Προς το περιεχόμενο

AMT pedals


IraklisZS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα

ειμαι σε αναζήτηση καλού πεταλιού για high gain καταστάσεις και πήρε το μάτι μου αυτή την εταιρία.

κατ'αρχήν δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνεται με αυτη την εταιρία, καθώς έχω βρει 2 σαιτ που δεν εχουν ακριβως τα ιδια προιόντα.

το ενδιαφέρον μου κινήσανε τα πετάλια "Legend series" που προσομοιάζουν συγκεκριμενους ενισχυτές.

 

Δεν βρήκα θέμα αφοσιωμένο οπότε έιπα να ανοιξω ένα για να μαζέψουμε τις αποψεις και τις εμπειριες.

Ένας ακόμη λόγος είναι οτι η σειρά "legend" ειναι σχετικά καινούρια, και η AMT δεν έχει dealer στην ελλάδα, οπότε γίνεται πολύ δύσκολο να ακούσεις κάποιο. Στο σαιτ τους δεν έχουν όλα ντέμο..

 

http://amtelectronics.com/products/amt_legend_amp_series/

http://amtelectronicsusa.com/index.html

 

αυτά είναι τα 2 σαιτ που βρηκα, κι όπως θα δειτε, στην κατηγορία "legend" δεν εχουν τα ιδια μοντέλα.

 

απο όλα, μου κίνησαν το ενδιαφέρον τα:

P1 (peavey 5150)

M1 (marshall jcm800 αλλά μάλλον δε θα έχει αρκετό gain)

S1 (soldano που όμως είναι πολύ καινούριο και δεν έχω βρει ουτε ένα ντεμο πουθενα)

 

Γενικά μ'αρέσει ο ήχος με αρκετά μεσαία, "μεστός", "τραγανιστός", πλουσιες αρμονικές αλλά όχι χαβούζα, όπως περιπου ακούγεται ο soldano της TL (δεν εχω ακουσει πραγματικό soldano) ή σαν το πεταλάκι marshall shredmaster αλλα με πιο πολύ γκειν και όχι τόσα μπάσα.

 

αυτά που ζητάω απο τη στιγμή που θα μου αρέσει σαν χροια είναι:

-να έχει αρκετό gain, δε θελω όμως να παιξω και nile

-να παίζει ωραία και σε λίγο gain

-να είναι σχετικά αθόρυβο και να συνεργάζεται καλά με άλλα overdrive πεταλια

 

αν έχετε κάποια εμπειρία με την παραπάνω εταιρία, ή αν έχετε κάποιο σχόλιο σχετικά με τα πεταλάκια που ανέφερα παραπάνω, ήρθε η ώρα να μιλήσετε! ;D

 

συγγνωμη για την πολυλογία

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα απο αυτην την εταιρια μου αρεσει πολυ το amt ss-20 κοιταξε το και αυτο εχει 3 καναλια ,πολυ gain και ειναι και preamp...με οσους κατοχους εχω μιλησει ειναι παρα πολυ ευχαριστημενοι......μεσω youtube βεβαια.Κοιταξε το και αυτο...το κακο ειναι οτι δεν υπαρχουν ΕΛΛΑΔΑ για να τα ακουσεις απο κοντα  :(

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει τα σειρά legend, το AMT Freak guitar που είχα, έβγαζε πολύ καλό μοντέρνο overdrive/dist και είχε καλό speaker simulator.

 

Εδώ μπορείς να ακούσεις αρκετά πεταλάκια ΑΜΤ

http://www.theguitarfiles.com/modules.php?name=catalog&file=product_info&manufacturers_id=194&products_id=2707

 

http://www.theguitarfiles.com/modules.php?name=catalog&file=product_info&manufacturers_id=&products_id=2706

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για τις απαντήσεις!

 

καλή η σειρά tube preamp της AMT αλλά πολύ ογκώδη είναι, θελουν άλλο τροφοδοτικό, και ειναι πολύ πιο ακριβά απο τα legend.

 

επίσης και η σειρά legend ειναι preamp, και έχει και έξοδο με speaker sim.

 

δυστυχώς, ακόμα και στα λιγοστά βίντεο που υπάρχουν στο youtube, δε μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα για το πόσο αθόρυβα είναι και το κατα πόσο γινεται να boostαριστουν από άλλα overdrive

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηχογράφησα κάτι για να δειξω τον τυπο του ήχου που θέλω.

 

η ηχογραφηση είναι με φωτ. μηχανή γι'αυτό δεν εινια και πολύ καλή, αλλά καταλαβαίνει κανείς τον χαρακτήρα του ήχου.

 

το έγραψα με ένα Korg 104ds hyper distortion με απενεργοποιημένο το cabinet resonator.

το κακό με αυτό το πετάλι είναι πως όταν το πατας για να ανοίξει καθυστερεί αρκετα τον ήχο, επίσης είναι παλιό και πολλοί γκρινιάζουν οτι τους χαλάνε τα footswitch (σε ένα φιλο μου που το είχε στο λύκειο του είχαν χαλάσει όντως) και τελος δε δουλευει καλά με κανένα αλλο μου πετάλι, ούτε eq, ουτε chorus, ουτε wah για να μη πω τι γίνεται με κανένα OD μπροστα του :P

korg_104ds.mp3

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ σου προτεινα επισης απο τα ΑΜΤ να κοιταξεις και το ΑΜΤ California sound.

Πολυ gain,αρκετα μεσαια,πλουσιοτατες αρμονικες.Δεν παει σε soldano μερια,ομως ακου το παρακατω video!!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που με χαλάει στην σειρά του california ειναι οτι έχουν μονο 2 knobs για tone ενώ τα άλλα έχουν και middle knob.

επίσης η έξοδος περνάει πάντα παο το φίλτρο του cab sim ενώ το άλλο έχει διαφορετικές εξόδους.

 

γενικά έχει ακριβώς τα ίδια σπεκς με το tech 21 california και φοβάμαι μήπως ρισκάρω να δίνω πάλι λίγα λεφτά και να παίρνω μετριότητες αντι να πάρω ένα CTC black magic ή tech21 california που κάνουν ακριβώς το ίδιο (και ακομα περισσότερα)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο (california sound) ειναι μεσαιο απο μονο του:)

Βεβαια,αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να εχει ρυθμιστικο middle.

Παντος προσωπικη μου γνωμη,ειναι ενα απο τα καλυτερα πεταλια low budget,με ηχο ''ρευστο'',διχως να βρωμιζει.Τωρα,το εχω δοκιμασει και σε pc απευθειας αλλα και με ενισχυτη.Ειναι εξισου καλο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα απο αυτην την εταιρια μου αρεσει πολυ το amt ss-20 κοιταξε το και αυτο εχει 3 καναλια ,πολυ gain και ειναι και preamp...

 

Το εχει στην κατοχη του ή δοκιμασει καποιος Noizας???Αν ναι,ας κανει τον κοπο να παραθεσει ενα συντομο review!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρίμα πάντως, φαίνονται ωραία πετάλια και θα τα φάει το μαύρο φίδι αφού όχι μόνο δεν υπάρχει dealer αλλα και δεν ασχολούνται σχεδόν καθόλου με το promotion τους.

 

έστειλα μια βδομάδα πριν mail λέγοντας τους πως κρίμα να μην έχουν ανεβάσει στην επίσημη σελίδα έστω ένα mp3 sample για το S1 και μου απάντησε την επόμενη μέρα πως θα ανεβάσουν πάρα πολύ σύντομα..

 

ακόμα τίποτα και αναρωτιέμαι, τόσο δύσκολο είναι να δώσεις λίγα λεφτά σε ένα κιθαρίστα να σου γράψει 2 κλιπάκια?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου