Προς το περιεχόμενο

Μονοί humbuckers Seymour


Acanthor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω να βρω ένα διπλό μαγνήτη σε μέγεθος μονού που να μπορεί να "συμβιώσει" αρμονικά με τους άλλους δυο μονούς μου μαγνήτες στις άλλες θέσεις για μια στρατοκάστερ. (Alder σώμα και rosewood ταστιέρα).

 

Με ενδιαφέρει να έχει αρκετά γκάζια (Hard Rock, μέχρι AC/DC ας πούμε)σε κατάσταση διπλού για ρυθμικά και σόλο και μόλις σπλιττάρεται να ενδείκνυται για funk μουσική και γενικά πολύ καθαρούς ήχους.

 

Απλά ο περιορισμός είναι ότι δεν πρέπει να είναι high output ώστε να μην έχω διαφορά έντασης από θέση σε θέση.

Στις επιλογές μου έχω το Dimazio Cruiser Bridge και τον Seymour Duncan 59", ή George Lynch Screaming Deamon. Τον JB τον φοβάμαι λίγο μην τυχόν και είναι πολύ πρίμος (και high output) δεδομένης της κατασκευής της κιθάρας.

 

Θα ήθελα τις απόψεις σας. Ευχαριστώ πολύ!

 

ΥΓ: Συγχαρητήρια για το site! Πρόσφατα το ανακάλυψα.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι στρατοκάστερ είναι? Fender? άλλη μάρκα? και αν είναι Fender από που Μέξικο? US? σε ρωτάω για να καταλάβω τι μαγνήτες φοράει ήδη :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για hard rock και AC/DC που λες νομίζω ο JB ταιριάζει γάντι.Είναι medium output μαγνήτης όπως και οι υπόλοιποι που αναφέρεις

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις επιλογές μου έχω το Dimazio Cruiser Bridge και τον Seymour Duncan 59"' date=' ή George Lynch Screaming Deamon. Τον JB τον φοβάμαι λίγο μην τυχόν και είναι πολύ πρίμος (και high output) δεδομένης της κατασκευής της κιθάρας.

 

[/quote']

 

Δυστυχως αν και κατα τα αλλα πολυ καλοι μαγνητες οι περισσοτεροι Seymour Duncan με εξαιρεση τους Hot rails και Invader (ΤΟ αισχος!!!!) εχουν την ταση να τονιζουν καπως περισσοτερο τα πριμα(σε αντιθεση με τους dimarzio)......Ο JBjr ειναι καπως πριμος αλλα και ο lil59 δεν παει πισω(εχει περισσοτερα) παροτι εχει σαφως μικροτερη εξοδο. Παντως γενικα μη φοβασαι high output pickups(που δεν ειναι full sized humbuckers) se bridge apo strat που πασχει καπως απο ενταση σε αυτη τη θεση. Ο Screaming Deamon ειναι καπου αναμεσα σε αυτους τους δυο μαγνητες και πιστευς οτι συμφωνα με αυτα που λες θα σε καλυψει καλυτερα..........................αν και προσωπικα θα διαλεγα τον JBjr μεταξυ των τριων........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά εδώ: www.haeussel.com Εδώ θα βρείς κορυφαίας ποιότητας μαγνήτες.

 

Εδώ θα βρείς περιγραφή και τιμές στην Ελλάδα.

www.guitars.gr/haussel.htm

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στρατοκάστερ είναι? Fender? άλλη μάρκα? και αν είναι Fender από που Μέξικο? US? σε ρωτάω για να καταλάβω τι μαγνήτες φοράει ήδη :wink:

Είναι μια Blade Texas Standard και φοράει τους μαμίσιους. Απλά πρέπει να αποφασίσω πρώτα τι bridge θα βάλω ώστε να βάλω και την ίδια μάρκα και στις άλλες θέσεις. Και επίσης φοβάμαι λίγο τη διαφορά output.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στρατοκάστερ είναι? Fender? άλλη μάρκα? και αν είναι Fender από που Μέξικο? US? σε ρωτάω για να καταλάβω τι μαγνήτες φοράει ήδη :wink:

Είναι μια Blade Texas Standard και φοράει τους μαμίσιους. Απλά πρέπει να αποφασίσω πρώτα τι bridge θα βάλω ώστε να βάλω και την ίδια μάρκα και στις άλλες θέσεις. Και επίσης φοβάμαι λίγο τη διαφορά output.

 

Λογικά "φοράει" τους Levinson pickups οι οποίοι δεν με συγκίνησαν όταν τους είχα ακούσει. Για ροκ, χαρντ ροκ εξαιρετικός είναι στη θέση ο Duncan JBjr ο οποίος είναι αρκετά καλός και είναι "ισοροπημένος" και αναδυκνύει μεσαίες συχνότητες που προσωπικά μου αρέσουν, μην ανυσηχείς για το outpout, θα δεις ότι είναι πολύ οκ. άλλωστε στην θέση bridge για το είδος που θες να παίξεις το χρειάζεσαι. Επίσης με ένα σπλίτ στο ποντεσιόμετρο μπορείς να τον "σπάσεις" και σε μονό, και θα διατηρήσει να είσαι σίγουρος (το έχω το κόλπο σε αμερικάνικη standard '84 8) ) τη γυαλάδα και το "γκάζι", χωρίς τον "όγκο". στη θέση neck να προτιμήσεις πάλι κάποια λύση του Duncan μια και συνήθως "παντρεύονται" μια χαρά μεταξύ τους, προτείνω τον little 59 ο οποίος έχει πιό vintage προσανατολισμό, και με mid outpout αλλά την ιδιότητα να είναι τόσο ξεχωριστός (κατά την αποψή μου) και να προβάλει σχετικά όμορφα το στυλ του κάθε παίκτη. Επίσης χωρίς να είναι full διπλός (έχει το μέγεθος και αυτός του μονού) το boost στο γκαζάκι το δίνει μια χαρά για το είδος που σε ενδιαφέρει να παίξεις :)

Τώρα βέβαια οι μαγνήτες είναι και προσωπική καθαρά επιλογή, απλά επειδή τους έχω και τους δύο παραπάνω που σου είπα τους έχω ξεχωρίσει και μπορώ να πω (ροκ, χαρντ ροκ, μπλουζ μου αρέσει να παίζω και γω) ότι είναι εξαιρετικοί και οι δύο :D

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και θα ήθελα να ρωτήσω και κυρίως στα καθαρά όταν σπλιττάρεται πώς αποδίδει ο JB γιατί κυρίως με ενδιαφέρει να καθαρίζει πολύ ώστε να είναι κατάλληλος για funky μουσική.

 

Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλος γι'αυτό ο JB. Για neck και bridge σκέφτομαι κάτι σε classic stack ή hot stack για να αποφύγω το θόρυβο, αλλά και να έχω vintage ήχο στρατ στο λαιμό κυρίως (μονοπηνιακό ήχο). Για τη μέση με ενδιαφέρουν περισσότερο τα καθαρά καθώς το χρησιμοποιώ για παίξιμο σε πιο ακουστικό στυλ. Θα με ενδιέφερε να μάθω τις προτάσεις σας...

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ο περιορισμός είναι ότι δεν πρέπει να είναι high output ώστε να μην έχω διαφορά έντασης από θέση σε θέση.

Στις επιλογές μου έχω το Dimazio Cruiser Bridge και τον Seymour Duncan 59"' date=' ή George Lynch Screaming Deamon. Τον JB τον φοβάμαι λίγο μην τυχόν και είναι πολύ πρίμος (και high output) δεδομένης της κατασκευής της κιθάρας.[/quote']

 

Κοιτα, θα αναφερθώ στον "59 που τον εχω στην στρατ μου......

αν φοβασε για πριμα μην τον περνεις γιατι ειναι αρκετα "πριμος", εμενα να σου πω την αληθεια δε μου αρεσει και πολυ... αντιθετα με τον JB που ειναι πιο "ζεστος" και πιο "μπασος" (θα ελεγα απο τον 59). εχει και αρκετα γκαζια για αυτά που αναφερεις αλλα ως εκει, οχι μεταλ ας πουμε...

(δεν ξερω αν συμφωνείτε!! οι υπόλοιποι)

Για τους αλλους μαγνήτες που λες δεν γνωριζω λεπτομέριες :)

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου