Προς το περιεχόμενο

Μονοί humbuckers Seymour


Acanthor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[quote name="old_nick"

Κάποτε δοκίμαζε ένας παλιός μου ντράμερ μια μεταχειρισμένη Squier Strat με το σετ των μπλε' date=' ασημί και κόκκινου της Lace. Εμένα μου άρεσαν, πολύ καθαρό ήχο (πολύ δύσκολα βρόμιζε) και πολύ καλοζυγισμένοι σαν σετ.

[/quote]

 

Και ο κόκκινος υποτίθεται είναι και πιο γκαζάτος έ;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και ο κόκκινος υποτίθεται είναι και πιο γκαζάτος έ;;

 

Κοίτα πάνε κάποια χρονάκια από τότε και αυτή ήταν η γενική άποψη που μου σχηματίστηκε και για τους τρεις μαγνήτες, παίζοντας την μέσα από την GT-8 σε έναν Hughes & Kettner ATTAX.

 

Είχα βάλει και εγώ ένα σετ P-J σε ένα μπάσσο μου και πάλι δεν βρώμιζαν παρά μόνο με πολλά κιλά drive!

 

Το αποκορύφωμα όμως ήταν μια βραδιά στο Mike’s Irish Bar που πετυχαίνω τους Runsack (ή κάπως έτσι τέλος πάντων δεν θυμάμαι και αρχίζω να ανησυχώ γιατί τελευταία…. παρουσιάζω συμπτώματα αλτζχάιμερ :roll: ) ψιλο-γεροντάρες που έπαιζαν κομμάτια Purple, Rainbow, Whitesnake κ.α. (πολύ καλοί με κορυφαία φωνή, να ακούγατε τον τυπάκο μόνο στο Hush… κάθε τραγουδιστής θα έχανε την μαγκιά του).

 

Στο τέλος ρωτάω τον «Blackmore» για τον πίσω του μαγνήτη (ήταν ξεκάθαρο ότι δεν ήταν ο μαμίσιος της... –δηλαδή τί περίμενες εκτός από... Strat). Αυτά ήταν ακριβώς τα λόγια του:

“¶σε ρε φίλε, έχω βάλει έναν σενσορα, αλλά μου έχει βγάλει την Παναγεία!...”

 

Πάντως εγώ εξακολουθώ να τους πιστεύω σαν μαγνήτες, απλά δεν κάνουν για όλα και για τα πιο Hard και Heavy κλασσικά καλύτερα να κινηθείς κλασσικά βλέπε Seymour κ.α. :wink:

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Πόσο καιρό ήθελα να το ποστάρω αλλά πάντα το ξεχνούσα... Κάλλιο αργά παρά ποτέ... Τι λέει λοιπόν ο Dawk

 

 

...

OK,,, ON ''BLACKMORE'',,, BACK IN THE DAY THERE WAS THIS GREAT THING CALLED THE ''RAINBOW''...

 

IT HAD SOMTHING LIKE 4,300 LAMP IN IT,,, ALL RUN ON SCR'S...

 

IT MADE ''RITCHIE'S'' STRAT SOUND LIKE IT HAD A HORNET'S NEST IN IT...

 

SO TO CUT TO THE QUICK,,, I KEEPED TRYING PICKUPS WITH MORE OUTPUT TO RIDE OVER THE NOISE ''THE RAINBOW'S'' SCR'S WERE MAKING SWITCHING ON AND OFF...

 

THE ONLY PERSON MAKING HUMBUCKING PICKUPS TO FIT A STRAT AT THAT TIME WAS ''BILL LAWRENCE'',,, THEY WORKED GREAT AND WERE VERY QUIET,,, BUT THE BELL/CHIME SOUND WAS GONE...

 

SO,,, THIS IS WERE THE ''LACE SENCOR'' (GOLD'S) CAME INTO PLAY,,, I GOT SOME OF THE VERY FIRST PROTOYPE'S

AND THE REST IS HISTORY... ''circa; 1984/5''...

 

''RITCHIE'' LOVED THEM,,, STILL USES THEM!

 

AS FAR AS THE ''BSM TREBLE BOOSTER'',,, I HIGHTLY RECOMMEND THEM... www.treblebooster.net

 

YOURS,,, JOHN''DAWK''STILLWELL

...

 

http://www.dawksound.com/images/rainbow6_huge.jpg

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου