Προς το περιεχόμενο

Μονοί humbuckers Seymour


Acanthor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και αποφάσισα να πάρω τον JB jr (διπλός σε μέγεθος μονού) για τη γέφυρα, πιστεύοντας ότι είναι κατάλληλος για το στυλ που θέλω να παίξω, θα ήθελα τη δική σας γνώμη για τους άλλους δύο μαγνήτες στη μέση και στο λαιμό.

Υπάρχουν τα εξής δεδομένα:

 

1. Θα συνδυάσω το JB με άλλους δύο seymour, που μάλλον πρέπει να είναι High output για να μην έχω διαφορά έντασης σε κάθε επιλογή

 

2. Στο λαιμό ψάχνω ήχο στρατ και όχι διπλού, βαρύ και μπασσάτου ιδιαίτερα, αλλά θα προτιμούσα να μην έχει το θόρυβο του μονοπηνιακού, αν γίνεται.

 

3. Στη μέση με ενδιαφέρει να έχει πολύ καθαρό ήχο, καθώς θα τον χρησιμοποιώ (συνήθως σε συνδυασμό με τους άλλους δυο, θέσεις 2-4) κυρίως για καθαρά με όσο πιο ακουστικό ήχο γίνεται.

 

Έχω σκεφτεί τον Classic Stack αλλά δεν ξέρω αν προκύπτει το θέμα Νο1.

Μάλλον πολλά ζητάω, αλλά αν υπάρχει κανείς που να γνωρίζει κάτι ας το πει. Σίγουρα θα βοηθούσε πολύ.

 

Ευχαριστώ πολύ

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επέλεξε 2 Texas Special, bright ήχος, γυάλινα καθαρά, πιό "μεσαίος" στον ήχο μαγνήτης, high outpout έχει, γυαλίζει και boostάρει το lead στη neck θέση, και στη μέση έχεις δύναμη! Σχεδίαση Duncan και αυτός.... :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρουσα περιγραφή!

Προφανώς εννοείς τους Fender Custom Shop Texas Special.

Θα τους τσεκάρω!

 

Για τους Lace sensor καμμιά γνώμη?

 

Ευχαριστώ πολύ!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει πολύ άσχημα λόγια για τους Lace. Και μου φαίνεται ότι τρώνε άδικο και υπερβολικό θάψιμο...

Κάποτε δοκίμαζε ένας παλιός μου ντράμερ μια μεταχειρισμένη Squier Strat με το σετ των μπλε, ασημί και κόκκινου της Lace. Εμένα μου άρεσαν, πολύ καθαρό ήχο (πολύ δύσκολα βρόμιζε) και πολύ καλοζυγισμένοι σαν σετ.

 

Δεν την είχε πάρει, την επέστρεψε, ο κάτοχος την πούλησε αλλού και μετά ο δικός μου θυμάμαι ότι το μετάνιωσε...

 

Βέβαια για την μουσική που γουστάρεις να παίξεις η αλήθεια είναι ότι δεν ενδείκνυνται καθόλου...

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω νομιζω οτι αδικα τους κατηγορουνε,εχουν βγει απιστευτοι ηχοι απο κιθαριστες που παιζουν με lace (Clapton,Edge,Buddy Guy) ειδικα για κιθαριστες που ψαχνουν εναν λιγοτερο παρδοσιακο ηχο & παιζουν με πολλα εφε ειναι καλη λυση :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξε 2 Texas Special' date=' bright ήχος, γυάλινα καθαρά, πιό "μεσαίος" στον ήχο μαγνήτης, high outpout έχει, γυαλίζει και boostάρει το lead στη neck θέση, και στη μέση έχεις δύναμη! Σχεδίαση Duncan και αυτός.... :wink:[/quote']

 

 

+1.000.000.000.000

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξε 2 Texas Special' date=' bright ήχος, γυάλινα καθαρά, πιό "μεσαίος" στον ήχο μαγνήτης, high outpout έχει, γυαλίζει και boostάρει το lead στη neck θέση, και στη μέση έχεις δύναμη! Σχεδίαση Duncan και αυτός.... :wink:[/quote']

 

συμφωνω αλλα δεν ειναι σχεδιαση Duncan στη πραγματικοτητα "σχεδιαστηκε" ΠΡΙΝ γεννηθει ο Duncan :lol: ,βασιστηκε στους μαγνητες της στρατ του SRV οι οποιοι τυχαια ηταν overwound & υποτιθεται οτι η Fender τους "ντουμπλαρε" :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ετσι που τα γραφει ευκολα μπερδευεται καποιος :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου