Προς το περιεχόμενο

"Αναλογική" vs. "ψηφιακή" δημιουργία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι τόσο δύσκολο να πούμε "ακούω από πικάπ, φωτογραφίζω με αναλογική κάμερα, γράφω σε πάπυρο, καβαλάω μουλάρι, κλπ. επειδή ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ"; Δεν χρειάζεται να προσπαθήσουμε να το εκλογικεύσουμε διότι ΔΕΝ εκλογικεύεται. :)

Εγώ φωτογραφίζω με αναλογική μηχανή (3 τον αριθμό), εμφανίζω και τυπώνω στο χέρι (σκοτεινό θάλαμο) γιατί έτσι γουστάρω! Γουστάρω την διαδικασία και περνάω ευχάριστα τον χρόνο μου εκεί μέσα!  ;D ;D ;D

Όταν όμως φωτογραφίζω επαγγελματικά (γιατί εργάζομαι ως βοηθός φωτογράφου) χρησιμοποιώ dslr... Τι να κάνουμε? Σου λύνει τα χέρια...

Πάντως θα συμφωνήσω ειδικά για την φωτογραφία πως βοηθάει να κατανοήσεις και να επεξεργαστείς την ψηφιακή λήψη, αν πρώτα δουλέψεις αναλογικά ασπρόμαυρα μέσα. Εκ πείρας.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να προσπαθήσουμε να το εκλογικεύσουμε διότι ΔΕΝ εκλογικεύεται.

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς.

Και αυτό εκλογικεύεται. Αλλά υποθέτω ότι είναι αντικείμενο Κοινωνιοψυχολογίας. Είναι θέμα όχι μόνο πως αντιλαμβανόμαστε το κοινωνικό περιβάλλον μας αλλά και πως θέλουμε να μας αντιλαμβάνεται αυτό και οι προσπάθειες τοποθέτησής μας σε αυτό.

 

 

Όταν πάμε για ψώνια στο σουπερμάρκετ οδηγώντας ένα Ford Cortina, είναι τόσο σημαντικό να σκεφτούμε ότι δεν πήγαμε με ένα Golf με ψηφιακό εγκέφαλο?

 

Wish I had a grey Cortina

Whiplash aerial, racing trim

Cortina owner - no one meaner

Wish that I could be like him........  TBR

 

Απλά Δισκάρα

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φωτογραφία, οι δυνατότητες που δίνει πλέον μια ψηφιακή dslr μηχανή είναι όμοιες με μία slr αντίστοιχων τεχνικών χαρακτηριστικών. Η αναλογική φωτογραφία όμως, είναι αυτή που “εξηγεί” και εκπαιδεύει καλύτερα τον χρήστη, όσον αφορά στη χρήση του διαφράγματος, της εστιακής απόστασης, της φωτομέτρησης, της ταχύτητας, κ.ά.

 

Που το στηρίζεις αυτό; Μήπως μπερδεύεις τους αυτοματισμούς με την ψηφιακή τεχνολογία στη φωτογραφία; Γιατί και οι slr (φιλμ) έχουν auto focus, προτεραιότητες κλπ. Εν πάση περιπτώσει αν ήθελα να εξηγήσω σε κάποιον τι είναι το βάθος πεδίου, θα προτιμούσα να έχω φηφιακή μηχανή, για να δει το αποτέλεσμα των χειρισμών του σε 2 δευτερόλεπτα, και όχι σε 2 μέρες :)

 

Η είσοδος της ψηφιακής τεχνολογίας σε κάθε μορφής Τέχνη (ή επιστήμη), έχει “μουδιάσει” κατά ένα μεγάλο ποσοστό το μυαλό των δημιουργών (ή επιστημόνων).

 

Πού το είδες αυτό;  ??? Σε κάθε εποχή οι καλλιτέχνες χρησιμοποιούν τα πρόσφορα μέσα. Πολλοί μεγάλοι καλλιτέχνες, όχι όλοι βέβαια, χρησιμοποίησαν και χρησιμοποιούν την τελευταία λέξη σε εργαλεία και τεχνικές για να δημιουργήσουν. Μούδιασε το μυαλό του Μπετόβεν επειδή είχα πιάνο αντί για κλειδοκύμβαλο;  ;) Και βέβαια άλλο οι επιστήμονες οι οποίοι (ειδικά στις θετικές επιστήμες) δεν γίνεται να δουλέψουν χωρίς τα τελευταία εργαλεία.

 

Δεν είναι δυνατόν κανείς να μπορέσει να συνθέσει (ως αρχική ιδέα) ένα τραγούδι, ή ένα μουσικό κομμάτι, απευθείας στον υπολογιστή και στα μουσικά προγράμματα.

 

Φυσικά και είναι, μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί ιδιαίτερα με τη (σύγχρονη) σύνθεση

 

Η αρχική ιδέα προέρχεται από ένα μουσικό όργανο το οποίο κανείς αγγίζει και αισθάνεται για να μπορέσει να δημιουργήσει.

 

Αυτό ισχύει για μερικούς, αλλά για άλλους όχι. Και μένα μου αρέσει να ακουμπάω το (μουσικο :) ) όργανο, και μάλιστα δε μου αρέσει το πιανο όσο η κιθάρα γιατί οι χορδές είναι μακριά. Αλλα δεν έχω γράψει και κανα αριστούργημα :)

 

Το γεγονός ότι πλέον μπορούμε να τα έχουμε και να τα κάνουμε όλα, εγκλωβίζει τη δημιουργική σκέψη (η οποία έτσι και αλλιώς είναι ελάχιστη) και δεν αφήνει περιθώρια για νέες ιδέες και προτάσεις στο χώρο της δημιουργίας.

Ποιοι έχουμε ποια όλα;  ??? 8)

 

Για φανταστείτε στη συναυλία των U2 η οποία κυκλοφόρησε σε 3D έκδοση στους κινηματογράφους, τα μέλη της μπάντας να ήταν ρομποτάκια… Σίγουρα προτιμούμε τον Bono (ψυχή και σώμα) επί σκηνής, με τη χρήση αναλογικών οργάνων και ψηφιακών εφέ και την τελική απεικόνιση της συναυλίας σε ψηφιακή μορφή!

 

Κι εγώ μαζί σου είμαι, αλλά υπάρχει άπειρος κόσμος που ακούει ηλεκτρονική μουσική στο mp3 player και δεν έχει δει ζωντανή μουσική ποτέ του. :)

 

Φιλικά

ένας αναλογικός κιθαρίστας  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, αλλά το όλο πραγμα μου μοιάζει για κακης μορφης φιλοσοφοποίηση μιας ρετρολαγνείας. Εντούτοις δεν βρισκω πουθενά εδώ γύρω τροφή για σκέψη.

αλλά κι εγώ θα ήθελα να σημειώσω πως κατά κάποιο τρόπο δεν βλέπω μια ιδιαίτερη συνοχή στους προβληματισμούς αυτούς. Συν τοις άλλοις, είδα έναν ολίγον τι αχρείαστο διαχωρισμό της αναλογικής από την ψηφιακή διαδικασία.

Thanks guys!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο περιγιάλι το κρυφό

κι άσπρο σαν περιστέρι

διψάσαμε το μεσημέρι

μα το νερό γλυφό.

 

 

Είτε γραφόταν σε τοίχο, είτε σε πάπυρο, είτε σε χαρτοπετσέτα, είτε σε macbook pro...η αξία του θα ήταν η ίδια. Γιατί πρόκειται για γλώσσα και η αξία της έγκειται στο επικοινωνούμενο.

 

Αν αυτοί οι στίχοι μελοποιηθούν, πάλι δεν έχει σημασία αν η παρτιτούρα γραφτεί οπουδήποτε. Πάλι μιλάμε για γλώσσα- μουσική αυτή τη φορά.

 

Όταν όμως αυτό το τραγούδι τραγουδηθεί σε κοινό, τότε μπαίνει ο παράγοντας τεχνική. Πώς θα ακουστεί; Από τι ηχεία; Σε ποιο χώρο; Θα είναι σωστά κουρδισμένα τα όργανα; Ο κιθαρίστας θα έχει tonelab ή θα παίζει καρφί σε λαμπάτο μάρσαλ;

(υπερβάλλω, αλλά νομίζω ότι καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να επιχειρηματολογούμε για το τι είναι καλύτερο το αναλογικό ή το ψηφιακό και γιατί έχει το ίδιο νόημα με το να επιχειρηματολογούμε για ... το πιο χρώμα είναι καλύτερο το καφέ ή το πράσινο. Δεν έχει ιδιαίτερη αξία.

 

Και τα δύο είναι εργαλεία, είτε στην τέχνη, είτε στην επιστήμη, είτε στην καθημερινή ζωή, είτε οπουδήποτε. Όποιος θέλει να ασχοληθεί μαθαίνει να τα χρησιμοποιεί και πράττει ανάλογα. Λέτε το πιάνο του Μπετόβεν να ήταν υπεύθυνο για τις δημιουργίες του ή μήπως τα πινέλα του Πικάσο να έπαιξαν κάποιο ρόλο;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο άνθρωπος έχει κάτι να πει, θα το πει μια χαρά είτε αναλογικά, είτε με ψηφιακά μεσα.

 

δεν μας φταίνε τα ψηφιακά μέσα αν δεν έχουμε κάτι να πουμε.

Έπος! Να ξέρεις ότι θα μπει στο facebook μου στα favorite quotes.

 

Να πω κι εγώ κάτι που είχαν πει οι Pink Floyd στις συνεντεύξεις που παίζουν στο "Live at Pompeii".

Όταν ρωτήθηκαν σχετικά με την έντονη χρήση της τεχνολογίας ο Gilmour είπε κάτι πολύ απλό. Πως ό,τι βγαίνει από τα μηχανήματα είναι προέκταση των ιδεών τους. Τα μηχανήματα δεν παράγουν μουσική μόνα τους. Αν δεν το έχεις μέσα σου, δεν μπορείς να βγάλεις κάτι προς τα έξω.

Ο Waters λέει πως όπως δεν μπορείς να δώσεις σε κάποιον μια Les Paul και να γίνει ο Eric Clapton, δεν μπορείς να δώσεις και σε κάποιον ένα synthesizer και να γίνει Pink Floyd. Βέβαια από τον Clapton μπορεί κάποιος να γίνει πολύ καλύτερος, αλλά καταλάβατε το γενικό νόημα. :)

Η μοναδική μου ένσταση δεν είναι στην δημιουργία, είναι στην εγγραφή/αναπαραγωγή όπου όλοι γνωρίζουμε πως η ψηφιακή μεριά έχει μικρότερο εύρος συχνοτήτων σε σχέση με το αναλογικό, οπότε εκεί βγαίνουμε χαμένοι.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια από τον Clapton μπορεί κάποιος να γίνει πολύ καλύτερος, αλλά καταλάβατε το γενικό νόημα. :)

 

Γιατί, τόσο χαλιας ινε? Στο πρόσφατο δημοψήφισμά μας δεν πήρε 2-3 ψήφους? Δεν είναι τόσο άσχημο αφτό. Ναπαιρνε 0 να πω οκ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδική μου ένσταση δεν είναι στην δημιουργία, είναι στην εγγραφή/αναπαραγωγή όπου όλοι γνωρίζουμε πως η ψηφιακή μεριά έχει μικρότερο εύρος συχνοτήτων σε σχέση με το αναλογικό, οπότε εκεί βγαίνουμε χαμένοι.

 

Αυτό που λες δεν ισχύει.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου