Προς το περιεχόμενο

Live σε καφετέρια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν η μουσικη που παιζεις ειναι δικια σου δεν χρειαζεται να πληρωσεις κατι, μονο το καταστημα ειναι υποχρεωμενο να πληρωνει εαν κοβει εισητηριο. Φυσικα εαν παιζεις κομματια αλλων καλλιτεχνων δημοσια με σκοπο το κερδος τοτε πρεπει ειτε να παρεις γραπτη αδεια απο τον δημιουργο (εαν δεν ειναι στην ΑΕΠΙ) η να πληρωσεις δικαιωματα στην ΑΕΠΙ απο τα οποια θα του αποδοθει ενα ποσοστο.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχετε πάει σε λάθος κατεύθυνση το θέμα, και χωρίς λόγο.

ΑΝ είναι να πληρώσει κάποιος κάτι (που δεν νομίζω), αυτό είναι θέμα του μαγαζάτορα, όχι δικό σου.

 

Για live 2 ατόμων ξαναλέω ότι δεν πρέπει να υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλά για άλλη μια φορά, δεν είναι κάτι που πρέπει να το ψάξεις εσύ. Αν το μαγαζί σου δώσει το "ΟΚ", πας και παίζεις. So simple  :)

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται τόση ανάλυση το πράγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι απλά ψάξε το λίγο με ένα τηλ. Αυτό που ισχύει για τα μαγαζιά υγειονομικού ενδιφεροντως δηλαδή καφετέριες μπαράκια κτλ είναι ότι έχουν άδεια μουσικών οργάνων από την ΑΕΠΙ αλλά όχι κέντρου διασκεδασεων κ live. Αυτοί οι βλάκες που διαχειρίζονται τα πνευματικά δικαιώματα ΔΕΝ δίνουν άδειες για ένα η δυο live αλλά το κατάστημα πρέπει να πληρώσει άδεια μουσικών εκδηλώσεων για ολόκληρο το χρόνο. εξαιρούνται κάποια ακουστικά live αλλά για να είσαι σίγουρος πάρε τους ένα τηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν η μουσικη που παιζεις ειναι δικια σου δεν χρειαζεται να πληρωσεις κατι, μονο το καταστημα ειναι υποχρεωμενο να πληρωνει εαν κοβει εισητηριο. Φυσικα εαν παιζεις κομματια αλλων καλλιτεχνων δημοσια με σκοπο το κερδος τοτε πρεπει ειτε να παρεις γραπτη αδεια απο τον δημιουργο (εαν δεν ειναι στην ΑΕΠΙ) η να πληρωσεις δικαιωματα στην ΑΕΠΙ απο τα οποια θα του αποδοθει ενα ποσοστο.

 

 

Νικος

 

Καταλαβαίνω Νίκο απόλυτα και σέβομαι τα τραγούδια ως έργο ενός ανθρώπου αλλά τα ποσά είναι μη πραγματικά για τέτοια κατάσταση... Έτσι μου φαίνεται εμένα...

Παρεπιπτόντως ο Σάββας απ'τους The Broken Pieces είμαι που ερχόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι απλά ψάξε το λίγο με ένα τηλ. Αυτό που ισχύει για τα μαγαζιά υγειονομικού ενδιφεροντως δηλαδή καφετέριες μπαράκια κτλ είναι ότι έχουν άδεια μουσικών οργάνων από την ΑΕΠΙ αλλά όχι κέντρου διασκεδασεων κ live. Αυτοί οι βλάκες που διαχειρίζονται τα πνευματικά δικαιώματα ΔΕΝ δίνουν άδειες για ένα η δυο live αλλά το κατάστημα πρέπει να πληρώσει άδεια μουσικών εκδηλώσεων για ολόκληρο το χρόνο. εξαιρούνται κάποια ακουστικά live αλλά για να είσαι σίγουρος πάρε τους ένα τηλ.

 

κάπως καλύτερο...  :) πιο νορμαλ... γιατί αν είναι να παιρναμε κάθε κομμάτι ξεχωριστά...

χέ$ε μέ$α Πολυχρόνη  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανεις και ρωτας, αλλα ο σεβασμος δεν αρκει οταν υπαρχει οικονομικο κερδος απο μια ζωντανη εμφανιση. Παντως το χρηματικο εμποδιο ειναι ακομη ενας λογος να παιζεται δικα σας αυθεντικα κομματια.

 

 

Βεβαια η πραξη και η θεωρια απεχει πολυ, και πολλοι παραβαινουν τον νομο. Ο κατοχος που περιοδικου πιστα πληρωσε προστιμο και μαλλον συννεληφθει γιατι για τα cd που ειχε στι περιοδικο δεν ειχε αποδωσει δικαιωματα στην ΑΕΠΙ.

 

Δεν λεω να μην πας να παιξεις, απλα η λογικη του

''επειδη ολοι παρανομουνε τοτε να παρανομησω και εγω''

δεν σημαινει οτι το κανει νομιμο.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ρε συ συμφωνώ, ούτε πάω με την λογική του αφού όλοι παρανομούν...

και θα παίξουμε και δικά μας αλλά δεν έχουμε τόσα...

και δεν μπορώ (δεν ξέρω αν μπορεί και κάποιος) να πληρώσει τα δικαιώματα... δεν πάμε για το κέρδος αλλά και όλο το χαρτζιλίκι δεν φτάνει για τα δικαιώματα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν υπαρχει οικονομικο κερδος δηλαδη παιξεται για την ευχαριστηση σας και την προβολη σας δεν χρειαζεται να πληρωσετε κατι παρα μονο το μαγαζι θα πρεπει να πληρωσει για να εχει αδεια για ζωντανη μουσικη.

 

Αλλωστε ποσες ωρες θα παιξετε, σιγουρα μια καφετερια δεν ειναι σαν μαγαζι με ζωντανη μουσικη, αρα σιγουρα θα φτανουν τα δικα σας κομματια.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν υπαρχει οικονομικο κερδος δηλαδη παιξεται για την ευχαριστηση σας και την προβολη σας δεν χρειαζεται να πληρωσετε κατι παρα μονο το μαγαζι θα πρεπει να πληρωσει για να εχει αδεια για ζωντανη μουσικη.

 

Αλλωστε ποσες ωρες θα παιξετε, σιγουρα μια καφετερια δεν ειναι σαν μαγαζι με ζωντανη μουσικη, αρα σιγουρα θα φτανουν τα δικα σας κομματια.

 

 

Νικος

 

1 ωρίτσα λέμε... όπως κάνουμε σε μια παρέα... 2 κιθάρες δυο φωνές άντε να μην παίζει η μία κιθάρα να παίζει κάνα κρουστό "βροχοποιός"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου