Προς το περιεχόμενο

Practice σε πολυκατοικία και νόμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο ζήτημα κοινής ησυχίας έχει γίνει μια τρομερή παρεξήγηση απτούς περισσότερους μας..

οποιοσδήποτε ηχος-8ορυβος που προκαλείτε για την ψυχαγωγία μας (άλλο για την εργασία μας) και ενοχλεί ,απαγορεύεται εφόσον γίνει καταγγελία από συνπολιτη μας στην αστυνομία, ανεξαρτήτου ώρας.(με απλα λογια...απαγορευεται ολη μερα εαν γινει καταγγελια)

αν έχεις άδεια ωδείου η είσαι επαγγελματίας καθηγητής αλλάζει (επιτρέπετε σε ώρες εκτός κοινής ησυχίας φυσικά)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τραυματικη εμπειρια απο μια γειτονισσα διπλα μου και οχι γιατι παιζω κιθαρα(οσο σπουδαζω θεσσ/νικη με ακουστικη παιζω) αλλα :

 

1.γιατι κλειδωνω την πορτα με δυναμη και την ταρασσω

2. γιατι απλα μιλαω. και δεν λεω για κοσμο. αλλος ενας να ειναι σπιτι μου και να διαβαζουμε, η αστυνομια θα μου κανει μια επισκεψη

3.το χαλακι της πορτας μου ακουμπαει το δικο της. :twisted:

 

υποψιν η "κυρια" ειναιο γεννημενη το 1973... οσες φορες πηγα στην αστυνομια οι ανθρωποι γελουσαν και οποτε ερχονταν σπιτι μου για συστασεις τραβαγαν τα μαλλια τους αφου ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1. η "κυρια" που προφανως ηταν ΑΓΑΜ#ΤΗ (και οχι δεν ειμαι φαλλοκρατης) βρηκε εναν καημενο ηρωα να παντρευτει το καλοκαιρι, εμεινε εγκυος και αντι τωρα να ειναι περιεργη και να ενοχλειται, ολα μια χαρα. βεβαια τους καλουσα στην αστυνομια και εγω για συστασεις χωρις να υπαρχει λογος βεβαια,(απλα για να καταλαβει οτι αυτα ειναι ευκολο να τα κανουν και αλλοι).

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 2. καταντησα ψυχωτικος. για μια περιοδο δεν καλουσα ουτε ανθρωπο σπιτι μου και απεφευγα να κοιμαμαι σε αυτο. δεν ακουγα μουσικη, χαιδευα την ακουστικη κλπ κλπ κλπ.

 

η διαχειριστρια η οποια ειναι ακριβως απο κατω και ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, αντι να παρει το μερος μου, αρκεστηκε στο οτι " ε μωρε η αννα ειναι λιγο περιεργη" η "προσεχε γιατι αυτη εχει πολλα μεσα στην κυβερνηση(πασοκ τοτε) και θα σε καταστρεψει.." σιγα μην επαιρνε το μερος ενος φοιτητη και μαλιστα αθηναιου...(σπουδαζω στον βορρα και πιστεψτε με εχει σημασια)

 

εχω γεννηθει και μεγαλωσει σε πολυκατοικια. εχω μαθει μια ζωη να σεβομαι τους συγκατοικους μου και να μην ειμαι ενοχλητικος.αντιμετωπισα και αντιμετωπιζω τους παντες γυρω μου με ευγενεια. ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ?? ο οποιοσδηποτε να "μπαινει" μες στο σπιτι μου για μια παρατηρηση και να καταντησω με χαπια.

 

ΟΠΟΤΕ. τερμα οι ευγενειες, ΖΗΤΩ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΖΟΥΓΚΛΑΣ :twisted: . δεν προκειται να γινω καφρος γιατι δεν μου βγανει, αλλα ΟΤΑΝ ερθει η κιθαρα.....ΘΑ ΔΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΟΣΟ ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΟΣ ΕΙΜΑΙ :twisted: :twisted: ετσι απλα για να δουν τι σημαινει θορυβος....

 

σχετικα με τον φιλο που εχει προβλημα>>αν οντως δεν τους ξεκουφαινεις και δεν εισαι υπερβολικος στις εντασεις σου,αν τηρεις τις ωρες κοινης ησυχιας και αφου το σπιτι ειναι δικο σου, θα σου ελεγα να συνεχισεις να παιζεις χωρις να σε νοιαζει.ΠΡΟΣΟΧΗ δεν μιλαω για υπερβολες μιλαω για λογικες εντασεις...

 

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΗΣΥΧΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΑ

 

συγχωρεστε με αν γινομαι υπερβολικος αλλα με οσα περασα σε αυτο το κωλοσπιτο(μενω ακομα) εδω και 3 χρονια και σεις τα ιδια λεγατε.. :twisted: (τσαντιστηκα πρωι πρωι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η "κυρια" που προφανως ηταν ΑΓΑΜ#ΤΗ (και οχι δεν ειμαι φαλλοκρατης) βρηκε εναν καημενο ηρωα να παντρευτει το καλοκαιρι' date=' εμεινε εγκυος και αντι τωρα να ειναι περιεργη και να ενοχλειται, ολα μια χαρα. βεβαια τους καλουσα στην αστυνομια και εγω για συστασεις χωρις να υπαρχει λογος βεβαια,(απλα για να καταλαβει οτι αυτα ειναι ευκολο να τα κανουν και αλλοι).

[/quote']

Εσύ γιατί καλούσες την αστυνομία? Έκανε φασαρία στην προσπάθειά της να ...συλάβει παιδί και σε ενοχλούσε??? :lol::lol::lol::lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το καταστατικό της πολυκατοικίας που λες wasted_sunsets, είναι έγκυρο ή το λες από φήμες. Ρωτάω γιατί γενικώς επικρατεί η άποψη ας πούμε και για τα ζώα (κατοικίδια) ότι δηλαδή δεν μπορείς να έχεις κατοικίδιο αν υπάρχει σχετική απαγόρευση στο καταστατικό της πολυκατοικίας, αλλά αυτά είναι τρίχες. Βάσει νόμου επιτρέπεται στον καθένα να έχει 1-3 κατοικίδια ζώα αρκεί να μην ρυπαίνουν, κάνουν φασαρία κτλ. όπου τότε πρέπει αυτός που έχει το πρόβλημα να το καταθέσει σε δικαστήριο και να βγει απόφαση.

 

Ρωτάω γιατί το θεωρώ πολύ τραβηγμένο να απαγορεύεται σε κάποιον που ζει σε πολυκατοικία να έχει μουσικό όργανο. Αν είναι έτσι, πάμε όλοι για τα βουνά.... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το καταστατικό της πολυκατοικίας που λες wasted_sunsets' date=' είναι έγκυρο ή το λες από φήμες. Ρωτάω γιατί γενικώς επικρατεί η άποψη ας πούμε και για τα ζώα (κατοικίδια) ότι δηλαδή δεν μπορείς να έχεις κατοικίδιο αν υπάρχει σχετική απαγόρευση στο καταστατικό της πολυκατοικίας, αλλά αυτά είναι τρίχες. Βάσει νόμου επιτρέπεται στον καθένα να έχει 1-3 κατοικίδια ζώα αρκεί να μην ρυπαίνουν, κάνουν φασαρία κτλ. όπου τότε πρέπει αυτός που έχει το πρόβλημα να το καταθέσει σε δικαστήριο και να βγει απόφαση.

 

Ρωτάω γιατί το θεωρώ πολύ τραβηγμένο να απαγορεύεται σε κάποιον που ζει σε πολυκατοικία να έχει μουσικό όργανο. Αν είναι έτσι, πάμε όλοι για τα βουνά.... :([/quote']

 

Το καταστατικό, όταν αγοράζεις διαμέρισμα, ή επισυνάπτεται στο συμβόλαιο, ή αναφέρεται ότι έχεις λάβει γνώση. Ομοίως όταν νοικιάζεις (πρέπει να) συμβαίνει στο ενοικιαστήριο.

 

Τώρα, το τι απαγορεύεται σε ένα καταστατικό είναι μια πονεμένη ιστορία. Στη δική μου πολυκατοικία απαγορεύονται μεταξύ άλλων, η λειτουργία οίκων ανοχής, οι χαρτοπαικτικές λέσχες, και η πώληση νωπών ιχθύων από τα καταστήματα της. Επίσης αν κάποιος προβαίνει σε "ανήθικες" πράξεις στο διαμέρισμά του, οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες έχουν δικαίωμα αποζημιώσεως για ηθική βλάβη. :D

 

Και καλά όλα αυτά δε με ενδιαφέρουν και τόσο, με ενδιαφέρει όμως ότι απαγορεύεται επίσης η χρήση των διαμερισμάτων για παράδοση μαθημάτων μουσικής. :o Και έτσι παίζουμε κρυφτούλι με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες ότι και καλά έχουμε πολλούς διαφορετικούς φίλους που έρχονται και τραγουδάμε ....

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ζήτημα κοινής ησυχίας έχει γίνει μια τρομερή παρεξήγηση απτούς περισσότερους μας..

οποιοσδήποτε ηχος-8ορυβος που προκαλείτε για την ψυχαγωγία μας (άλλο για την εργασία μας) και ενοχλεί ' date='απαγορεύεται εφόσον γίνει καταγγελία από συνπολιτη μας στην αστυνομία, ανεξαρτήτου ώρας.(με απλα λογια...απαγορευεται ολη μερα εαν γινει καταγγελια)

αν έχεις άδεια ωδείου η είσαι επαγγελματίας καθηγητής αλλάζει (επιτρέπετε σε ώρες εκτός κοινής ησυχίας φυσικά)[/quote']

μην κουραζεστε παιδια..εχω διαβασει τον νομο..και λεει ακριβως αυτα!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mechmg93, τώρα στις γιορτές κάνε στη γειτόνισα σου ένα δώρο. Βάλε και τα 3 cd του "The Sign of 4" (http://www.paulwertico.com/reviews/tsofreviews.php) να παίζουν σε λούπα με μια ικανή ένταση και φύγε γρήγορα για διακοπές.

:twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου