή μπαταρίες να δεις αν λειτουργεί , για να ξεκαθαρίσουμε οτι κατι έπαθε και μετά βλέπουμε πώς θα το φτιάξεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όπως σου είπε και ο blue. Δοκίμασε πρώτα με τις μπαταρίες και μετά βλέπουμε.

Btw, πήγαινες γυρεύοντας  >:(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δικο μου λαθος στην διατυπωση. Το να το δοκιμασω με μπαταριες ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα. (μαλλον το θεωρησα πολυ αυτονοητο) Και φυσικα το πεταλι δεν ψηθηκε να συνεργαστει και παλυ! Το ξερα οτι πηγαινα γυρευοντας απο την αρχη. Απλα δεν περιμενα να το πληρωσω τοσο συντομα το τιμημα. Πιστευα οτι θα προλαβαινα να παρω descent τροφοδοτικο αλλα με θαμπωσε η προχειρη λυση.

 

Και παλυ συγνωμη για την παραλειψη μου.

Καλήτερα ενεργός παρά ραδιενεργός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνεις hard reset? Εκανα search στο manual του, αλλα δεν βρηκα κατι. Στη θέση σου θα το πήγαινα στο επίσημο service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω πιστευα οτι με ενα hard reset ολα θα εφτιαχναν...

Αλλα δεν νομιζω να γινεται κατι τετειο. (και δεν μπορω να καταλαβω γιατι η boss δεν μας δινει αυτη την επιλογη!!)

Θα επικοινωνησω με στολλα να δω αν θα βγαλω ακρη...  :-X

Απλα ηθελα να μαθω αν καποιος εδω μεσα γνωριζει αν φτιαχνονται ψηφιακες συσκευες σαν αυτη μετα απο ενα τετιο ατυχημα...

 

Φιλε RNS εχει παρει το ματι μου σπιτι σου ενα τετοιο τροφοδοτικο...

και καλο θα ηταν να μην με ειρωνευεσαι γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου χτυπισει την πορτα ο Χαρος του ηλεκτρισμου...  ;D

 

Καλήτερα ενεργός παρά ραδιενεργός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως σημερα εφυγα εκτος αθηνων και θα επιστρεψω σε καμια βδομαδα παλυ αθηνα.

Οταν επιστρεψω θα επικοινωνησω μαζι σου Μανωλη και αν εχεις χρονο και ορεξη περναω και μια βολτα απο σενα να το τσεκαρουμε μαζι.

 

Θενκς οπως και να χει.. :)

Καλήτερα ενεργός παρά ραδιενεργός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου