Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν ειδικοί ορθοπεδικοί για προβλήματα χεριών;


asffm71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγω νομιζω οτι ο παγος δεν κανει κατι..Υπαρχει επισης και ενα πλαστικο ναρθικακι που μπορεις να βαλεις που κρατα τον καρπο ισιο.Μαν οσο μεγαλωνεις μαθαινεις και ζεις με τους τραυματισμους σου.Εμενα οποτε το παρακανω με βαρη η με κιθαρα και δεν κοιμαμαι σωστες ωρες μου το υπενθυμιζει οτι υπαρχει ακομα η τενοντιτιδα.Νομιζω το πιο βασικο ειναι να ακους τις προειδοποιησεις και να χαλαρωνεις οταν αρχιζουν οι ενοχλησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ωραία να λέμε ότι θέλουμε για πένες, χορδές, ξύλα κλπ κλπ

 

ΑΛΛΑ

 

όταν πρόκειται για θέματα υγείας, όταν ΔΕΝ είμαστε ειδικοί και όταν ΔΕΝ ξέρουμε τι ακριβώς έχει το παιδί, καλό είναι να είμαστε φειδωλοί στους αφορισμούς μας.

Μπορεί να είναι σύνδρομο καρπιαίου ή ωλένιου σωλήνα μπορεί και κάτι άλλο.

Ενας ειδικός (πιθανόν) να αποφανθεί καλύτερα.

 

Παρεμπιπτόντως, μετά από πολύμηνο πρόβλημα frozen shoulder, ο πάγος ήταν κύριο συστατικό της φυσιοθεραπείας μου. Σε όλα τα στάδιά της. Και από κορυφαίους φυσιοθεραπευτές. Καθότι όταν υπάρχει φλεγμονή, η προσεκτική χρήση πάγου ενδείκνυται, σε αντίθεση με τα θερμαντικά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις... Ο δεύτερος γιατρός μου είπε ότι είναι τενοντιτιδα στον πλαϊνό τένοντα (αυτός που καταλήγει στο μικρό δαχτυλάκι) και θεωρόντας ότι έχω φλεγμονή πρότεινε τον πάγο... Μου δωσε κάποιες σταγόνες αντιφλεγμονώδους που έκαναν όντως καλό (τις άπλωνα στην περιοχή του τένοντα) Σταμάτησα να παίζω για ένα μήνα. Επίσης έβαζα το νάρθηκα αρκετές ώρες. Επανήλθα στον ένα μήνα αν και μία ψιλοενόχληση παρέμεινε. Με το που μου βγήκε περισσότερη πληκτρολόγηση στη δουλειά και άρχισα να παίζω λίγο κιθάρα με τη μπάντα μου, άρχισε πάλι... Κάπου διάβασα ότι κοπανάνε μία ένεση στον τένοντα και κάτι τέτοια πολύ splatter και για αυτό είπα μήπως υπάρχει ειδικός ντόκτορ ορθοπαιδικός - "χερατζής"

αλλά από ότι καταλαβαίνω μάλλον πρέπει απλά να προσέχω περισσότερο και να κόψω τις 3 ωρες πρόβες και τα chat-pat με τον υπολογιστή εκτός εργασίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα όπως έγραψες, ο πάγος ήταν μέρος φυσιοθεραπείας από επαγγελματία φυσιοθεραπευτή. Αν δεν ξέρεις τι κάνεις, δεν βάζεις πάγο και ας τον χρησιμοποιεί ο εκπαιδευμένος φυσιοθεραπευτής στη θεραπεία που θα σου κάνει.

 

Νόμιζα οτι ήταν εμφανές οτι έγραψα για το στυλ: "πονάει χέρι, βάζει σακούλεν με πάγο μπας και περάσει". Εφόσον δεν ήταν (προφανώς), το ξεκαθαρίζω τώρα.

 

Αλήθεια, σου είπε ο φυσιοθεραπευτής γιατί έκανε χρήση πάγου;

 

 

υ.γ. δεν είναι καλό να λέμε ο,τι θέλουμε ούτε για πένες, χορδές, ξύλα κλπ κλπ  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ. δεν είναι καλό να λέμε ο,τι θέλουμε ούτε για πένες, χορδές, ξύλα κλπ κλπ  :D

 

Πάει τότε. Το κλείσαμε το μαγαζί.

 

Μετά από τις (τρομερά επίπονες) ασκήσεις (πέρα από τα κομπρεσέρ και τα λέιζερ) για να επανακτήσει το χέρι την κινησιολογία του, ο πάγος ήταν υποχρεωτικός.

 

Αλλά και στο σπίτι.

Με προσοχή όμως. Μην καούμε κιόλας.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα, από ορθοπεδικούς και φυσιοθεραπευτές, η εξήγηση που έχω πάρει για τη χρήση πάγου σε τέτοια θέματα ήταν:

 

α) για να μουδιάσει η επίμαχη περιοχή (η μειωση της θερμοκρασίας επιβραδύνει την ταχύτητα απόκρισης των νεύρων) και να ανακουφιστεί ο θεραπευόμενος από τον πόνο για να μπορέσει να κάνει τις απαραίτητες κινήσεις και

β) τυπικά οι περιοχές με φλεγμονές ανεβάζουν θερμοκρασία πιο εύκολα και γρήγορα από το κανονικό όταν υπάρχει καταπόνηση, οπότε η τοπική ψύξη είναι απαραίτητη μιας και η ζέστη στις φλεγμονές είναι no-no.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) τυπικά οι περιοχές με φλεγμονές ανεβάζουν θερμοκρασία πιο εύκολα και γρήγορα από το κανονικό όταν υπάρχει καταπόνηση, οπότε η τοπική ψύξη είναι απαραίτητη μιας και η ζέστη στις φλεγμονές είναι no-no.

 

Ακριβώς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα ότι κοπανάνε μία ένεση στον τένοντα και κάτι τέτοια πολύ splatter

 

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

 

Ψάξε και κάνα αθλίατρο στην περιοχή σου ή και κάποιον φυσιοθεραπευτή που ασχολείται με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου