Προς το περιεχόμενο

"Αναλογική" vs. "ψηφιακή" δημιουργία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που λες δεν ισχύει.

Το CD έχει εύρος 44,1khz και το βινύλιο 48khz. Αν κάνω λάθος, διόρθωσε με για να μην αναπαράγω λάθος πληροφορίες.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το CD έχει εύρος 44,1khz και το βινύλιο 48khz. Αν κάνω λάθος, διόρθωσε με για να μην αναπαράγω λάθος πληροφορίες.

Kαι το αυτί μας, τι ακούει?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνοντας ένα ffwd 30 χρόνια στο μέλλον, πιστεύω πως οι έννοιες "αναλογικό" και "ψηφιακό" θα υπάρχουν μόνο στις εγκυκλοπαίδιες (όποια μορφή και να έχουν αυτές τότε).

 

Άποψή μου: Κάποιοι από εμάς εδώ μέσα είναι, λόγω ηλικίας, γνώστες του "πριν" και του "τώρα". Ξέρουν από SLR και εκτύπωση φωτογραφίας στο χέρι, αλλά και από dSLR. Ξέρουν από χαρτομακέτα με λετρασέτ και ξεφοντάρισμα με κοπίδι, αλλά και το path tool του Photoshop. Ξέρουν να κάνουν κόμιξ με πενάκι και ραπιδογράφο, αλλά ξέρουν και να χρωματίζουν με το airbrush. Αυτοί, λοιπόν (συμπεριλαμβανομένου και εμού) σε 30-40 χρόνια θα διηγούνται όοοολα αυτά που ξέρουν στα εγγόνια τους σαν παραμυθάκια, γιατί έτσι θα είναι τότε.

Επομένως πιστεύω πως:

1) Αν το σκουλήκι της δημιουργίας είναι μέσα σου και σε τρώει, θα το βγάλεις ό,τι και να έχεις στα χέρια σου (κάτι τέτοιο προσπάθησε να πει και ο Jack White στο It Might Get Loud, αλλά δεν του πολυβγήκε)

2) Ο κόσμος, και ο "χειρισμός" του, αλλάζουν. Προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο, δεν μπορώ να κρίνω. Αλλά ακολουθείς, ή βγαίνεις στην απ' έξω.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το CD έχει εύρος 44,1khz και το βινύλιο 48khz. Αν κάνω λάθος, διόρθωσε με για να μην αναπαράγω λάθος πληροφορίες.

λάθος και στα δύο :)

το cd φτιάχνεται με ρυθμό δειγματοληψίας 44,1khz. το βινύλιο είναι αναλογικό.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι διασταύρωση σκύλου με δελφίνι, ακούω τα πάντα και όχι μόνο.

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/HBASE/sound/earsens.html

Μπορεί να (νομίζεις) ότι ακούς τα πάντα, αλλά σίγουρα δεν τα καταλαβαίνεις καλά όλα... ;)

 

"The human ear can respond to minute pressure variations in the air if they are in the audible frequency range, roughly 20 Hz - 20 kHz."

Πάνω από αυτές τις συχνότητες, ακούς τη διαφορά maple-rosewood!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το CD έχει εύρος 44,1khz και το βινύλιο 48khz. Αν κάνω λάθος, διόρθωσε με για να μην αναπαράγω λάθος πληροφορίες.

 

Καταρχάς μίλησες για ψηφιακό σε σχέση με αναλογικό, όχι για cd σε σχέση με βινύλιο. Αυτό που έγραψες παραήταν γενικό και αόριστο, εξ'ου και το προηγούμενο σχόλιό μου.

 

Το audio cd standard ορίζει δειγματοληψία 44.1 kHz, οπότε το συχνοτικό εύρος του είναι το μισό της δειγματοληψίας => 22 kHz.

Αυτό που λες για το βινύλιο και τα 48 kHz πρώτη φορά το ακούω και δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει. Το μόνο που μου θυμίζει είναι στους quadrophonic δίσκους (CD-4) όπου έχουμε freq. modulation μέχρι τα 45 kHz...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα, εγώ δεν ακούω τα πάντα, το δεξί μου αυτί δυστυχώς δεν ακούει καλά τα μπάσα και αυτό είναι πρόβλημα γιατί είμαι μπασίστας...

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικός δεν είμαι και δεν τα ξέρω καλά, αλλά κάπως έτσι μου τα εξήγησε κάποιος, σε ότι αφορά και την "ζεστασιά" του βινυλίου, λέγοντας μου ότι έχει μεγαλύτερο εύρος σε συχνότητες. Τώρα μου καταρρίψατε όλη μου την κοσμοθεωρία.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το audio cd standard ορίζει δειγματοληψία 44.1 kHz, οπότε το συχνοτικό εύρος του είναι το μισό της δειγματοληψίας => 22 kHz.

Χωρίς να είμαι καθόλου ειδικός (θα ήθελα την επιβεβαίωση κάποιου επιστήμονα του forum), να συμπεράνω ότι η δειγματοληψία (22 kHz.), έρχεται σε αυτό που πραγματικά μπορεί να ακούσει το αυτί μας?

 

αλλά κάπως έτσι μου τα εξήγησε κάποιος, σε ότι αφορά και την "ζεστασιά" του βινυλίου, λέγοντας μου ότι έχει μεγαλύτερο εύρος σε συχνότητες. Τώρα μου καταρρίψατε όλη μου την κοσμοθεωρία.

Αυτό δεν είναι τίποτα, μπορεί κάποιος άλλος να σου πεί ότι ο Slash είναι ο καλύτερος κιθαρίστας του κόσμου... ;D

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου